budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Jak mieszkać i nie płacić czynszu zgodnie z prawem?

Informacja prasowa / Data: 2013-08-14

W ostatnim czasie głośno mówi się o czynszu i konsekwencjach jakie mogą pociągnąć zaległości w jego płaceniu. A wynikiem zaległości może być nawet wystawienie mieszkania na licytację. Czy można jednak nie płacić czynszu za mieszkanie? Takim rozwiązaniem może być posiadanie domu, ale nie tylko. Na warszawskim rynku dostępne są mieszkania tzw. bezczynszowe. To formuła małego mieszkania w domu, a nie w bloku.

Od kilkunastu dni temat czynszu za mieszkanie oraz konsekwencji jego niepłacenia jest dość szeroko omawiany. Wszystko po tym jak 29 lipca Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż zgodne z konstytucją są zapisy prawne, które pozwalają wspólnocie mieszkaniowej żądać od sądu zgody na zlicytowanie mieszkania należącego do właściciela zalegającego przez długi czas z czynszem.

Fot. Dolcan   Osiedla mieszkań bezczynszowych to kameralne nieruchomości o średnich metrażach, gdzie nie trzeba płacić czynszu

Problem zaległości w opłatach czynszowych utrudnia sprawne zarządzanie osiedlem przez wspólnotę, i obciąża też tych, którzy opłaty wnoszą regularnie.

Dla wielu osób czynsz bywa jednak dużym kosztem w domowym budżecie. Dotyczy to szczególnie młodych osób, które są na początku kariery, a ich zarobki nie są zbyt wysokie.

Sytuację pogarsza jeszcze konieczność comiesięcznej spłaty kredytu hipotecznego, zaciągniętego na zakup mieszkania. Jakie więc wyjście mają osoby, które chcą uniknąć pułapki czynszowej?

Mogą zdecydować się na budowę lub kupno domu. Ale to raczej drogie, i na szczęście nie jedyne wyjście.

– Nie każdy potrzebuje domu. Wiele osób nie ma ani takiej potrzeby, ani środków finansowych, by sobie pozwolić na tak dużą i drogą nieruchomość. Dla nich wyjściem może być zakup mieszkania na osiedlach bezczynszowych – wyjaśnia Anna Sitnik, zastępca dyrektora biura sprzedaży w firmie Dolcan.

Mieszkać i oszczędzać

Deweloper realizuje obecnie 7 takich osiedli w Warszawie. To nowa formuła, którą na rynek nieruchomości wprowadził właśnie Dolcan.

Mieszkania są połączeniem wygody życia w domu jednorodzinnym, z mniejszym metrażem lokali, jak w klasycznych osiedlach wielorodzinnych. Osiedla bezczynszowe to inwestycje składające się z kameralnych budynków, w których nie ma części wspólnych jak klatki schodowe, garaże, windy. Mieszkańcy nie będą musieli zatem ponosić kosztów administracji, funduszu remontowego, konserwacji windy, oświetlenia klatki schodowej, czy też ochrony osiedla.

Właściciele płacą więc jedynie za faktycznie zużyte media jak energia elektryczna, woda czy gaz, a nie wysoki czynsz. Miesięczne oszczędności w opłatach mogą wynieść nawet 500 zł.

Osiedla mieszkań bezczynszowych powstają w:

  • Rembertowie – trzy inwestycje pod nazwą Rudy Rydz,
  • na Białołęce (Kamyk Zielony i Konik Polny),
  • na Targówku buduje się Czerwona Jarzębina,
  • w podwarszawskich Markach inwestycja Pasikonik.

Dostępne metraże mieszkań zaczynają się nawet od 44 m2 jak w przypadku lokali na Czerwonej Jarzębinie. Zdecydowana większość mieszkań ma średni metraż, najchętniej wybierany przez młode małżeństwa od 50 do 90 m2.

Ceny mieszkań bezczynszowych, choć dają wygodę mieszkania jak w domu, są dużo bardziej przystępne.

- Zaczynają się  od 4.900 zł/m2 jak na osiedlu Pasikonik w Markach. Na pozostałych osiedlach bezczynszowych jest to ok. 5.500 zł/m2 – informuje Anna Sitnik.

I jak przyznaje, dziś klienci patrzą na ceny mieszkań w momencie zakupu, ale też na późniejsze koszty eksploatacji.

– Często to ludzie młodzi, małżeństwa, którzy ponoszą znaczne wydatki na codzienne utrzymanie rodziny i dzieci. Dla nich oszczędności jakie daje brak czynszu są więc ogromnym atutem - przyznaje.

Wygoda jak w domu

Mieszkania bezczynszowe to dobre rozwiązanie dla osób, które marzą o mieszkaniu w domku jednorodzinnym lub segmencie, a ze względu na wysokie koszty nie mogą sobie na to pozwolić. Mieszkania te zachowują atuty domu.

Jest to niska, jednorodzinna zabudowa, własny ogródek – zarówno dla rodziny mieszkającej na parterze, jak i dla mieszkań na piętrze. Każdy właściciel będzie miał osobne wejście do mieszkania i wyjście na ogródek, a mieszkania na piętrze indywidualną klatkę schodową.

- Mieszkańcy mają także możliwość zainstalowania kominka oraz wykorzystania dodatkowej powierzchni na poddaszu. Te atuty mocno podkreślali klienci, którzy zdecydowali się zamieszkać na naszych osiedlach – podaje Anna Sitnik.

Istnieje nawet możliwość rozbudowy takiego mieszkania, co nie jest możliwe w klasycznych blokach.

Zakup mieszkania bezczynszowego nie wiąże się też z koniecznością zakupu garażu, czy miejsca postojowego na samochód. Każde z mieszkań ma wydzielone miejsce parkingowe przed budynkiem lub na wjeździe na swoją działkę, już w cenie lokalu.

Dolcan to jeden z liderów rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Firma jest spółką z wyłącznie polskim kapitałem. Do tej pory inwestor zrealizował 20 projektów oddając do użytku ok. 4.000 mieszkań. Głównie na terenie Warszawy, ale także Lublina, Szczecina, Bydgoszczy i Kozienic. Obecnie spółka zatrudnia 200 osób.

Inwestycje firmy dopasowane są do oczekiwań klientów z wszystkich segmentów budownictwa mieszkaniowego. Dolcan realizuje wysokiej jakości mieszkania w budownictwie wielorodzinnym, kameralne osiedla domów oraz apartamentowce. Obecnie są to m.in. kompleks Ogrody Ochota, w którym docelowo znajdzie się ponad 1.500 mieszkań oraz kolejne etapy osiedla Tęczowego. W budowie jest również 5 projektów mieszkań bezczynszowych czyli inwestycji, w których mieszkańcy nie będą zmuszeni ponosić kosztów wspólnych administrowania nieruchomością - czynszów.

Grupa Dolcan ma wieloletnie doświadczenie także w innych segmentach. Zarządza trzema hurtowniami materiałów budowlanych, salonem wyposażenia wnętrz, hotelem w Częstochowie, 100 ha łowiskiem ryb „Jegiel” oraz kopalnią kruszywa zlokalizowaną koło Serocka.

Od 18 lat nieprzerwanie sponsoruje także pierwszoligową drużynę piłki nożnej Dolcan Ząbki. Aktywnie angażuje się w działania społeczne m.in. w pomoc szpitalowi w Wołominie, dofinansowała remont Szpitala Dziecięcego  na ul. Niekłańskiej w Warszawie, wspiera Fundację „Dzieci Ulicy”.

Źródło: Dolcan

Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Mieszkaj na Białołęce i nie płać czynszu

Mieszkaj na Białołęce i nie płać czynszu

W najbliższy weekend 15-16 czerwca dni otwarte na osiedla... » ...więcej
Nie taka ściana straszna jak się ją otynkuje!

Nie taka ściana straszna jak się ją otynkuje!

Tynki spełniają kilka istotnych funkcji. Chroniąc przed o... » ...więcej
Drzwi wejściowe – nie wypuszczajmy przez nie ciepła

Drzwi wejściowe – nie wypuszczajmy przez nie ciepła

Zewnętrzne drzwi wejściowe powinny zabezpieczać mieszkanie p... » ...więcej
AGD dla kibica - jak nie pokłócić się z żoną podczas meczu

AGD dla kibica - jak nie pokłócić się z żoną podczas meczu

Zagorzali kibice już szykują sobie miejsce na kanapie i r... » ...więcej
Na energooszczędność nigdy nie jest za późno –  jak przeprojektować dom z technologii tradycyjnej na prefabrykowaną?

Na energooszczędność nigdy nie jest za późno – jak przeprojektować dom z technologii tradycyjnej na prefabrykowaną?

Jeśli po zakupie projektu lub w trakcie budowy domu w technologii tradycyjnej zapragniemy zostać posiadaczami domu energooszczędnego - nie musimy martwić się, że jest już na to za późno. Jak i kiedy można przeprojektować tradycyjny dom na dom prefabrykowany? Jakie są korzyści, a jakie ograniczenia tego przedsięwzięcia? Na te pyt... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery