budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Jakie okna dopuszczają odpowiednią ilość światła naturalnego do pomieszczenia

Informacja prasowa / Data: 2012-11-29

Naturalne doświetlenie wnętrz budynków jest bardzo istotne dla naszego samopoczucia. Dobrze doświetlone powinny być nie tylko biura, gdzie pracujemy, ale także nasze mieszkania. Dla firmy Dolcan to jeden z najważniejszych elementów przy projektowaniu osiedli mieszkaniowych. W wielu inwestycjach deweloper montuje panoramiczne okna od ziemi do sufitu. Nie bez przyczyny, klienci szukają mieszkań dobrze doświetlonych. 

Jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie, pochmurne do naszych domów i mieszkań dociera dużo mniej światła, niż w trakcie letnich miesięcy. Od lat znane są badania potwierdzające, że brak słońca i światła dziennego przekłada się na złe samopoczucie czy przygnębienie. Dlatego duże i odpowiednio rozmieszczone okna są tak istotne.

Fot. Dolcan  Osiedle Ogrody Ochota – w mieszkaniach montowane są panoramiczne okna od sufitu do podłogi

Wielkość okien, a przepisy

Prawo określa, ale rzeczywistość weryfikuje te założenia.

Wiele z budowanych dziś osiedli, przypomina bloki z czasów PRL, mają malutkie okna i zabudowane, betonowe balkony. W efekcie ich wnętrza są ciemne i mało przyjazne.

Duże, cenione firmy deweloperskie dbają jednak o jakość architektury i komfort życia mieszkańców.

Ustawa określa, że stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic do powierzchni podłogi w danym pomieszczeniu powinien wynosić co najmniej 1:8.

– We wszystkich naszych osiedlach współczynnik powierzchni okien do metrażu mieszkania jest dużo lepszy, niż określają to normy budowlane. Dlatego pomieszczenia są tak jasne, i przestronne – mówi Norbert Kowałko, inspektor nadzoru robót budowlanych z firmy Dolcan.

Dużo przeszkleń, więcej światła

Deweloper, w każdej inwestycji, niezależnie od tego czy jest to wielorodzinny, kilkupiętrowy budynek, czy dom jednorodzinny, realizuje dużo przeszkleń.

Firma wykorzystuje różne rozmiary okien, są to zarówno okna klasyczne dwuskrzydłowe, ale także szerokie, jednoskrzydłowe.

W mieszkaniach Dolcan montowane są także okna panoramiczne, czyli od sufitu do podłogi, o jednym lub trzech skrzydłach. Ich rozmiar przykładowo na osiedlu Magenta w Rembertowie wynosi nawet 4,14 m x 2,35 m.

Deweloper wykorzystuje zasadę, iż przez wyższe, pionowe okna wpada więcej światła, niż przez okno o tej samej powierzchni, ale niższe.

Zazwyczaj szerokie, panoramiczne przeszklenia planowane są w salonie. Jak m.in. w architekturze mieszkań na osiedlach bezczynszowych. Głównie ze względu na fakt, iż w mieszkaniach tych każdy lokal ma taras i wyjście do ogródka. Tu większość stanowią dwu lub trzyskrzydłowe przesuwne okna.

Ale w wybranych inwestycjach, jak np. Skierniewicka City, takie panoramiczne szyby montowane są również w sypialniach, a nawet łazienkach. Na wyższych piętrach gwarantują one niepowtarzalny widok na miasto, który można podziwiać np. relaksując się w wannie.

– Duża ilość przeszkleń w naszych inwestycjach nie sprawia jednak, że mieszkania są chłodniejsze, czego czasem zupełnie niepotrzebnie obawiają się klienci. Wszystkie montowane przez nas okna mają bowiem niski współczynnik przenikania podkreśla Norbert Kowałko.

Fot. Dolcan     Osiedle Rudy Rydz – duże przeszklenia na obu kondygnacjach zapewniają dopływ światła słonecznego do wnętrz

Transparentne balkony i zimowe ogrody

Deweloper zadbał nie tylko o tradycyjne przeszklenia w mieszkaniach.

O dobrym doświetleniu wnętrz architekci Dolcan pamiętają również projektując balkony. Balustrady wykonane są zwykle z przezroczystego szkła, lub są to ażurowe zabezpieczenia wykonane z metalu.

W inwestycjach Ogrody Ochota i Skierniewicka City deweloper przewidział również duże przeszklone ogrody zimowe. Pomieszczenia sprawdzają się zwłaszcza w pochmurne jesienno-zimowe dni, kiedy światła za oknem jest wyraźnie mniej. 

- Klienci chętniej wybierają w pierwszej kolejności lokale z dużymi oknami i balkonami – potwierdza Anna Sitnik, zastępca dyrektora biura sprzedaży w Dolcan.

Jak ważne jest to dla osób poszukujących mieszkania pokazują też dane zebrane przez agencję Metrohouse:

  • 91% osób poszukujących mieszkania zwraca uwagę na stronę, na którą wychodzą okna. Najbardziej preferowane kierunki gwarantujące dobre doświetlenie mieszkania - południe i zachód.
  • 88% klientów potwierdza, że to czynnik ważny dla nich w procesie wyboru mieszkania.

Dolcan to jeden z liderów rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Firma jest spółką z wyłącznie polskim kapitałem. Do tej pory inwestor zrealizował 20 projektów oddając do użytku ok. 4.000 mieszkań. Głównie na terenie Warszawy, ale także Lublina, Szczecina, Bydgoszczy i Kozienic. Obecnie spółka zatrudnia 200 osób.

Inwestycje firmy dopasowane są do oczekiwań klientów z wszystkich segmentów budownictwa mieszkaniowego. Dolcan realizuje wysokiej jakości mieszkania w budownictwie wielorodzinnym, kameralne osiedla domów oraz apartamentowce. Obecnie są to m.in. kompleks Ogrody Ochota, w którym docelowo znajdzie się ponad 1.500 mieszkań oraz kolejne etapy osiedla Tęczowego. W budowie jest również 5 projektów mieszkań bezczynszowych czyli inwestycji, w których mieszkańcy nie będą zmuszeni ponosić kosztów wspólnych administrowania nieruchomością - czynszów.

Grupa Dolcan ma wieloletnie doświadczenie także w innych segmentach. Zarządza trzema hurtowniami materiałów budowlanych, salonem wyposażenia wnętrz, hotelem w Częstochowie, 100 ha łowiskiem ryb „Jegiel” oraz kopalnią kruszywa zlokalizowaną koło Serocka.

Od 18 lat nieprzerwanie sponsoruje także pierwszoligową drużynę piłki nożnej Dolcan Ząbki. Aktywnie angażuje się w działania społeczne m.in. w pomoc szpitalowi w Wołominie, dofinansowała remont Szpitala Dziecięcego  na ul. Niekłańskiej w Warszawie, wspiera Fundację „Dzieci Ulicy”.

Źródło: Dolcan 

Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Dom pełen światła – dekorujemy okna  na jesień

Dom pełen światła – dekorujemy okna na jesień

Jesień za oknem, deszczowa pogoda i krótsze dni – t... » ...więcej
Powiew świeżości - jak wietrzyć pomieszczenia

Powiew świeżości - jak wietrzyć pomieszczenia

Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna w każdym ... » ...więcej
Jak pielęgnować okna przed zimą?

Jak pielęgnować okna przed zimą?

By stolarka okienna utrzymała nienaganny stan przez długi... » ...więcej
Trawertyn - czar naturalnego kamienia

Trawertyn - czar naturalnego kamienia

Trawertyn znany jest już od czasów Starożytnego Egiptu. D... » ...więcej
Okna - ważne ogniwo dobrze ocieplonego domu

Okna - ważne ogniwo dobrze ocieplonego domu

Powinny być ładne i trwałe, bowiem stanowią ważny element el... » ...więcej
Okna na lato i na lata

Okna na lato i na lata

W okresie letnim jesteśmy szczególnie narażeni na działanie wysokich temperatur. Wybierając stola... » ...więcej
Podnośnik skrzydła - łatwe zamykanie okna

Podnośnik skrzydła - łatwe zamykanie okna

Z biegiem czasu częste zamykanie i otwieranie okna powodu... » ...więcej
Jak kupić dobre okna PCV?

Jak kupić dobre okna PCV?

Okno jest bardzo specyficznym wyrobem – pozornie większość okien wygląda tak samo, bez wzgl... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery