budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Dom energooszczędny – inteligentna technologia budownictwa

Informacja prasowa / Data: 2014-08-01

Trendy związane z domami energooszczędnymi, pasywnymi, zeroenergetycznymi czy dodatnimi w ostatnich latach znacznie zyskują na znaczeniu. Od 2021 roku na terenie Unii Europejskiej mają być wznoszone wyłącznie budynki niskoenergetyczne, zasilane choćby częściowo ze źródeł odnawialnych. Ale dynamiczny wzrost zainteresowania budownictwem energooszczędnym w coraz większym stopniu jest wynikiem nie tyle unijnych zobowiązań, co świadomego wyboru inwestorów, właścicieli i zarządców różnego rodzaju obiektów.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat stale rosną ceny paliw, co regularnie podnosi koszty ogrzewania nieruchomości. W efekcie, opłaty z tego tytułu pochłaniają coraz większą część domowego budżetu.

Dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę lub zakup domów w standardzie energooszczędnym. Takie posunięcie pozwala na uzyskanie wysokiego komfortu cieplnego przy niskim zużyciu energii w zakresie ogrzewania budynku, podgrzania ciepłej wody użytkowej i elektryczności, a co za tym idzie – przy niskich kosztach eksploatacji nieruchomości.

Obniżenie zapotrzebowania na energię cieplną osiąga się m.in. poprzez wykonanie odpowiedniej izolacji cieplnej, montaż energooszczędnej stolarki, unikanie mostków termicznych i zachowanie szczelności budynku.

Bardzo ważne jest również wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i stosowanie urządzeń, zapewniających jej oszczędność, np. instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. 

„Wbrew powszechnym przekonaniom, budownictwo energooszczędne wcale nie musi być drogie. – mówi Małgorzata Bartkowski z firmy REECO Poland, będącej organizatorem Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland.

„Przeciętny koszt wybudowania obiektu niskoenergetycznego jest średnio 8-10 % wyższy w porównaniu do zwykłego budynku. To niewiele w obliczu korzyści, jakie niesie za sobą tego typu inwestycja.

Fot.  REECO  Poland   Małgorzata Bartkowski z firmy REECO Poland

Budynek pasywny to synonim najwyższego komfortu cieplnego i niskiego zapotrzebowania na energię cieplną – maksimum 15 kWh/m2/rok, czyli mniej niż 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu ziemnego na m2 na rok.

Oznacza to, że ogrzewanie takiego budynku o powierzchni mieszkalnej 150 m2 kosztuje rocznie mniej niż 300 zł. Co więcej, osoby fizyczne, które zdecydują się wybudować bądź zakupić od dewelopera dom jednorodzinny lub mieszkanie o niskim zużyciu energii, mogą sięgnąć po dofinansowanie ze środków publicznych. Od 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje ogólnopolski program dopłat do kredytów zaciągniętych na budowę lub zakup budynków mieszkalnych w standardzie niskoenergetycznym i pasywnym.

W przypadku domów jednorodzinnych wysokość dofinansowania może sięgnąć nawet 50 tys. zł brutto, natomiast w przypadku lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym dotacja może wynieść nawet 16 tys. zł brutto.

Głównym założeniem programu jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, oszczędność energii, a także przygotowanie inwestorów do obowiązku budowy domów energooszczędnych, które w przyszłości mają być standardem. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązuje państwa członkowskie do tego, aby wszystkie budynki wybudowane po 31 grudnia 2020 r. były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii. Dotyczy to również obiektów użyteczności publicznej, które będą musiały spełnić ten wymóg już od 2019 r.” – dodaje Małgorzata Bartkowski.

Rosnące ceny energii, wyczerpujące się paliwa kopalne oraz względy środowiskowe – to wszystko powoduje potrzebę poszukiwania i stosowania ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań zmierzających do zmniejszenia zapotrzebowania na energię i jej racjonalnego wykorzystania. To z kolei przekłada się na dynamiczny wzrost zainteresowania tematyką budownictwa energooszczędnego. Inteligentne zarządzanie budynkiem, badania termowizyjne, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, fotowoltaika zintegrowana z budownictwem (BIPV), kolektory słoneczne i pompy ciepła oraz energooszczędne oświetlenie to zagadnienia szczególnie istotne w kontekście poprawy efektywności energetycznej budynków.

Doskonałą okazją ku temu, by rozeznać się w aktualnych trendach, technologiach i nowościach, obniżających zapotrzebowanie nieruchomości na energię, będą

4. Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO Poland, które odbędą się w dniach 23-25 września 2014 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI.

Wstęp na targi będzie bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, którzy dokonają uprzedniej rejestracji na stronie:

http://www.renexpo-warsaw.com/404.html?&L.

Organizatorzy zadbali również o bogaty program imprez towarzyszących, wśród których nie zabraknie ciekawych spotkań związanych z budownictwem energooszczędnym.

Już pierwszego dnia imprezy (23 września 2014 r.) organizatorzy planują:

  • 3. Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła,
  • 2. Forum PV.

Dzień później (24 września 2014 r.) uczestnicy targów będą mogli wziąć udział w: 

  • 2. Forum Pomp Ciepła,
  • 2. Forum Budownictwa Energooszczędnego,

którego celem będzie pokazanie regulacji prawnych, jak również praktycznych aspektów projektowania obiektów energooszczędnych czy aktualnych trendów w budownictwie niskoenergetycznym.

Więcej informacji na: www.renexpo-warsaw.com

RENEXPO® Poland już od 2011 roku stanowi nowoczesną platformę transferu wiedzy i wymiany doświadczeń w obrębie krajowego i międzynarodowego sektora energetycznego. W ciągu zaledwie trzech lat targi organizowane przez REECO Poland zyskały w naszym kraju renomę jednego z najważniejszych wydarzeń w branży energii odnawialnej. Potwierdzeniem tego jest wielki sukces ubiegłorocznej edycji tego wydarzenia. Swoją ofertę zaprezentowało wówczas 135 wystawców z kraju i zagranicy. W ciągu trzech dni teren międzynarodowej imprezy odwiedziło pond 3 800 osób oraz ponad 1 280 uczestników konferencji.  

Organizator REECO Poland Sp. z o.o. jest częścią grupy REECO z główną siedzibą w Niemczech i oddziałami w Reutlingen/Niemcy, Salzburg/Austria, Belgrad/Serbia i Arad/Rumunia. Od 1997 roku spotyka się rocznie około 50 000 fachowców z 70 krajów na targach specjalistycznych i kongresach, które organizowane są przez REECO.

Źródło: www.reeco.eu

Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Dlaczego warto wybrać dom energooszczędny?

Dlaczego warto wybrać dom energooszczędny?

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz dostępność odnawialny... » ...więcej
Jak zbudować DOM ENERGOOSZCZĘDNY?

Jak zbudować DOM ENERGOOSZCZĘDNY?

Według danych statystycznych, najbardziej kosztowną pozyc... » ...więcej
Na energooszczędność nigdy nie jest za późno –  jak przeprojektować dom z technologii tradycyjnej na prefabrykowaną?

Na energooszczędność nigdy nie jest za późno – jak przeprojektować dom z technologii tradycyjnej na prefabrykowaną?

Jeśli po zakupie projektu lub w trakcie budowy domu w technologii tradycyjnej zapragniemy zostać posiadaczami domu energooszczędnego - nie musimy martwić się, że jest już na to za późno. Jak i kiedy można przeprojektować tradycyjny dom na dom prefabrykowany? Jakie są korzyści, a jakie ograniczenia tego przedsięwzięcia? Na te pyt... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery