budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Budowa ścian zewnętrznych i wewnętrznych Domu Zeroenergetycznego Green Power

Informacja prasowa / Data: 2013-09-18

Ponad 90% domów jednorodzinnych w Polsce powstaje w technologii murowanej, z czego większość budowana jest z ceramiki. Pod względem parametrów termoizolacyjnych najlepszym materiałem do budowy ścian zewnętrznych są pustaki z ceramiki poryzowanej. Zostały one zastosowane również w Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER, a wybór padł na system TERMOton S45 polskiego producenta ZCB Owczary.

Budując dom zeroenergetyczny należy przede wszystkim zadbać o parametry izolacyjne jego konstrukcji.

Powinny one nie tylko spełniać wymogi normowe (obecnie współczynnik U dla ścian zewnętrznych nie może być większy niż 0,30 W/m2K, od 2021 roku ma to być 0,20 W/m2K), ale najlepiej również odpowiadać wymaganiom budownictwa pasywnego (współczynnik U nie większy niż 0,15 W/m2K).

Wysoka izolacyjność termiczna murowanych ścian zewnętrznych jest najłatwiejsza do osiągnięcia w konstrukcjach wielowarstwowych, z ociepleniem.

Na takie rozwiązanie zdecydowano się również w budynku GREEN POWER, w którym cała dolna kondygnacja została wykonana z poryzowanych pustaków ceramicznych TERMOton P+W 25.

Zostaną one docelowo ocieplone 24-centymetrową warstwą wełny mineralnej FRONTROCK MAX E firmy Rockwool, dzięki czemu współczynnik przenikania ciepła Uc (uwzględniającego poprawki na łączniki) wyniesie niewiele ponad 0,12 W/m2K, przy grubości ściany ok. 52 cm. To mniej niż wynika z wymagań dla budynków pasywnych (0,15 W/m2K).

„Konstrukcja budynku opiera się na trzech modułach niezależnie funkcjonujących energetycznie w budynku. Wspólnie z szefem akcji Green Power uzgodniliśmy, że najlepszym rozwiązaniem dla konstrukcji ściany występującej w module pierwszym - parteru będzie pustak TERMOton P+W 25, który wchodzi w skład oferowanej przez ZCB Owczary ściany dwuwarstwowej TERMOton S-45.

Wraz z ponad 20-cm warstwą izolacyjną daje współczynnik przenikania ciepła U=0,12 W/m2K. Wysoki współczynnik oporu cieplnego wraz z takimi parametrami jak wysoka akumulacja cieplna, ponadprzeciętne możliwości dyfuzji pary wodnej powodują, iż ceramika jest niezastąpiona w tego typu projektach“ – podsumował Adrzej Janiszewski, szef marketingu w ZCB Owczary.

System TERMOton – korzyści za zastosowania ceramiki poryzowanej

Poryzowane pustaki ceramiczne TERMOton produkowane są z biologicznie czystych i naturalnych surowców ilastych i przeznaczone są do budowy wielowarstwowych ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych. Dzięki niskiej gęstości objętościowej mają one stosunkowo niewielką masę przy dużym gabarycie, co upraszcza i przyspiesza prace murarskie oraz obniża w znaczący sposób koszty związane z robocizną.

Pustaki TERMOton łączone są tylko na spoinę poziomą, natomiast wyprofilowane połączenie P+W, czyli Pióro-Wpust pozwala na eliminację pionowych spoin. Duży rozmiar pustaków TERMOton dodatkowo zmniejsza ilość spoin na metrze kwadratowym ściany – w rezultacie otrzymujemy cieplejszy mur, ponieważ spoiny są naturalnymi mostkami termicznymi. 

Ponadto pustaki te charakteryzują się również bardzo dobrymi parametrami akustycznymi. To bardzo ważna cecha, wpływająca na komfort życia mieszkańców, szczególnie domów usytuowanych w pobliżu dróg w centrum niewielkiego miasta.

Współczynnik izolacyjności akustycznej dla pełnego muru z pustaków TERMOton wynosi Rw=53dB, co oznacza dobrą zdolność tłumienia dźwięków przez materiał.

Ściany parteru w Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER

Prace przy murowaniu ścian zewnętrznych parteru (ok. 150 m2 powierzchni muru) budynku GREEN POWER przewidziane zostały na ok. 7 dni.

Najpierw dostarczone zostały palety z pustakami TERMOton, a 4-osobowa ekipa przygotowała sprzęt: betoniarkę, taczki i rusztowania. Nadzór nad poprawnością wykonanych prac sprawował szef marketingu ZCB Owczary, Andrzej Janiszewski.

Pierwsza warstwa pustaków tradycyjnie układana jest na folii polietylenowej, która stanowi izolację przeciwwilgociową, zapobiegającą podciąganiu wody z betonowego podłoża.

Prace zaczyna się od wymurowania narożników, bardzo starannie sprawdzając ich ustawienie w pionie i poziomie. Od dokładności wymurowania pierwszej warstwy zależeć będzie poprawność wykonania całej ściany, dlatego jest to etap szczególnie ważny. Aby umożliwić prawidłowe ustawienie pustaków, układa się je na dość grubej warstwie tradycyjnej zaprawy.

Kolejne warstwy pustaków TERMOton również były murowane na grubowarstwowej zaprawie cementowo-wapiennej o grubości 10 mm. Wykorzystana została zaprawa AZ-103 firmy Alpol, która dostępna jest w postaci gotowej mieszanki i wymaga jedynie zarobienia z wodą.

W systemie TERMOton nie stosuje się spoin pionowych, a pustaki łączone są na pióro i wpust. Dzięki temu o ok. 40% ogranicza się zużycie zaprawy, a przede wszystkim eliminuje mostki termiczne w tych miejscach.

Organizator akcji: Przewodnik Budowlany sp. z o.o.

Partnerzy akcji: ZCB Owczary, Zehnder, Selena, Rockwool, Oknoplast, Ekoklinkier, Fermacell, Lindab, Matizol, Schöck, USTM, Boryszew ERG, Aquael, Onninen, Kopos, AFRISO, Ground-Therm, Pfleiderer, Tyvek, Izodom 2000 Polska, Cemex Polska, Stropex, VBH, Winkhaus, Atrium System, Bekaert, Leovac, Sonel, Termocent, RDbud.

Partnerzy Medialni: otodom.pl – Grupa Allegro, Sekocenbud – OWEOB PROMOCJA.

Więcej informacji www.domzeroenergetyczny.waw.pl

Źródło: Przewodnik Budowlany
 

Wasze komentarze:

Autor(ka): KASZUB
Data nadesłania:
  08.02.2014 20:24
JAKI KOSZT JEST TEGO ROZWIĄZANIA W PORÓWNANIU Z FUNDAMĘNTEM TRADYCYJNYM
Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku GREEN POWER

Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku GREEN POWER

W Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER bardzo ważnym aspekt... » ...więcej
Ruszyła budowa DOMU ZEROENERGETYCZNEGO GREEN POWER

Ruszyła budowa DOMU ZEROENERGETYCZNEGO GREEN POWER

Czy jest możliwe zbudowanie domu o charakterystyce zakład... » ...więcej
Ruszyła strona internetowa Domu Zeroenergetycznego GREEN POWER – porównaj budowę domu pasywnego i zeroenergetycznego

Ruszyła strona internetowa Domu Zeroenergetycznego GREEN POWER – porównaj budowę domu pasywnego i zeroenergetycznego

Budowa Domu Zeroenergetycznego Green Power to duże wyzwanie, zarówno dla projektantów, architektów, jak i firm oferujących produkty dedykowane dla budownictwa energooszczędnego. Jak z ogromnej oferty rynkowej produktów i technologii wyłuskać te, które się sprawdzą i te, które warto zastosować? Co należy wykonać i jak zaprojektować konstrukcję domu, aby zapewniała w jego wnętrzu ciepło. Jakie systemy grzewcze i urządzenia będą pracowały dłużej niż 8-10 lat bez konieczności wymiany na nowe i czy jest to w ogóle możliwe? Czy fak... » ...więcej
Okna w Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER

Okna w Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER

W budynkach wysokoenergooszczędnych wszystkie przegrody z... » ...więcej
System fermacell w Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER

System fermacell w Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER

Piętro budynku GREEN POWER wykonane jest w stalowym szkie... » ...więcej
Prace przy montażu stropu gęstożebrowego w Domu Zeroenergetycznym Green Power dobiegły końca

Prace przy montażu stropu gęstożebrowego w Domu Zeroenergetycznym Green Power dobiegły końca

Obecnie w budownictwie jednorodzinnym najczęściej do wykonania stropów stosuje się konstrukcje gęstożebrowe. Należy do nich również Teriva firmy Stropex, która została wykorzystana w Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER. Uzupełnieniem systemu są kształtki wieńc... » ...więcej
Gruntowanie płyt stropowych w budynku GREEN POWER

Gruntowanie płyt stropowych w budynku GREEN POWER

Stropodach Domu Zeroenergetycznego GREEN POWER wykonany j... » ...więcej
Płyty mfpŸ w budynku GREEN POWER

Płyty mfpŸ w budynku GREEN POWER

Przy budowie Domu Zeroenergetycznego GREEN POWER wykorzys... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery