budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Platynowy Armstrong

Informacja prasowa / Data: 2012-02-27

Od kilku lat w Polsce kwestie ochrony środowiska w dziedzinie architektury i budownictwa nabierają coraz większego znaczenia. Pojawia się coraz więcej regulacji formalno-prawnych, które mają na celu zapewnienie uwzględniania uwarunkowań środowiskowych w każdym aspekcie procesu przygotowania i realizacji inwestycji budowlanej.

Regulacje te odnoszą się zazwyczaj fragmentarycznie do konkretnych etapów.

Na szczęście pojawiają się również narzędzia w postaci wielokryterialnych systemów oceny budynków, takie jak LEED, które zachęcają do szerokiej i kompleksowej analizy z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.

System LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design, powstał w 1998 roku z inicjatywy niezależnej amerykańskiej organizacji Green Building Council.

USGBC zrzesza szkoły, uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa i jednostki rządowe, które propagują idee eko-budownictwa, w celu podejmowania szeroko zakrojonych działań na rzecz tworzenia i promowania tzw. „zielonych budynków”.

Zasady przyznawania certyfikatu LEED

LEED jest zbiorem wytycznych tworzących system oceny budynków oparty na standardach USGBC.

Certyfikat LEED, o który można ubiegać się dobrowolnie, jest więc dokumentem stwierdzającym poziom spełnionych kryteriów wynikających z ustalonych wzorców.

System LEED ocenia przede wszystkim w jaki sposób obiekty budowlane wpływają na środowisko naturalne.

Oceny dokonuje się na podstawie pięciu głównych kryteriów:

  • zrównoważona lokalizacja inwestycji,
  • efektywność gospodarki wodnej,
  • wykorzystanie energii i atmosfery,
  • wykorzystanie materiałów i zasobów,
  • jakość środowiska wewnętrznego.

Dodatkowym kryterium jest innowacyjność w projektowaniu.

Stosuje się je w przypadku najbardziej innowacyjnych projektów, gdy wyniki ekspertyzy wykraczają poza pięć podstawowych kategorii.

W każdej z kategorii przyznawana jest określona liczba punktów-kredytów.

Ich suma decyduje następnie, jaki (i czy w ogóle) dany budynek otrzyma certyfikat LEED.

Najwyższym poziomem jest certyfikat LEED Platinum, otrzymuje obiekt, który otrzyma powyżej 80 kredytów.

Warto wiedzieć, że ocenie w systemie LEED poddawane są nie tylko nowo budowane obiekty, ale także te już istniejące i te poddawane renowacji.

Fot. Armstrong

Certyfikacja LEED przeprowadzana jest obecnie w 120 krajach na całym świecie.

Jak dotąd, do oceny zgłoszono niemal 25 000 obiektów.

Tylko około 100 z nich osiągnęło najwyższy poziom, czyli LEED Platinum. Wśród nich znalazł się budynek głównej siedziby firmy Armstrong World Industries, światowego lidera m.in. w dziedzinie produkcji sufitów podwieszanych. Budynek ten uzyskał najwyższy certyfikat LEED Platinum dla budynków istniejących 25 kwietnia 2007 roku.

Platynowy „Budynek 701”

Fot. Armstrong  Siedziba główna Firmy nagrodzony certyfikatem LEED Platinum

Siedziba główna firmy Armstrong, zwana Budynkiem 701, zlokalizowana jest w Lancaster, w Stanie Pensylwania (USA). To trójkondygnacyjny biurowiec o powierzchni ponad 10 000 m² złożony z dwóch skrzydeł połączonych atrium oświetlanym światłem dziennym.

Jako leader w produkcji akustycznych sufitów podwieszanych, otrzymaliśmy precedensowy kredyt w ramach dodatkowej kategorii „Innowacyjność w projektowaniu”.

Na decyzję o przyznaniu takiej oceny wpłynęła m.in. doskonała akustyka wnętrz naszego budynku, która bezsprzecznie wpływa na komfort i dobre samopoczucie użytkowników pomieszczeń. Zastosowano systemy sufitowe o odpowiedniej relacji pochłaniania, odbicia i redukcji dźwięku.

Ponadto wykorzystano system aktywnego maskowania niepożądanego hałasu Armstrong i-ceilings® (I Credit 1.3).

Wykorzystane akustyczne płyty sufitowe miały wysoki poziom wykorzystania materiałów pochodzących z odzysku (MR Credit 2.0) oraz niskiej emisji szkodliwych substancji (MR Credit 3.0) – mówi Anna Baczkowska, architekt i menadżer wsparcia technicznego w firmie Armstrong.

Fot. Armstrong Wnętrze głównej siedziby Firmy

Dodatkowo, wybrane sufity charakteryzowały się wysokim współczynnikiem odbicia światła, a dzięki temu pozwoliły również na lepszą dystrybucję światła dziennego i sztucznego, przyczyniając się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną (EA Credit 1.0).

- Jednym z celów procesu certyfikacji było także osiągnięcie znaczącej redukcji zużycia wody w budynku. Zastosowane rozwiązania (m.in. sensoryczne krany, bezwodne pisuary) pozwoliły na zmniejszenie zużycia wody pitnej prawie o połowę - z 3000 m³ na 1600m³ rocznie (WE Credits 1.0, 2.0, 3.0) - dodaje.

W otoczeniu Budynku 701 zadbano również o wykorzystanie lokalnej roślinności, która nie wymaga nawilżania i enegrochłonnych procesów pielęgnacyjnych.

Przewidziano ponadto efektywne zbiorniki wody deszczowej, które - w przypadku gwałtownych opadów - regulują właściwe uwalnianie zebranej wody do sąsiadujących systemów cieków wodnych (SS Credit 5.0).

- Szklana elewacja budynku, wykonana z warstwowego szkła z pustką gazową zapobiegającą nagrzewaniu, uniemożliwia powstawanie strat energetycznych w sposób efektywny. Ponadto budynek jest wyposażony w automatyczny system optymalizacji energii elektrycznej stale monitorujący poziom jej zużycia (EA Credit 1.0) – tłumaczy Anna Baczkowska.

Warto dodać, że firma Armstrong wykorzystuje 2 mln kW energii pochodzącej z czystych elektrowni wiatrowych, co stanowi 75% energetycznego zapotrzebowania Budynku 701 i jest świadectwem odpowiedzialnej polityki redukcji emisji dwutlenku węgla (EA Credit 2.0).

Eko-Armstrong

Zasady zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialnego i współgrającego z naturą budownictwa stosujemy nie tylko we własnych inwestycjach i inicjatywach. Zachęcamy również innych do ekologicznego myślenia i budowania, m.in. inwestorów i architektów korzystających z naszych produktów.

Znając doskonale proces certyfikacji LEED, z chęcią dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, służymy radą i pomocą w doborze najbardziej optymalnych rozwiązań – podkreśla Anna Baczkowska.

Aktywność proekologiczna firmy Armstrong to działania zakrojone na szeroką skalę.

Obejmują one zarówno świadomie prowadzoną, wewnętrzną politykę środowiskową, jak i wspieranie projektów zewnętrznych mających na celu ochronę otoczenia i poprawę ekosystemu.

Firma Armstrong jest obecnie także członkiem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (Polish Green Building Council).

Źródło: www.yasna.pl

Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Konstrukcja nośna do sufitu podwieszanego

Konstrukcja nośna do sufitu podwieszanego

O jakości, estetyce i trwałości sufitu podwieszanego nie ... » ...więcej
Nowy album projektów sufitów na 2012 rok

Nowy album projektów sufitów na 2012 rok

Już jest. Najnowszy album projektów „A Book” ... » ...więcej
Silikonowe naczynia i akcesoria kuchenne

Silikonowe naczynia i akcesoria kuchenne

Silikon znalazł bardzo szerokie zastosowanie w różnych ob... » ...więcej
Jak walczyć z hałasem – akustyczne sufity podwieszane

Jak walczyć z hałasem – akustyczne sufity podwieszane

Ochrona przed hałasem i zapewnienie optymalnych warunków ... » ...więcej
Wpływ sufitu podwieszanego na komfort akustyczny wnętrza

Wpływ sufitu podwieszanego na komfort akustyczny wnętrza

Odpowiednie środowisko akustyczne ma podstawowe znaczenie... » ...więcej
Sufity podwieszane w trosce o oszczędności energetyczne!

Sufity podwieszane w trosce o oszczędności energetyczne!

Elementy wykończeniowe – w tym także sufity podwies... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery