budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Budowa ścianek działowych - technologia i materiały

Informacja prasowa / Data: 2012-02-06

Ściany działowe to jeden z ważniejszych elementów konstrukcji budynku, ponieważ od nich zależy finalny wygląd naszego mieszkania lub domu. Warto dołożyć wszelkich starań aby zostały one wykonane zgodnie z zasadami profesjonalnej sztuki budowlanej. Dzięki temu, ścianki działowe nie tylko zapewnią nam niezbędną prywatność w domu lecz także – przy odrobinie pomysłowości – mogą się stać ozdobą wnętrz.

Ich konstrukcja nie musi być masywna, ale koniecznie musi spełniać wszelkie wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej czy zapewnienia odpowiedniej izolacji termicznej.

Podstawowym zadaniem ścian działowych jest dzielenie przestrzeni budynku.

Istotne jest również, aby chroniły przed hałasem oraz zabezpieczały wnętrze przed wilgocią.

W odróżnieniu od ścian konstrukcyjnych, ściany działowe nie podlegają tak dużym obciążeniom, trzeba jednak uwzględniać ewentualne, mniejsze obciążenia oddziałujące na ich powierzchnie, np. półki czy szafki wiszące.

Cegły, pustaki a może… luksfery?

Wybierając materiały do budowy ścianki działowej powinniśmy mieć na uwadze późniejsze przeznaczenie konstrukcji. Wybór materiałów w tym przypadku jest zdecydowanie szerszy niż przy budowie ścian nośnych, jednak każda z opcji ma swoje wady i zalety.

Najczęściej wybieramy te same materiały, które były wykorzystane przy wznoszeniu ścian konstrukcyjnych ze względu na fakt, że prace te następują po sobie.

Czasami zdarza się jednak, że w wykończonym obiekcie powstaje potrzeba zmiany rozmieszczenia pomieszczeń. W takim przypadku najwłaściwiej jest skonsultować się z konstruktorem, który podsunie optymalne rozwiązanie.

Ściany z cegieł

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do budowy ścian działowych jest cegła pełna o szerokości 12 cm.

Fot. Lafarge

Ściany działowe wykonane z cegieł pełnych cechują się wysoką wytrzymałością i ochroną akustyczną, należy jednak pamiętać o ich wadze. Dlatego też trzeba je stawiać na wzmocnieniach stropów lub belce żelbetowej, opierającej się na ścianach nośnych.

Mniej powszechne są cegły cieńsze ponieważ – w przeciwieństwie do pełnej cegły – w tym wypadku należy zastosować zbrojenie poziome.

Aby ciężar ścian działowych był jak najmniejszy, warto stosować cegłę dziurawkę, która zmniejszy wagę ściany o 30%, jednak zredukowanie gęstości z pewnością przełoży się na pogorszenie właściwości akustycznych.

Pustaki ceramiczne

Kolejnym rozwiązaniem są pustaki ceramiczne.

Dzięki zastosowaniu tak dużych elementów prace postępują dużo szybciej, a postawione ściany mają grubość 8,8 lub 12 cm. Wykańcza się je tynkiem, który polepsza ich właściwości.

Lekka ścianka z betonu komórkowego

Do budowy ścianek działowych równie często stosuje się beton komórkowy.

Warto zwrócić uwagę na niski ciężar bloczków z betonu, dzięki czemu unika się niepotrzebnego obciążania, a co za tym idzie uginania stropów. Ponadto, praca z bloczkami z betonu jest szybka i bardzo wygodna.

Jednak ze względu na stosunkowo niewielką gęstość trudno zawiesić na nich cięższe elementy oraz słabo tłumią dźwięki – dlatego też wymagają otynkowania z tradycyjnej zaprawy.

Zwiększenie masy ściany przekłada się bezpośrednio na poprawę walorów akustycznych.

Tego typu ściany można również wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi z dodatkową warstwą izolacji akustycznej, jednak wiąże się to ze znacznym wzrostem kosztów.

Łatwe do wykonania ścianki z płyt gipsowych

Obecnie najczęstszym rozwiązaniem stosowanym do podziału przestrzeni w gotowym budynku są ściany z płyt gipsowych – lekkich i prostych w montażu, jednak zdecydowanie mniej wytrzymałych.

Luksfery - nie tylko dekorują

Coraz częściej w funkcji budulca ścian działowych wykorzystuje się również pustaki szklane, tzw. luksfery, które dotychczas stanowiły głównie element dekoracyjny.

Łączenie ściany nośnej z działową

Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić, jak w projekcie został określony sposób oparcia ścian na posadzce lub stropie. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinno się zawsze zasięgnąć porady konstruktora.

Najbardziej popularny sposób łączenia ścian działowych z konstrukcyjnymi polega na wycięciu w ścianach konstrukcyjnych co najmniej 5 cm głębokości bruzd. Wszelkie nierówności są później przykrywane tynkiem.

Kolejna metoda to łączenie za pomocą zakotwień w ścianie nośnej. Robi się to za pomocą płaskowników lub prętów stalowych, które powinny mocować ścianę działową w co trzeciej spoinie poziomej.

Kotwienie jest konieczne w przypadku ścian, których grubość nie przekracza 6,5 cm. Oba sposoby zapewniają odpowiednią stabilność konstrukcji.

Fot. Lafarge

Współpraca ściany działowej i stropu

Bardzo ważne jest aby pamiętać, że ściany działowe nie mogą się stykać ze stropem, który ugina się podczas eksploatacji obiektu.

Sztywne połączenie mogłoby spowodować zbytnie obciążenie ścian, które w konsekwencji może prowadzić do ich pękania.

Dlatego też styk między ścianą a stropem wypełnia się specjalną pianką, która zapewnia niezbędną szczelność, a jednocześnie amortyzuje obciążenia i nie doprowadza do odkształceń.

Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na staranne wypełnienie, tak aby uniknąć powstawania mostków termicznych!

Trzeba pamiętać, że ściany działowe z reguły cechują się znacznie gorszą izolacyjnością cieplną.

Jeśli stanowią jedyną barierę między pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi, należy zawsze zastosować dodatkową izolację, np. z wełny mineralnej.

Jakiego cementu użyć?

Do wykonania ścianek działowych polecamy cement Standard. Jest to uniwersalny cement portlandzki klasy 32,5 z dodatkiem popiołu lotnego krzemionkowego i kamienia wapiennego.

Fot. Lafarge

Produkt nadaje się do różnorodnych prac budowlanych i remontowych, m.in.: do zapraw murarskich, tynkarskich, produkcji betonu zwykłego czy stabilizacji gruntów.

Cement charakteryzuje się dobrą urabialnością, plastycznością oraz przyczepnością do powierzchni, co zdecydowanie wpływa na przyspieszenie tempa budowy, zmniejsza straty materiałowe oraz poprawia komfort pracy.

Cement Standard w szczególności polecany jest do wznoszenia ścian konstrukcyjnych, działowych oraz fundamentów.

Produkt przeznaczony jest do stosowania w warunkach, gdzie nie występuje zagrożenie ze strony agresywnego środowiska chemicznego ani przypadki rozmrażania, zamrażania czy ścierania.

Więcej informacji na temat cementu dostępnych na www.lafarge.pl

Lafarge to światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, zajmujący czołowe pozycje we wszystkich branżach swojej działalności: cementu, kruszyw i betonu oraz gipsu. Lafarge zatrudnia na świecie 76.000 pracowników w 78 krajach. W Polsce Lafarge działa od 1995 roku w branży produkcji: cementu, betonu, kruszyw i płyt kartonowo-gipsowych.
W 2011 r. już po raz siódmy z rzędu Grupa Lafarge została umieszczona na „Liście 100 globalnych korporacji najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój”. Firma oferuje klientom innowacyjne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo, komfort i jakość codziennego życia.

Źródło: www.globalbrand.pl

Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Technologia produkcji cementu

Technologia produkcji cementu

Cement, podstawowy materiał wiążący, stosowany we wszystkich rodzajach budownictwa, po raz pierws... » ...więcej
Materiały na ostrze noży kuchennych

Materiały na ostrze noży kuchennych

Jednym z podstawowych narzędzi używanych w kuchni są noże... » ...więcej
Domy szkieletowe - szybka technologia budowy

Domy szkieletowe - szybka technologia budowy

Budowa tradycyjnego domu murowanego to zadanie wymagające... » ...więcej
Jak wybrać materiały do izolacji termicznej kominka?

Jak wybrać materiały do izolacji termicznej kominka?

Kominek w domu powinien spełniać określone warunki bezpie... » ...więcej
Dobre materiały na podłogę, to komfort i ciepło pod stopami

Dobre materiały na podłogę, to komfort i ciepło pod stopami

W jesienne, chłodne wieczory miło jest przykryć się kocem... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery