budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Kolor wieńczy dzieło

Informacja prasowa / Data: 2009-10-19

Kolor to kropka nad „i”, ostatni element, który może podkreślić lub zniweczyć estetyczny wymiar sukcesu inwestycji, jaką jest budowa domu.

- Powiedzmy od razu, jednej recepty na kolor elewacji, w rodzaju: żółty – dobry, zielony – fatalny, nie ma. Ten sam kolor występuje w dziesiątkach odcieni dachówek, farb, mas tynkarskich, oklein stolarki, a to właśnie zestawienie najlepiej współgrających odcieni decyduje o udanym efekcie. – mówi Justyna Zemanek z firmy projektowej ARCHETON Sp. z o.o.

Jedyna podstawowa zasada komponowania kolorystyki elewacji mówi, że dach powinien być wyraźnie ciemniejszy od ścian, a cokół podkreślony. Ten sam kolor na drewnie, gładkim czy strukturalnym tynku da różny efekt. Ciekawe może być użycie jednego koloru dla odmiennych fakturowo części i detali elewacji.

Przy wyborze koloru elewacji ważne jest otoczenie działki. Gęsta zabudowa bardziej zobowiązuje, trudno lekceważyć istniejący kontekst. Dlatego ekstrawaganckie pomysły na zestawienia kolorystyczne lepiej sprawdzą się na dużych odosobnionych działkach, w otoczeniu zieleni.

Ważna jest również wielkość domu. Jasne kolory powiększą mały dom, ciemne pomagają zmniejszyć optycznie bryłę. - Kolekcje projektów domów z naszej pracowni możemy również scharakteryzować kolorem elewacji np. łagodne pastele w Kolekcji LUX, natomiast w Kolekcji NEO i FUTURA odważniejsze zestawienia kolorystyczne. Projekty z serii NATURA wymagają z kolei ukłonu w stronę kolorów ziemi: brązu drewna, wapiennej bieli, grafitu imitującego pociemniały od słońca gont. – dodaje Justyna Zemanek.

Kolorem można też podzielić dużą bryłę na przykład stosując jasny odcień dla budynku głównego, ciemniejszy - dla dostawionego garażu, podkreślając tym samym parterowy charakter budynku nawet przy sporej ściance kolankowej i oddzielając parter od poddasza użytkowego.

Ryzykowna jest zdecydowana zmiana kolorystyki w stosunku do wybranego pierwowzoru z katalogu projektów domów. Kolor z pewnością zaważył na naszej decyzji, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi! Kolory są ściśle powiązane ze światłem, bo barwa tak jak światło pobudza nas do działania, jeśli jest intensywna. Biel pasuje do wszystkiego, odbija promienie światła słonecznego. Bardziej nasycone kolory pochłaniają światło. Harmonijne zestawienia różnych odcieni tego samego koloru prawie zawsze są udane i pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i psychikę. Trzeba pamiętać ze barwy elewacji zmieniają nie tylko energię budynku, ale mają również wpływ na nas samych. Kolory stanowią o estetyce przestrzeni i wygodzie funkcjonowania w niej.

Wydaje się również, że to, co najbliższe naturze - zieleń – jest słusznym wyborem kolorystycznym elewacji. Niemniej rezygnujemy z tej barwy, być może podświadomie. Zielony budynek w zielonym otoczeniu to już zbyt dużo dla naszego oka, a każda barwa w nadmiarze powoduje nie tylko monotonię przestrzeni, ale również znużenie jej użytkownika.

Źródło: www.archeton.pl

Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Ponadczasowy kolor – białe AGD znowu w modzie

Ponadczasowy kolor – białe AGD znowu w modzie

Białe kuchenki gazowe, lodówki, piekarniki – tak da... » ...więcej
Dlaczego białe meble kuchenne są tak popularne

Dlaczego białe meble kuchenne są tak popularne

Ponad połowa klientów salonów kuchennych wybiera białe me... » ...więcej
Nowe kolory dachówki ceramicznej Creaton

Nowe kolory dachówki ceramicznej Creaton

Współczesna architektura udowadnia, że o wyjątkowej urodz... » ...więcej
Kuchnia z temperamentem, w kolorze czerwonym

Kuchnia z temperamentem, w kolorze czerwonym

Dodaje energii i pobudza do aktywności porannych śpiochów... » ...więcej
Jak dobrać okno do kuchni?

Jak dobrać okno do kuchni?

Okno w kuchni powinno wpuszczać do środka mnóstwo światła, a przy tym zapewniać optymalną wymianę... » ...więcej
Auraton na MCE 2012 w Mediolanie

Auraton na MCE 2012 w Mediolanie

Już za miesiąc (27-30 marca) w Mediolanie we Włoszech odb... » ...więcej
Montaż elewacji klinkierowej - krok po kroku

Montaż elewacji klinkierowej - krok po kroku

Jednym z elementów najwyraźniej określającym charakter bu... » ...więcej
Ogrodzenie ogrodu w stylu  industrialnym

Ogrodzenie ogrodu w stylu industrialnym

Nie trzeba być ekstrawaganckim właścicielem loftu, by pol... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery