budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

O czym należy pamiętać przystępując do murowania?

Informacja prasowa / Data: 2011-09-12

Wstępem do wszelkich prac murarskich jest sprawdzenie poziomów we wszystkich narożnikach budynku. Ta podstawowa i wydawałoby się banalna czynność zagwarantuje prawidłowy przebieg dalszych prac.

Ściana fundamentowa - izolacja i podstawa ściany

Następnie, ważne jest aby pamiętać o zabezpieczeniu ścian fundamentowych poziomą izolacją przeciwwilgociową, którą najczęściej wykonuje się z dwóch warstw papy przyklejonej lepikiem.

Jeżeli izolacja ma spełniać swoją funkcję konieczne jest utworzenie co najmniej 10-centymetrowej zakładki pomiędzy łączonymi pasami papy.

Przed rozpoczęciem wznoszenia ścian na tak przygotowanej izolacji trzeba jeszcze ułożyć wyrównującą zaprawę cementową, która posłuży jako podstawa do pierwszej, poziomej warstwy ściany.

Warto aby cement używany do takiej zaprawy cechował się dużą urabialnością, jak na przykład cement Lepo, który ponadto ma znakomitą przyczepność.

Dopiero na takim podłożu można rozpocząć stawianie ścian. W tych pracach stosuje się materiały o odpowiednich właściwościach cieplnych oraz koniecznie spełniające normy wytrzymałościowe – radzi Wojciech Wróbel z Lafarge Cement S.A.

Materiał na ściany fundamentowe

Materiały stosowane do wykonania ścian fundamentowych muszą spełniać określone warunki, ponieważ od ich jakości zależy bezpieczeństwo oraz trwałość konstrukcji budynku.

Te warunki to wytrzymałość, niska nasiąkliwość oraz mrozoodporność. Takimi właściwościami charakteryzuj się:

  • bloczki z betonu komórkowego,
  • pustaki z ceramiki poryzowanej,
  • pustaki z keramzytobetonu, jednorodne bądź z wkładkami styropianowymi.

Warto pamiętać, że wyżej wymienione materiały ze względu na lepszą izolacyjność termiczną niosą za sobą pogorszenie takich parametrów jak np. akustyka.

Z kolei zastosowanie ciężkich i masywnych materiałów jak: beton, cegła czy silikaty wymaga wykonania warstwy ociepleniowej ze styropianu lub wełny mineralnej.

Zasady murowania

Podstawą do wszelkich prac murarskich jest postawienie wszystkich narożników, które powinny być przynajmniej trzywarstwowe.

Fot. Lafarge Ściany warstwowe muruje się na pełną spoinę pionową i poziomą

Aby pierwsza warstwa bloczków była prawidłowo ułożona, jej linie powinno się wyznaczyć za pomocą sznurka murarskiego rozciągniętego pomiędzy narożnikami ściany. Warstwę tę kładzie się na 2,5 centymetrowej powłoce zaprawy murarskiej w celu korekty ustawienia elementów ściennych. Nie można zapominać o tym, aby kolejne warstwy bloczków lub pustaków pokrywały się w poziomie z linią sznura.

Należy również pamiętać, że spoiny pionowe dwóch kolejnych warstw muszą znajdować się w odpowiednich odległościach od siebie – to gwarantuje zachowanie sztywności ściany i optymalne związanie jej elementów.

Każda murowana ściana w pewnym momencie sięga górnego poziomu – okien lub drzwi.

Wtedy też, należy zastosować tzw. nadproże – element konstrukcyjny – którego zadaniem jest przeniesienie obciążenia z wyższych partii ścian, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Po wmurowaniu nadproży można kontynuować murowanie kolejnej warstwy bloczków lub pustaków – doradza Wojciech Wróbel.

Wykonanie ścian działowych

Ściany konstrukcyjne, zewnętrzne to podstawa każdego budynku, aby wydzielić w nim poszczególne pomieszczenia muruje się ściany działowe.

Do ich budowy najczęściej używa się bloczków wapienno-piaskowych, z których stawia się ściany o grubości od 8 do 24 centymetrów. W tym przypadku również pierwszą warstwę murujemy przy użyciu zaprawy cementowej – na przykład na bazie cementu Standard marki Lafarge.

Co ważne, przy użyciu innych materiałów niż do ścian konstrukcyjnych należy sprawdzić czy spełniają one wymogi akustyczne oraz wytrzymałościowe.

Murowanie ścian działowych przebiega analogicznie do procesu stawiania ścian konstrukcyjnych, jednak kluczowym momentem prac jest ich łączenie. Najczęściej wykorzystuje się do tego dwa elementy – zazębione strzępie lub stalowe kotwy. Oba sposoby gwarantują stabilne połączenia.

Zapisy w dzienniku budowy i ...

Równie ważne, chociaż nie związane bezpośrednio z wykonywaniem prac budowlanych jest prowadzenie dziennika budowy.

Prowadząc roboty budowlane warto jeszcze pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, wszystkie prace muszą być na bieżąco zapisywane w dzienniku budowy, a stosowane materiały powinny zostać zarekomendowane wcześniej w projekcie - radzi  Wojciech Wróbel.

...zabezpieczenie wykonanych elementów

Po drugie, podczas przerw w pracach murarskich nie wolno zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu nowych ścian np. izolacją z folii, która pozwoli uniknąć skutków nieprzewidzianych opadów atmosferycznych – dodaje Wojciech Wróbel.

Lafarge to światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, zajmujący czołowe pozycje we wszystkich branżach swojej działalności: cementu, kruszyw i betonu oraz gipsu. Lafarge zatrudnia na świecie 76.000 pracowników w 78 krajach. W Polsce Lafarge działa od 1995 roku w branży produkcji: cementu, betonu, kruszyw i płyt kartonowo-gipsowych.
W 2011 r. już po raz siódmy z rzędu Grupa Lafarge została umieszczona na „Liście 100 globalnych korporacji najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój”. Firma oferuje klientom innowacyjne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo, komfort i jakość codziennego życia.

Źródło: www.globalbrand.pl

Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Co o kominkach wiedzieć należy

Co o kominkach wiedzieć należy

Posiadanie domowego ogniska w dosłownym tego słowa znaczeniu, czyli w postaci pieca czy kominka, to ... » ...więcej
Jak należy właściwie pielęgnować świeży beton?

Jak należy właściwie pielęgnować świeży beton?

Odpowiedzi na to pytanie udzieli Paweł Madej, kierownik C... » ...więcej
Na czym polega zrównoważone budownictwo?

Na czym polega zrównoważone budownictwo?

Z roku na rok coraz więcej uwagi poświęca się ekologiczny... » ...więcej
Czym kosić trawnik w małych ogrodach?

Czym kosić trawnik w małych ogrodach?

Kosiarki mogą być zasilane na wiele sposobów. Na rynku do... » ...więcej
Jak i czym strzyc żywopłot na jesień?

Jak i czym strzyc żywopłot na jesień?

Aby ogród w kojonym sezonie mógł cieszyć nas swoim wygląd... » ...więcej
Czym różnią się cementy czyste, od tych z dodatkami?

Czym różnią się cementy czyste, od tych z dodatkami?

Na polskim rynku budowlanym, nadal wśród wielu wykonawców... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery