budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Jak dobrze wybrać nieruchomość - poradnik inwestora

Informacja prasowa / Data: 2012-02-03

Nieruchomości w miejscowościach wypoczynkowych często bywają określane jako rynek wakacyjny. Zupełnie niesłusznie. Klienci kupują apartament, gdyż chcą w nim wypoczywać w wolnych chwilach, przez cały rok. Z kolei inwestorzy, planujący zakup nieruchomości pod wynajem, także realizują transakcje i latem, i zimą. Na co zwrócić uwagę, by dobrze zainwestować w apartament nad morzem lub w górach?

Poradnik inwestora - analiza została wykonana przez Steina Christiana Knutsena, prezesa norweskiej grupy Mielno Holding - Firmus Group.

Działalność deweloperska to więcej niż stawianie budynków - to tworzenie otoczenia dla przyszłych pokoleń, a to wymaga najwyższej starannościStein Christian Knutsen, CEO

Dlaczego inwestować w nieruchomości

Fot.. Mielno Holding Firmus Group Dune Promenada

W dobie zawirowań na rynkach kapitałowych, kryzysu w zaufaniu do lokat bankowych czy funduszy inwestycyjnych inwestycja taka pozostaje jedną z najbezpieczniejszych.

Rynek nieruchomości wypoczynkowych w Polsce jest nadal mało rozwinięty. Wzrost jego popularności oznaczać będzie, więc zwiększanie wartości apartamentów  z tego segmentu.

Analitycy oceniają, że zwrot z tego typu inwestycji może wynieść ok. 5-7 proc. rocznie. To zyski porównywalne z lokatą bankową, ale dużo pewniejsze.

Widok jak z bajki

To podstawa rynku nieruchomości w kurortach. Atrakcyjny widok zapewnia nie tylko doznania estetyczne.

Nieruchomości z panoramiczną perspektywą za oknem gwarantują wzrost ulokowanego kapitału.

Dotyczy to szczególnie apartamentowców nad morzem. Są one najczęściej wynajmowane przez turystów.

Projekty w pierwszej linii zabudowy od plaży będą równie prestiżowe i luksusowe nawet po wielu latach od zakupu.

Kupując apartament pozbawiony bezpośredniego widoku na morze, góry czy jezioro warto zwrócić uwagę na sąsiedztwo.

Najbardziej zyskują inwestycje otoczone zielenią, gdyż dają poczucie relaksu i bliskości natury.

Mało atrakcyjne, jako lokata kapitału i apartament pod wynajem będą budynki otoczone ścisłą zabudową, z ruchliwą arterią czy dużym sklepem obok budynku.

Oceń prestiż i popularność kurortu

Jak każda nieruchomość, także te w kurortach zyskiwać będą na wartości, jeśli sama miejscowość jest postrzegana, jako atrakcyjna.

Duże znaczenie ma jej rozwój w ostatnich latach np. umiejętność wykorzystania przez lokalne władze funduszy unijnych dla podnoszenia jakości kurortu.

Duże, pozytywne zmiany na przestrzeni ostatnich lat widać np. w Mielnie czy Międzyzdrojach.

Inwestuj nad morzem

Najpewniejsza lokata kapitału to inwestycja nad Bałtykiem, ten kierunek turystyczny od lat jest najbardziej popularny.

Fot.. Mielno Holding Firmus Group Dune - luksusowy apartamentowiec budowany przy samej plaży w Mielnie

Choć wraz z rozwojem turystyki w Polsce, pojezierza czy góry także zyskują, to jednak wybrzeże nadal pozostaje głównym szlakiem wypoczynkowym.

Według raportu „Podróże Polaków 2010” przygotowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki długie wyjazdy nad morze organizuje 37 proc. osób, podczas gdy w góry jedynie 26 proc.

Co więcej, wieczne narzekanie na pogodę nad Bałtykiem stało się raczej przyzwyczajeniem, bo nie przekłada się na liczbę turystów.

W roku 2009 i 2010 było ich tyle samo na wybrzeżu - 2,2 mln osób zorganizowało swój długookresowy wypoczynek w woj. zachodniopomorskim, a 2,5 mln osób odpoczywało w Pomorskiem.

Poziom zwrotu z inwestycji zlokalizowanych nad morzem będzie, więc najwyższy, a przede wszystkim najbardziej bezpieczny.

Duże miasto w okolicy

Bliskość większej aglomeracji podnosi wartość inwestycji, ale to przede wszystkim wygoda. Jako miejsce wypoczynku najchętniej wybierana jest spokojna, otoczona zielenią okolica.

Jednak duże miasto w odległości nie większej niż 20-30 km od kurortu pozwala w razie potrzeby na zrobienie większych zakupów, daje też poczucie bezpieczeństwa w zakresie zdrowia, z racji na ośrodki czy szpitale zlokalizowane w mieście.

Sprawdź dewelopera

Jeśli już zdecydujemy się na zakup apartamentu, po wstępnym rozeznaniu w dostępnych projektach i ich cenach, powinniśmy sprawdzić renomę dewelopera.

Powinien mieć silne zaplecze kapitałowe, ugruntowaną pozycję, i móc się pochwalić zrealizowanymi inwestycjami.

Rynek nieruchomości wypoczynkowych jest mniej rozwinięty niż rynek mieszkaniowy czy biurowy, wielu deweloperów w tym segmencie to małe firmy, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku. Dlatego sprawdzenie wiarygodności dewelopera jest tak istotne.

Negocjuj na każdym etapie

Niezależnie od zaawansowania budowy warto negocjować z deweloperem.

Regułą jest jednak, iż inwestorzy skłonni są do większych rabatów w momencie, gdy apartamentowiec jest we wstępnej fazie realizacji. Ceny zazwyczaj niższe są wówczas o ok. 10 proc.

Rozpoczynając rozmowy odpowiednio wcześniej można także bez większych kosztów zmienić układ pomieszczeń, wpływać na wybór materiałów wykończeniowych czy ustalić wygodną dla kupującego formę i harmonogram wpłat.

Pułapki inwestycji

Wysokość cen za m kw. podawana przez deweloperów może być zgubna, gdyż część z nich oddaje do użytku apartamenty jedynie w stanie deweloperskim, nie od razu informując o tym klientów.

                Warto, więc dopytać, co wchodzi w skład ceny za m kw.

I druga pułapka na jaką można trafić, to nieprawdziwy obraz położenia apartamentowca.

Budynki opisywane jako np. położone 50 metrów od morza, w praktyce mają utrudniony dostęp do niego, gdyż stoją na klifie lub od oddzielone są wydmą, po której nie można chodzić.

Mielno Holding - Firmus Group jest grupą spółek działających w sektorze dewelopersko- inwestycyjnym z udziałem kapitału norweskiego. Od 2000 r. firmy zrzeszone w Grupie nabyły i przystosowały do potrzeb budownictwa mieszkaniowego i usługowego ponad 400.000 mkw. gruntu graniczącego z plażą, którego potencjał deweloperski i szacowana wartość przekracza 1 mld euro. Posiadane przez Mielno Holding - Firmus Group nieruchomości gruntowe to jedne z największych prywatnych własności zlokalizowanych przy samej plaży wzdłuż całej linii polskiego wybrzeża.
Mielno Holding - Firmus posiada również znaczne ilości nieruchomości gruntowych
w mieście Koszalinie oraz gminie Będzino, które przeznaczone będą pod realizację obiektów mieszkaniowych, usługowych, hoteli, infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, a także bogatej oferty obiektów sportowych i rekreacyjnych, w tym autorskiego projektu 18- dołkowego pola golfowego. Planowane projekty w Koszalinie i Będzinie obejmują ponad 500.000 mkw. nieruchomości zabudowanych.
Grupie udało się już ukończyć i sprzedać kilka zrealizowanych pod klucz obiektów mieszkaniowych w Mielnie oraz zaprojektowany pod klucz zakład produkcyjny w Strefie Ekonomicznej Koszalin. Obecnie w budowie są dwa dodatkowe projekty Grupy w Mielnie, kilka pozostałych czeka na rozpoczęcie realizacji.
Grupa dysponuje od 2000 r. własną, lokalną strukturą administracyjną, obejmującą działalność projektantów i architektów, zarządzanie projektami, finanse, sprzedaż
i marketing, nie licząc zarządzania ogólnego. Wiele krajowych i międzynarodowych firm świadczy Grupie swoje usługi, uczestnicząc w rozbudowie portfela należących do Grupy projektów.

Strategia rozwoju Mielno Holding – Firmus Group zakłada ścisłą współpracę z przedstawicielami miejscowych władz i lokalną społecznością oraz przestrzeganie zasad ochrony środowiska. Już teraz Grupa udziela miejscowej społeczności znacznego wsparcia w zakresie edukacji i zatrudnienia oraz w sferze sztuki, sportu i realizacji wartości humanitarnych.


Źródło: www.globalbrand.pl

Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Jak dobrze wybrać baterie do łazienki i do kuchni?

Jak dobrze wybrać baterie do łazienki i do kuchni?

Nie popełniaj błędów kupując armaturę do domu. To dość ko... » ...więcej
Jak dobrze wykonać posadzkę na balkonie lub tarasie?

Jak dobrze wykonać posadzkę na balkonie lub tarasie?

Taras lub balkon jest miejscem wypoczynku i relaksu. Wart... » ...więcej
Jak wybrać projekt domu?

Jak wybrać projekt domu?

Marzenie o idealnym domu jest możliwe do zrealizowania przy założeniu, że wybierzemy projekt nie ... » ...więcej
Jak wybrać wigilijnego karpia?

Jak wybrać wigilijnego karpia?

Większość z nas nie wyobraża sobie wigilijnej kolacji bez karpia. Co więcej, przepisów na jego po... » ...więcej
Funkcjonalna czyli dobrze oświetlona kuchnia – radzimy, jak zaaranżować jej przestrzeń

Funkcjonalna czyli dobrze oświetlona kuchnia – radzimy, jak zaaranżować jej przestrzeń

Prawidłowe oświetlenie to nie tylko element nadający kuchni wyjątkowego charakteru. To także kwestia funkcjonalności oraz komfortu podczas gotowania i spożywania posiłków. Podpowiadamy, jakie rozwiązania wybrać, aby powiększyć optycznie przestrzeń, wyeksponować meble i nadać wnętrzu wyjąt... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery