budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Niebezpieczny czad

Informacja prasowa / Data: 2012-10-05

Większość mieszkań, szczególnie w przedwojennych kamienicach ogrzewana jest tradycyjnym i jednym z najtańszych na rynku surowców naturalnych, jakim jest węgiel. Bardziej nowoczesne bloki, domki jednorodzinne, luksusowe apartamenty i wille wykorzystują piece gazowe i elektryczne, jako źródło energii wykorzystywanej w okresie zimowym do ogrzania nierzadko ogromnych powierzchni mieszkaniowych.

Decydując się na rodzaj ogrzewania pod uwagę najczęściej brane są parametry danego pieca, cena, miejsce ewentualnej instalacji, oraz walory ekonomiczne. Na ostatnim miejscu znajduje się zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników. Szczególnie ludzie starsi, niezamożni nie zdają sobie sprawy, że niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych zakończyć się może trwałą utratą zdrowia, a nawet życia. Kotły gazowe, piece kaflowe, kominki, piece opalane drewnem, węglem są niestety najczęstszą przyczyną zatruć tlenkiem węgla.

Groźny czad wydziela się podczas procesu niepełnego spalania produktów palnych spowodowanych brakiem odpowiedniej ilości tlenu w otoczeniu. Tlenek węgla nazywany cichym zabójcą jest całkowicie niezauważalny, ponieważ nie szczypie w oczy, jest całkowicie bezbarwny i bezwonny, przy czym w błyskawicznym tempie rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu w niezauważalny sposób. Nieznaczny ból głowy, senność, nudności, osłabienie mięśni, omdlenia, niedotlenienie prowadzi nierzadko do uszkodzenia mózgu, ośrodka nerwowego, zawału, w najgorszym wypadku do nieodwracalnych zmian w organizmie, lub zgonu.

Pomimo licznych apeli i notorycznym pouczeniom, liczba zatruć nieustannie wzrasta. Mało, kto zdaje sobie sprawę, ze głównym winowajcom jest ludzka głupota i brak umiejętnego korzystania z urządzeń grzewczych. Wszelkiego typu piece wymagają, bowiem profesjonalnej konserwacji i systematycznych przeglądów technicznych z udziałem rzetelnych i kompetentnych fachowców. Precyzyjny przegląd instalacji i systemów grzewczych powinien odbywać się przynajmniej raz w roku, w trakcie, którego urządzenie przechodzi przez szereg zabiegów konserwacyjnych. Przykładowo piece gazowe powinny być oczyszczane z zanieczyszczeń, w obrębie palnika i filtrów. Z kolei przerywacze ciągu, nagrzewnice, ogniwa i inne uszkodzone elementy wchodzące w skład konstrukcji powinny być natychmiast wymienione. Jedną z najrozsądniejszych i opłacalnych decyzji jest konserwacja z zastosowaniem środków prewencyjnych, znacznie przedłużająca żywotność i podwyższająca wydajność energetyczną pieców.

Gwarancją bezpieczeństwa jest wentylacja zapewniająca dopływ świeżego powietrza i czujniki czadu ratujące życie przezornym i trzeźwo myślącym ludziom.

Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Nie dawaj czadu! – 10 sposobów na uchronienie się przed zgubnymi skutkami tlenku węgla

Nie dawaj czadu! – 10 sposobów na uchronienie się przed zgubnymi skutkami tlenku węgla

W połowie grudnia zakończył się edukacyjny konkurs organizowany przez MK Systemy Kominowe, którego głównym celem było zachęcenie ludzi do zapoznania się ze sposobami ochrony przed czadem. Zainteresowanie konkursem było ogromne, a większość odpowiedzi była poprawna. Dla osób, które nie zdecydowały się w ten sposób poszerzyć swojej świadomości tlenku węgla, przygotowaliśmy katalog dziesięciu najważniejszych sposobów zapewniających bezpieczeństwo w t... » ...więcej
Ucieczka przed czadem – wymogi wobec systemów kominowych do kotłów z zamkniętą komorą spalania

Ucieczka przed czadem – wymogi wobec systemów kominowych do kotłów z zamkniętą komorą spalania

Nowoczesne urządzenia grzewcze z zamkniętą komorą spalania zdobywają coraz więcej zwolenników w naszym kraju. W połączeniu z systemami kominowymi  nowej generacji eliminują zagrożenie zatrucia czadem oraz znacznie poprawiają efektywność energetyczną. Warto jednak wiedzieć, że aby te urządzenie były bezpieczne – muszą spełniać szczegółowe normy obowiązujące na... » ...więcej
Jak kontrolować poziom dwutlenku węgla w powietrzu

Jak kontrolować poziom dwutlenku węgla w powietrzu

Dwutlenek węgla jest jednym z naturalnych składników powi... » ...więcej
Rodzaje spoiw budowlanych i ich cechy

Rodzaje spoiw budowlanych i ich cechy

Grupa materiałów wiążących używanych w budownictwie do pr... » ...więcej
Jak kontrolować poziom dwutlenku węgla

Jak kontrolować poziom dwutlenku węgla

Niepokój, duszności, nadmierna potliwość, a w skrajnych p... » ...więcej
Konserwacja narzędzi na wiosnę

Konserwacja narzędzi na wiosnę

Przed pierwszymi pracami w ogrodzie warto odpowiednio przygotować narzędzia ogrodnicze. Zardzewia... » ...więcej
Monitoring ... powietrza wewnętrznego pomieszczeń

Monitoring ... powietrza wewnętrznego pomieszczeń

W nowoczesnym budownictwie zrównoważonym, zwłaszcza w obi... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery