budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Jak wykonać fundamenty z betonu samozagęszczalnego?

Informacja prasowa / Data: 2013-05-09

Beton samozagęszczalny to nowoczesne rozwiązanie, które radykalnie zmienia sposób wykonywania elementów betonowych. Technologia została opracowana w odpowiedzi na zapotrzebowanie ekip budowlanych, które oczekiwały mieszanki betonowej, która „sama wyleje się w szalunek” i jednocześnie nie ulegnie tzw. segregacji, czyli opadaniu kruszywa na dno mieszanki. Dzięki odpowiedniemu dobraniu składników oraz zastosowaniu nowoczesnych domieszek chemicznych udało się połączyć obie te cechy i uzyskać beton samozagęszczalny.

Produkt ten może być wykorzystywany przy wykonywaniu różnych elementów, w budownictwie jednorodzinnym idealnie sprawdza się przy wykonywaniu ław fundamentowych.

Wylewanie ław fundamentowych z betonu samozagęszczalnego

Poniżej przestawiamy krótki poradnik jak należy wylewać beton samozagęszczalny, aby w pełni wykorzystać jego właściwości.

Bezpośrednio do gruntu

Wykonanie fundamentów metodą wylewania bezpośrednio do gruntu rozpoczyna się od zdjęcia wierzchniej warstwy gruntu i wykonania wykopu zgodnie z wymiarami ławy zawartymi w projekcie fundamentów.

Fot. Lafarge

Głębokość, na jakiej powinien znaleźć się spód fundamentu, zależy od głębokości przemarzania gruntu i wynosi od 0,8 do 1,4 m, w zależności od regionu Polski.

Fot. Lafarge

Wykonany wykop zalecamy wyłożyć folią budowlaną. Dzięki temu woda z mieszanki betonowej nie będzie uciekała do gruntu (w przypadku chłonnych gruntów), a jednocześnie uzyskamy lepszy rozpływ mieszanki.

Folię układamy na zakładkę uwzględniając położenie planowanych punktów wylewania i kierunek płynięcia mieszanki betonowej – patrz rysunek. Na łączeniach folię należy skleić taśmą samoprzylepną.

W tak przygotowanym wykopie układamy zbrojenie. Zbrojenie musi być otoczone warstwą betonu o grubości minimum 5 cm (otulina zbrojenia). Należy więc dopilnować aby pręty zbrojeniowe znajdowały się w odległości nie mniejszej niż 5 cm od folii – na dole należy użyć podkładki dystansowe.

Mając tak przygotowany wykop możemy przystąpić do wylewania betonu.

Beton samozagęszczalny ma wyjątkowo płynną konsystencję i jego zasięg swobodnego rozpływu wynosi 7 m w każdą stronę.

Punkty wylewania wyznaczamy więc z założeniem, że z jednego miejsca możemy wypełnić fundament o długości 14 m.

Mieszanka może być wylewana bezpośrednio z leja betonomieszarki tzw. gruszki, ale należy się upewnić, że ważący około 30 ton pojazd może wjechać na teren budowy w pobliże punktów wylewania (krawędzi wykopu). Jeśli dostęp jest utrudniony możemy skorzystać z pompy do betonu.

Przed rozpoczęciem prac sprawdzamy czystość wykopu.

Pozostałości materiałów budowlanych oraz wodę należy usunąć przed betonowaniem. Następnie rozpoczynamy wylewanie do wykopu.

Mieszanka ulega samozagęszczeniu, co gwarantuje uzyskanie odpowiednich parametrów wytrzymałościowych bez konieczności wibrowania. Ponadto, płynna mieszanka dobrze otula zbrojenie, co zapewnia wysoką trwałość całej konstrukcji.

Po wypełnieniu wykopu mieszanką betonową do wymaganej wysokości (pamiętając o zachowaniu min. 5 cm otuliny betonowej nad górnymi prętami zbrojenia) rozpoczynamy sztangowanie.

Za pomocą sztangi (patrz zdjęcie) „ubijamy” górną powierzchnię ławy, aby uzyskać równą powierzchnię betonu.

Fot. Lafarge

Świeżo zabetonowana ława powinna być zabezpieczona przed zbyt szybkim odparowaniem wody zarobowej ze świeżego betonu. W tym celu przykrywa się ją folią lub systematycznie polewa wodą, przez co najmniej 7 dni (w zależności od warunków pogodowych).

Beton uzyskuje deklarowaną wytrzymałość po 28 dniach.

Po stwardnieniu betonu przechodzimy do kolejnego etapu, czyli wykonania ścian fundamentowych.

Cały proces wylewania ławy dla budynku jednorodzinnego o powierzchni około 200 m2 zajmuje 1-2 godziny i wymaga pracy jednej osoby.

Wysoka płynność mieszanki samozagęszczalnej oraz brak wibrowania znacznie ograniczają problemy z obsuwaniem lub obrywaniem się gruntu w porównaniu z układaniem betonu standardowego.

Dlatego też dla gruntów spoistych i półspoistych metoda wylewania betonu samozagęszczalnego bezpośrednio w grunt jest szybkim i skutecznym rozwiązaniem.

Jeśli mamy do czynienia z gruntami przepuszczalnymi, które obsypują się do wykopu i uniemożliwiają jego prawidłowe wykonanie należy wykonać szalunek – patrz opis poniżej.

Wylewanie w szalunek

Beton samozagęszczalny może być również wylewany w szalunek, w taki sam sposób jak beton tradycyjny.

Po wykonaniu wykopu, na dno jest wylewana 10 cm warstwa tzw. chudego betonu.

Na nim montowane jest deskowanie i zbrojenie – tu również obowiązuje zasada o zachowaniu 5 cm odstępu pomiędzy zbrojeniem a szalunkiem, aby zapewnić odpowiednie otulenie zbrojenia.

Fot. Lafarge

W przypadku betonu samozagęszczalnego płynna mieszanka wywiera większy nacisk na szalunek, konieczne jest więc wzmocnienie szkieletu szalunku. Boczne podpory i poprzeczne wzmocnienia muszą być gęsto rozmieszczone. Dodatkowo można zastosować poprzeczne deski rozporowe, przeciwdziałające rozpieraniu szalunku – patrz zdjęcie.

Fot. Lafarge

Cały szalunek musi być ponadto solidnie zamocowany do podłoża (zakotwiony) – inaczej istnieje ryzyko że wpływający beton uniesie szalunek i wypłynie dołem. Należy zwrócić uwagę czy w bocznych ścianach szalunku nie ma dziur lub szpar.

Jeśli są, należy zabezpieczyć je pianką poliuretanową, tak aby szalunek był szczelny i uniemożliwiał wypływanie mieszanki.

Do tak przygotowanego szalunku wylewamy mieszankę betonową, identycznie jak w przypadku wylewania bezpośrednio do gruntu.

Potem sztangujemy i  zabezpieczamy przed wysychaniem.

Zalety stosowania betonu samozagęszczalnego

Nakłady i czas pracy w obu przypadkach przy wylewaniu betonu samozagęszczalnego są znacznie mniejsze niż w przypadku betonu standardowego.

Ponadto nie musimy pilnować czy mieszanka została prawidłowo rozprowadzona w szalunku i zawibrowana – mamy pewność, że mieszanka odpowiednio wypełni szalunek, otuli zbrojenie i uzyska wymagane parametry wytrzymałościowe.

My zaś zyskujemy solidny fundament pod nasz dom i możemy przejść do dalszych etapów budowy.

Więcej informacji na temat stawiania fundamentów można znaleźć na stronie producenta http://www.solidnydom.lafarge.pl/

Lafarge to światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, zajmujący czołowe pozycje we wszystkich branżach swojej działalności: w produkcji cementu, kruszyw i betonu. Grupa Lafarge zatrudnia na świecie 65.000 pracowników w 64 krajach. W 2012 roku odnotowała sprzedaż na poziomie 15,8 mld euro. W uznaniu dla strategii spółki i jej aktywności na rzecz ochrony środowiska, międzynarodowa organizacja pozarządowa "Carbon Disclosure Project" już po raz drugi umieściła Lafarge wśród 10 najlepszych firm światowych, działających przeciwko globalnemu ociepleniu. Innowacyjność jest jednym z priorytetów firmy, która aktywnie wspiera zrównoważone budownictwo i architektoniczną kreatywność. W Polsce Lafarge prowadzi działalność od 1995 roku.

Źródło: www.lafarge.pl

Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
AGILIA™ FUNDAMENTY- innowacyjny beton na fundamenty

AGILIA™ FUNDAMENTY- innowacyjny beton na fundamenty

Samozagęszczalny beton Agilia™ Fundamenty firmy Laf... » ...więcej
Jak powstaje beton w wytwórni betonu?

Jak powstaje beton w wytwórni betonu?

Beton to najpopularniejszy materiał wykorzystywany we wsp... » ...więcej
Cement Ekspert – specjalista na fundamenty

Cement Ekspert – specjalista na fundamenty

Staranne wykonanie fundamentów to kluczowy etap dla dalsz... » ...więcej
Fundamenty pod budynek – zasady wykonania

Fundamenty pod budynek – zasady wykonania

Jak prawidłowo wykonać fundamenty budynku, o czym warto w... » ...więcej
Specjalny cement do betonu wysokiej klasy

Specjalny cement do betonu wysokiej klasy

Wymagania w stosunku do stwardniałego betonu, jak i śwież... » ...więcej
Jak prawidłowo wykonać balkony i tarasy?

Jak prawidłowo wykonać balkony i tarasy?

Balkony i tarasy to istotne elementy architektury domu. N... » ...więcej
Klasy betonu

Klasy betonu

Beton to sztuczny materiał, który otrzymywany jest wyniku twardnienia mieszanki betonowej w skład... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery