budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Konstrukcja nośna do sufitu podwieszanego

Informacja prasowa / Data: 2011-01-26

O jakości, estetyce i trwałości sufitu podwieszanego nie decydują jedynie same, widoczne płyty sufitowe, ale również konstrukcja nośna, na której są one mocowane. Producenci sufitów podwieszanych oferują dziś rozmaite rozwiązania, dostosowane do potrzeb każdego wnętrza. Pozwalają one na pewne oraz bezpieczne mocowanie sufitu podwieszanego. Jakich materiałów użyć oraz w jaki sposób powinien być wykonany ruszt, aby spełniał wymagania opowie Anna Baczkowska z firmy Armstrong, światowego lidera na rynku sufitów podwieszanych.

Stworzenie optymalnych warunków akustycznych, właściwego poziomu odbicia światła, a także zapewnienie wytrzymałości oraz czystości i możliwości integracji z  innymi elementami i instalacjami w pomieszczeniach wymaga systemowego podejścia i kompleksowych rozwiązań. Dziś jest to możliwe dzięki dobraniu  odpowiedniej konstrukcji nośnej i zamontowaniu na niej sufitu podwieszanego.

Jak dobrać konstrukcję rusztu

Armstrong - Ultima Vector

Konstrukcja nośna, na której montowane są sufity podwieszane, powinna spełniać wiele warunków, m.in. funkcjonalności, wytrzymałości i bezpieczeństwa dla użytkowników, ale również estetyki współgrającej z aranżacją wnętrza. Odpowiedni ruszt musi być więc dostosowany zarówno do rodzaju płyt (m.in. ich rozmiarów, materiału czy krawędzi), jak i potrzeb oraz funkcji samego wnętrza.

Oprócz wielu rodzajów płyt sufitowych, w ofercie posiadamy również bogaty asortyment systemów zawieszeń"– podkreśla Anna Baczkowska.

W zależności od rodzaju płyt oraz indywidualnych preferencji inwestora, można wybierać spośród rusztów standardowych (widocznych, ukrytych i częściowo ukrytych), dekoracyjnych oraz tych do specjalnych zastosowań (m.in. przeznaczonych do pomieszczeń o zaostrzonym rygorze higienicznym).

Gotowe rozwiązanie – system TRULOK

Jest to system zawieszeń, który obejmuje pełną gamę rozwiązań spełniających wszystkie wymogi dotyczące rusztu dla sufitu podwieszanego. Trzeba dodać, iż został on opatentowany. 

System oparty jest na uniwersalnym profilu głównym PRELUDE PEAKFORM, z którym można łączyć zarówno profile poprzeczne z uformowanym zaczepem (TLX), jak i profile posiadające przynitowany łącznik zatrzaskowy (XL2). Uniwersalny profil główny dostępny jest w wersji PEAKFORM z zamkiem SUPERLOCK dla profili o szerokości 24mm i 15mm łączonych na zatrzask (XL2) lub na zaczep (TL i TLX)” – tłumaczy Pani Anna.

Profil PEAKFORM - “mocny” element systemu

Profile zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu mocniejszego, bardziej stabilnego systemu zawieszenia całej konstrukcji nośnej sufitu, przy czym łatwy montaż pozwala na skrócenie czasu jej wykonania.

Profile wchodzące w skład systemu TRULOK produkowane są w szerokiej gamie kolorów, również Global White odpowiadającym idealnie barwie płyt sufitowych firmy Armstrong. Na życzenie dostępnych jest ponadto 180 kolorów z palety RAL” – dodaje nasz ekspert.

Szeroki zakres stosowania

Ruszt Prelude 15

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż sufitu podwieszanego na standardowej konstrukcji nośnej m.in. PRELUDE 15, PRELUDE 24 czy PRELUDE SIXTY2, która zapewnia instalację sufitów modułowych wykonanych z płyt w różnych rozmiarach” – mówi Anna Baczkowska.

Cechą charakterystyczną konstrukcji standardowych jest widoczność rusztu na płaszczyźnie gotowego sufitu. W niektórych wnętrzach, np. poddawanych renowacji, konieczne jest zamontowanie sufitu podwieszanego w niewielkiej odległości od stropu, a także zachowanie pełnego i stałego dostępu do urządzeń serwisowych i wszelkich instalacji (m.in. elektrycznej, klimatyzacyjnej, wentylacyjnej itp.).

W takich sytuacjach dobrze sprawdzają się płyty sufitowe z krawędzią VECTOR montowane od dołu na standardowej konstrukcji T24, która zapewnia maksimum funkcjonalności. Ponadto w tym rozwiązaniu ruszt pozostaje niemal niewidoczny (6mm szczelina), co pozwala uzyskać efekt jednolitego, monolitycznego i bardziej dekoracyjnego sufitu” – tłumaczy Anna Baczkowska.

Estetyczne i oryginalne aranżacje sufitów

Nowoczesne sufity podwieszane to dziś znacznie więcej niż tylko typowe moduły pokrywające całą powierzchnię stropu. Coraz częściej stosuje się niestandardowe
i oryginalne rozwiązania, które podkreślają indywidualny charakter i estetykę wnętrz, np. podwieszane sufity pływające. Stworzenie wyjątkowej aranżacji pod sufitem wymaga jednak również zastosowania odpowiedniej konstrukcji nośnej.

AXIOM Profiles to zestaw aluminiowych profili, które umożliwiają budowanie tzw. chmurek, czyli niezależnie podwieszonych systemów sufitowych złożonych z ramy, wewnątrz której montuje się standardowe, pełnowymiarowe płyty w formacie 60cm x 60cm” – tłumaczy Anna Baczkowska.

Profile pozwalają łączyć różne rodzaje i poziomy sufitów, są kompatybilne z systemem TRULOK 24mm i 15mm oraz z profilami rusztu dekoracyjnego.

Innym rozwiązaniem jest także system AXIOM Transitions, który umożliwia m.in. płynne przejście między obrzeżem sufitu wykonanym z płyty gipsowo-kartonowej i mineralnym lub metalowym sufitem podwieszanym” - dodaje.

Sufity do pomieszczeń specjalny

Ruszt Clean Room

Sufity podwieszane są obecnie stosowane w obiektach użyteczności publicznej niemal w każdym segmencie rynku. Coraz częściej nowoczesne rozwiązania sufitowe wykorzystuje się także w placówkach służby zdrowia. Wnętrza szpitali, przychodni, aptek oraz indywidualnych gabinetów lekarskich to tzw. pomieszczenia czyste. Materiały wykończeniowe stosowane do ich wyposażenia muszą jednak spełniać niejednokrotnie bardzo surowe normy higieniczne.

Na potrzeby obiektów ochrony zdrowia i innych pomieszczeń o zaostrzonym rygorze higienicznym, stworzyliśmy specjalną konstrukcję nośną CLEAN ROOM. Jest to system zawieszenia wykonany z aluminiowych profili, dzięki czemu może być stosowany również w pomieszczeniach, gdzie prowadzone są badania z użyciem rezonansu magnetycznego. Profile systemu są ponadto odporne na korozję” – mówi Anna Baczkowska.

Ruszt dodatkowo uzupełnia specjalna uszczelka umieszczona na styku konstrukcji nośnej i płyty, której obecność (oraz klipsa dociskowego) pozwala na uszczelnienie tego styku, bez użycia silikonu.

Ruszt antykorozyjny

"Konstrukcją nośną, przeznaczoną do zadań specjalnych, jest również widoczny ruszt antykorozyjny 24mm, który został wyposażony w kompozytowy klips TLX. Cała konstrukcja, na którą składają się: uniwersalny profil główny 24 mm z zamkiem SUPERLOCK, profile poprzeczne TLX 24 (łączenie na zaczep) oraz akcesoria, pokryta jest farbą zapewniającą maksymalną ochronę przed korozją” – wyjaśnia Anna Baczkowska.

Źródło: www.yasna.pl

Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Montaż sufitu podwieszanego krok po kroku

Montaż sufitu podwieszanego krok po kroku

Duży wybór akustycznych sufitów podwieszanych sprawia, że... » ...więcej
Wybór sufitu podwieszanego

Wybór sufitu podwieszanego

Szeroki wybór podwieszanych sufitów akustycznych sprawia, że architektom, ekipom montażowym i inw... » ...więcej
Wpływ sufitu podwieszanego na komfort akustyczny wnętrza

Wpływ sufitu podwieszanego na komfort akustyczny wnętrza

Odpowiednie środowisko akustyczne ma podstawowe znaczenie... » ...więcej
Grzejniki kanałowe Purmo Aquilo - nowe konstrukcje

Grzejniki kanałowe Purmo Aquilo - nowe konstrukcje

Marka Purmo wprowadziła zmiany konstrukcyjne w grzejnikac... » ...więcej
Klimatyzatory typu split

Klimatyzatory typu split

Popularne klimatyzatory typu split produkowane są w różnych wersjach. W zależności od warunków techn... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery