budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Jak obliczyć ilość rynien i rur spustowych potrzebnych do odwodnienia dachu?

Informacja prasowa / Data: 2013-04-29

Podstawowe zadanie systemu rynnowego to sprawne i skuteczne odprowadzanie wody deszczowej jak najdalej od ścian budynku. Z tego względu rynny i rury spustowe muszą być właściwie dobrane i poprawnie zamontowane. Zanim jednak wybierzemy system orynnowania, musimy określić efektywną powierzchnię dachu, czyli płaszczyznę, którą trzeba odwodnić. Wielkość ta pozwala dobrać odpowiedni rozmiar i ilość potrzebnych rynien oraz rur spustowych. O tym jak dokonać tego rodzaju obliczeń i na jakiego rodzaju rozwiązanie się zdecydować mówi Tomasz Piotrowski, Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży w firmie Galeco.

„Najłatwiej dobrać rynny i rury spustowe do dachu dwuspadowego.

Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy dach jest wielopołaciowy, nierzadko dodatkowo z lukarnami.

Fot. Galeco Prawidłowo dobrany i zamontowany system rynnowy umożliwia efektywne odprowadzanie wody deszczowej

Bywa, że z jakiegoś powodu nie chcemy lub też nie możemy umieścić rury spustowej na tej samej ścianie, co rynny. W takim przypadku odpływ wody deszczowej jest utrudniony z dachów wielopołaciowych, gdzie w niewielkich odstępach należy zamontować trzy lub cztery narożniki rynnowe. Woda deszczowa, przepływając przez każdy narożnik, wyhamowuje i wolniej spływa rurami spustowymi. Dlatego też dobrze jest zamontować w tym miejscu rurę spustową.W doborze orynnowania pomocne są wówczas, udostępniane w punktach sprzedaży Galeco, tabele, które uwzględniają położenie rur spustowych – np. na skraju ściany lub centralnie na niej.

Optymalnie lej z rurą powinien znajdować się 30-40 cm od narożnika, najlepiej na większej powierzchni dachu.

Przy wyborze systemu rynnowego warto wziąć pod uwagę nie tylko kolor i materiał, z jakiego jest wykonany, ale również jego wydajność.

Aby spośród dostępnych na rynku systemów rynnowych, oferowanych przez różnych producentów, dobrać właściwe orynnowanie, należy prawidłowo obliczyć efektywną powierzchnię dachu. Niezależnie od tego czy jest to budynek przemysłowy, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, altana czy garaż, trzeba zastosować właściwy wzór obliczeniowy.

W pierwszej kolejności zaleca się zmierzyć wysokość dachu od podstawy do jego zwieńczenie – tzw. wielkość C.

Następnie w poziomie, zmierzyć odległość od miejsca szczytu dachu do jego zakończenia – tzw. wielkość B.

Zmierzona powinna być również długość dachu, czyli długość rynny, jakie trzeba będzie na nim zastosować.

Po powyższych obliczeniach wystarczy zastosować prosty wzór:

Powierzchnia dachu [m2] = (C/2 + B) * długość rynny.

Tego rodzaju kalkulacje pozwolą prawidłowo obliczyć długość rynny niezbędnej do właściwego i przede wszystkim efektywnego odprowadzania wody deszczowej.

Przy bardziej skomplikowanej architekturze dachu zalecane jest uwzględnienie jeszcze jednego czynnika: 

  • jeśli dach wyposażony będzie w łuki (narożniki) i jeśli łuk (narożnik - LW/LZ) przewidziany jest w odległości do 2 metrów od odpływu (OP) wymagane jest dodanie 10% do powierzchni dachu.
  • jeśli z kolei łuk (narożnik - LW/LZ) przewidziany jest w odległości powyżej 2 metrów od odpływu (OP) należy dodać 5% do powierzchni dachu.

Powyższe obliczenia mają zastosowanie w przypadku, gdy spadek dachu nie przekracza 50 stopni.

Jeśli zaś nachylenie połaci dachowej przekracza wartość 50 stopni, to efektywna powierzchnia dachu powinna być równa jego zwykłej powierzchni.

Fot. Galeco  Przy wyborze systemu rynnowego należy wziąć pod uwagę nie tylko jego kolor i materiał, z jakiego jest wykonany, ale również wydajność

Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego systemu rynnowego.

Przy jego doborze, w zależności od obliczonej efektywnej powierzchni dachu, należy się kierować wydajnością systemu. Tutaj, zgodnie z logiką, działa zasada, że im większa powierzchnia dachu, tym większy rozmiar rynny oraz rury. Ważne jest także, by podczas wyboru orynnowania wziąć pod uwagę miejsce, w jakim przewidziany jest tak zwany spust, czyli miejsce, w którym woda z rynny przechodzi do rury spustowej.

Podczas decyzji o wyborze idealnego systemu rynnowego do naszego domu warto wziąć pod uwagę także materiał, z którego został on wykonany.

Surowce, konstrukcja rynien oraz rur spustowych, a także technologia ich wykonania to główne czynniki wpływające na żywotność całego systemu.

Aktualnie najbardziej popularne na rynku i chętnie wybierane przez inwestorów są rynny stalowe, ocynkowane oraz te powlekane obustronnie powłokami organicznymi.

Warto również pamiętać, że rynny wykonane z polichlorku winylu posiadają specjalne dodatki tworzyw, które podnoszą wytrzymałość mechaniczną konstrukcji rynny oraz uodporniają ją na działanie promieni UV.

Rynny stalowe gwarantują długą żywotność systemu oraz jego niezawodność.

Rynny wykonane z tworzywa są z kolei alternatywą, pomiędzy jakością a ceną.

Przy wyborze orynnowania kluczową wartością jest także łatwość i szybkość montażu całego systemu. Obecnie większość rozwiązań dostępnych na rynku montowana jest na zatrzask, dzięki czemu ekipa dekarska nie będzie potrzebowała wiele czasu na jego założenie.

Co ciekawe producenci orynnowania prześcigają się w konstrukcjach, które ułatwiają montaż oraz łączenie rynien oraz rur spustowych, a także wpływają na stabilność całego systemu oraz jego prawidłowe funkcjonowanie i estetyczny wygląd przez wiele lat” – wyjaśnia Tomasz Piotrowski.

Decyzja o zakupie oraz wymianie systemu rynnowego wiąże się z niemałym wydatkiem. Dlatego też warto dokładnie obliczyć ilość niezbędnych rynien i rur spustowych, a także zastanowić się nad rodzajem materiału, z którego został wykonany system.

Producenci udostępniają specjalnie przygotowane kalkulatory, które pozwolą precyzyjnie określić ilość i rodzaj niezbędnych rynien oraz rur spustowych. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych kosztów związanych z naddatkiem materiału oraz ewentualnymi modernizacjami systemu już w czasie jego eksploatacji.

Galeco sp. z o.o.  to polski producent systemów rynnowych ze STALI POWLEKANEJ oraz PVC. Działa w ramach polskiej grupy biznesowej Galeco Rainwater Technology. Projektuje, produkuje i dystrybuuje systemy odprowadzania wody deszczowej od 1996, sukcesywnie zdobywając zaufanie klientów na kolejnych europejskich rynkach. W Polsce jest jednym z czołowych producentów, co potwierdza się ciągłą dynamiką sprzedaży, pozyskiwaniem nowych odbiorców oraz cyklicznie badaną i potwierdzaną satysfakcją dotychczasowych klientów. Pionierskie rozwiązania, jak choćby opatentowany kształt rynny, z wywinięciem do wewnątrz, czynią z firmy Galeco lidera innowacyjności. Charakterystyczny kształt rynny stanowi jednocześnie element logo firmy – uśmiechu zgodnego z obowiązującą w firmie maksymą: uśmiech na deszcz. Z uśmiechem dąży do sukcesów rynkowych, w czym aktywnie uczestniczy szeroko rozumiana promocja. 

Źródło: www.galeco.pl

Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Skuteczne uszczelnianie dachu i rynien

Skuteczne uszczelnianie dachu i rynien

Jesień to czas intensywnych opadów atmosferycznych, które... » ...więcej
Rettig zakupił fabrykę rur Hewing

Rettig zakupił fabrykę rur Hewing

24 stycznia 2012 r koncern Rettig podpisał umowę z firmą ... » ...więcej
Izolacja przeciwwodna dachu płaskiego w budynku GREEN POWER

Izolacja przeciwwodna dachu płaskiego w budynku GREEN POWER

W Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER zaprojektowany zosta... » ...więcej
Mocny punkt łazienki – odwodnienia punktowe

Mocny punkt łazienki – odwodnienia punktowe

Nowość produktowa w ofercie TECE – odwodnienie punk... » ...więcej
Na cieknący dach – uszczelniacze do dachów i rynien

Na cieknący dach – uszczelniacze do dachów i rynien

Cieknący dach czy rynna potrafią być nie lada kłopotem, s... » ...więcej
Izolacja termiczna dachu

Izolacja termiczna dachu

Dobrze wykonany i prawidłowo izolowany dach powinien zabezpieczać budynek przed wilgocią z zewnątrz ... » ...więcej
Jaką konstrukcję dachu wybrać do domu prefabrykowanego?

Jaką konstrukcję dachu wybrać do domu prefabrykowanego?

Dach jest nie tylko zwieńczeniem bryły budynku, ale równi... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery