budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Samopoziomujące podkłady podłogowe na bazie spoiwa alpha

Informacja prasowa / Data: 2011-04-07

Nowoczesną alternatywą dla cementowych podkładów pod posadzki, coraz częściej stosowaną na budowach, są płynne jastrychy gipsowe i anhydrytowe. Warto zauważyć, że spoiwa gipsowe posiadają doskonałe właściwości do wykonywania zapraw na podkłady podłogowe o płynnej konsystencji. Szczególnie półwodny siarczan wapnia ( CaSO4 x 1/2H2O ) w odmianie krystalicznej alpha posiada wysoką wytrzymałość na ściskanie ok. 40 N/mm2, dodatkowo nie wymaga aktywatora wiązania. O doborze idealnej mieszanki do przygotowania wylewki posadzkowej mówi Marek Kraska – menedżer produktu z firmy Baumit.

O wyższości gipsu nad cementem…

Gotowe podkłady wykonane z jastrychów płynnych na bazie alpha gipsu (spoiwa alpha) mają równą, gładką powierzchnię oraz nie wykazują negatywnych reakcji na wtórne zawilgocenie.

Wysoki przyrost wytrzymałości początkowej powoduje, że można po nich chodzić już po 24 godzinach, po 3 dniach obciążać, a po 7 dniach uruchamiać ogrzewanie podłogowe.

Minimalne grubości warstw wynoszą odpowiednio:

  • 10 mm dla podkładów związanych z podłożem,
  • 30 mm na warstwach izolacji termicznej,
  • 35 mm ponad przewodami grzewczymi.

Charakterystyka i zakres stosowania

Parametry te pozwalają na stosowanie tego typu wylewek w miejscach, w których chcemy zmniejszyć obciążenia stropu, a nie możemy obniżyć wysokości pomieszczeń.

Warto zaznaczyć, że płynne jastrychy wysychają szybciej od wylewek cementowych, a wilgotność końcowa wynosi od 0,3 – 1,0%. W przypadku podłóg ogrzewanych lepiej przewodzą ciepło, gdyż podłoga nagrzewa się dwukrotnie szybciej od tradycyjnej cementowej, co zdecydowanie ogranicza straty ciepła i pozwala na efektywniejsze sterowanie temperaturą” – wyjaśnia Marek Kraska.

Ważną cechą jastrychów gipsowych jest także bardzo niski skurcz w czasie wiązania - jedynie ok. 0,1 mm/mb.

Cecha ta sprawia, że nie ma potrzeby wykonywania wielu dylatacji. Nawet przy ogrzewaniu podłogowym, wylewana powierzchnia pomieszczenia zbliżonego kształtem do kwadratu może wynosić do 300 m², a bez ogrzewania do 800” – dodaje nasz ekspert.

Warto podkreślić, że po wykonaniu wylewki z jastrychów płynnych nie występują odkształcenia powodujące uniesienie powierzchni przy ścianach tzw. „efekt miski”.

Co więcej tuż po związaniu i wyschnięciu nadają się jako warstwa podkładowa pod wszelkiego rodzaju posadzki - płytki ceramiczne, wykładziny dywanowe, wykładziny PCV, parkiety oraz panele podłogowe.

W zależności od rozwiązania konstrukcyjnego podłogi, potrzebnej wytrzymałości i grubości możemy zastosować:

  • Baumit jastrych płynny Alpha 2000,
  • Baumit jastrych cienkowarstwowy Alpha 3000 
  • Baumit masa samopoziomująca Nivello Quattro.

Do wylewek wewnętrznych

Produkt Alpha 2000 jest gotową, suchą mieszanką na bazie gipsu CA-C20-F5, do wylewania płynnych jastrychów wewnętrznych.

Mieszanka przystosowana jest do obróbki przy pomocy urządzeń mieszających z pompami ślimakowymi np. pompy podsilosowe do jastrychów czy agregaty tynkarskie z odpowiednim oprzyrządowaniem.

Zastosowanie Alpha 2000 na ogrzewania podłogowe jest obecnie najlepszym rozwiązaniem technicznym. W porównaniu z tradycyjnymi wylewkami cementowymi przynosi wymierne oszczędności energii oraz stwarza możliwość efektywnego sterowania ogrzewaniem. Zalecana warstwa powinna wynosić minimum 35 mm nad przewodami grzewczymi. Warto podkreślić, że gotowa powierzchnia nie wymaga szlifowania , jest gotowa do prowadzenia prac posadzkarskich” – wyjaśnia Marek Kraska.

Z kolei jastrych cienkowarstwowy Alpha 3000 to gotowa, sucha mieszanka na bazie gipsu CA-C30-F5 przeznaczona do wylewania cienkowarstwowych płynnych jastrychów wewnętrznych.

Produkt ten charakteryzuje się bardzo dobrym rozpływem i wysoką wytrzymałością. W cieńszych warstwach możliwa obróbka ręczna. Wylewka ta jest szczególnie polecana na jastrychy związane podłożem oraz w miejscach gdzie mamy ograniczoną wysokość. Zalecana pod posadzki wymagające gładkiego i mocnego podłoża” – informuje Marek Kraska.

Wyrównywanie podłoża - wylewka samopoziomująca

W przypadku, gdy chcemy wyrównać podłoże cienką warstwą i potrzebujemy idealnie gładkiej powierzchni, warto zastosować masę samopoziomującą Nivello Quattro.

Jest to gotowa sucha mieszanka na bazie gipsu CA-C20-F6, do wyrównywania i poziomowania cementowych oraz gipsowych podkładów podłogowych.

Co ciekawe warstwa wylewki wykonanej z Nivello Quattro o grubości 3 mm po zaledwie 24 godzinach osiąga pełną wytrzymałość i wilgotność wystarczającą do układania większości okładzin podłogowych” – wyjaśnia Marek Kraska.

Kiedy wylewka na bazie gipsu?

O zaletach prawidłowo wykonanej wylewki podłogowej nikogo nie trzeba przekonywać. Warto jednak pamiętać, że wybierając mieszanki produkowane na bazie gipsu podłoże będzie bardziej elastyczne, nie popęka ani też nie będzie się kruszyć pod wpływem zmiany temperatury, dlatego też z powiedzeniem można stosować je również w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Co więcej podczas wyboru produktów przeznaczonych do wylewania podkładów podłogowych nie warto kierować się ceną, gdyż bardzo często nie idzie ona w parze z wysokimi parametrami technicznymi wylewek.

Cennik wyrobów

jastrych płynny Alpha 2000, op. 40 kg, cena brutto/op. 40, 34 zł

jastrych cienkowarstwowy Alpha 3000, op. 40 kg, cena brutto/op. 44, 77 zł

masa samopoziomująca Nivello Quattro, op. 25 kg, cena brutto/op. 49,20 zł

Więcej informacji na www.baumit.pl

Baumit jest wspólną marką dwóch austriackich, rodzinnych koncernów z branży budowlanej – Schmid Industrieholding oraz Wietersdorfer Gruppe. Łączy je ponad 110-letnia tradycja i bogate doświadczenia w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych. Już teraz przedstawicielstwa handlowe, filie lub zakłady produkcyjne Baumit znajdują się w 30 krajach Europy oraz w Chinach. Firma obecna jest w Polsce od 16 lat, gdzie posiada trzy zakłady produkcyjne: w Bełchatowie, Łowiczu oraz Pobiedziskach k. Poznania. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, Baumit zdobył w zakresie sprzedaży tynków maszynowych i kompletnych systemów ociepleń budynków. Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych (linia Baumacol) renowacji, ogrodów i skwerów, a także jastrychy, wyprawy wierzchnie, zaprawy murarskie oraz produkty gipsowe.

Źródło: www.gutpr.pl

Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Armatura Oras od teraz dostępna w bazie  programu CAD Decor

Armatura Oras od teraz dostępna w bazie programu CAD Decor

Firma Oras, producent nowoczesnej i ekologicznej armatury... » ...więcej
Jak poprawnie eksploatować ogrzewanie podłogowe?

Jak poprawnie eksploatować ogrzewanie podłogowe?

W wielu domach miejsce tradycyjnych grzejników coraz częś... » ...więcej
Ogrzewanie podłogowe - rady eksperta

Ogrzewanie podłogowe - rady eksperta

Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużo zalet, ale na inwesto... » ...więcej
Ogrzewanie podłogowe - same zalety?

Ogrzewanie podłogowe - same zalety?

Coraz większą popularność zdobywa ogrzewanie podłogowe. G... » ...więcej
Panele podłogowe nie muszą być głośne

Panele podłogowe nie muszą być głośne

Większości z nas dom jawi się jako oaza ciszy i spokoju. ... » ...więcej
Nowy wymiar podłogi – laminowane panele podłogowe

Nowy wymiar podłogi – laminowane panele podłogowe

Szlachetne drewno od lat jest inspiracją dla dekoratorów ... » ...więcej
Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe może być elektryczne lub wodne. W tym pierwszym przypadku w podłodze zostają... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery