budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Drugie dno wykładziny – na co zwrócić uwagę przygotowując podłoże?

Informacja prasowa / Data: 2014-08-27

Wykładziny to bardzo popularne i chętnie stosowane materiały do wykończenia podłóg. Znajdują zastosowanie praktycznie w każdym pomieszczeniu. Współczesne kolekcje są trwałe, łatwe w utrzymaniu i designerskie – do złudzenia potrafią imitować podłogi drewniane, kamień czy płytki ceramiczne. Bogata paleta barw, faktur oraz różnorodność wzorów wykładzin elastycznych i dywanowych pozwalają na kreowanie ciekawych aranżacji wnętrz, a różnorodność cenowa pozwala na dopasowanie ich zarówno do gustu, jak i do zasobności portfela. 

Wykładziny elastyczne i dywanowe - zastosowanie

W pomieszczeniach mokrych, jak łazienka czy kuchnia oraz takich, w których podłoga narażona jest na uciążliwe zabrudzenia i wymaga częstego mycia, dużym zainteresowaniem cieszą się łatwe do utrzymania w czystości wykładziny elastyczne.

To bardzo popularne wykończenie także w różnego rodzaju obiektach sportowych i budynkach użyteczności publicznej.

Z kolei ciepłe i przyjemne w dotyku wykończenia dywanowe o wiele lepiej sprawdzają się w sypialni lub pokoju dziecięcym.

Jednak zakup designerskiej wykładziny, wpisującej się w aktualne trendy i starannie przemyślaną koncepcję aranżacyjną, to dopiero połowa sukcesu. Jeśli chcemy, aby tak wykończona podłoga stała się wizytówką wnętrza i zachowała swój reprezentatywny wygląd przez długi czas, warto w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża.

Fot. Uzin Polska   Odpowiednio przygotowane podłoże pod wykładzinę wydłuża jej żywotność

Ocena stanu podłoża pod wykładziny

Aby trafnie ocenić jego stan i prawidłowo je ukształtować powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

„Wykładziny dywanowe można układać bezpośrednio na poprawnie wykonanych i zagruntowanych betonowych wylewkach. W remontowanych pomieszczeniach warto wcześniej dokonać dokładnych oględzin stanu istniejącej posadzki, pamiętając przy tym, że powierzchnia podkładu pod wykładzinę podłogową musi być równa, stabilna i wytrzymała. Powinna być także sucha i oczyszczona.

Im lepiej ją przygotujemy, tym większa będzie żywotność wykładziny, która w trakcie eksploatacji może się odkształcać lub przecierać, nawet na niewielkich, pozornie nieszkodliwych nierównościach. – mówi Piotr Kazimierczak z firmy Uzin Polska.

Kolejność prac naprawczych

"Podczas eksploatacji posadzki są obciążane i poddawane działaniu wielu czynników, powodujących pękanie jastrychów, ich rysowanie czy wykruszanie. Zaobserwowane uszkodzenia nawierzchni powinny zostać zlikwidowane jeszcze przed gruntowaniem i wykonaniem warstwy wygładzającej.

Niepożądane szczeliny i dyletacje możemy trwale zamknąć, klamrując i wypełniając je płynną żywicą naprawczą, np. UZIN KR 416 lub UZIN KR 516. Prawidłowo wykonana operacja reparacyjna zapewnia stabilność podłoża oraz zabezpiecza przed dalszymi uszkodzeniami.

Co równie ważne, na powierzchni, do której zostanie przyklejona wykładzina, nie mogą występować żadne nierówności czy zgrubienia. Zniwelujemy je skutecznie przy użyciu odpowiedniej masy szpachlowej, np. UZIN NC 146 New.

Gdy już pozbędziemy się wszelkich ubytków nawierzchni i zabrudzeń, kolejnym krokiem przygotowań jest gruntowanie oczyszczonego wcześniej podłoża. Czynność ta ma na celu wzmocnić podłogę oraz wyrównać jej chłonność, a dodatkowo zapewnić optymalną przyczepność wykładziny" radzi Piotr Kazimierczak 

Ważny parametr posadzki - wilgotność 

To czy będzie ona prawidłowo i trwale przylegać do podłoża zależy w dużej mierze także od wilgotności podkładu, która dla wylewki betonowej nie powinna przekraczać 2 proc. Producenci wykładzin w swoich instrukcjach wskazują maksymalną wartość dla tego parametru w odniesieniu do różnego rodzaju powierzchni – warto przestrzegać ich zaleceń w tym zakresie.” – dodaje ekspert z firmy Uzin Polska.

Właściwe przygotowanie podłoża jest najważniejszym etapem w procesie instalacji wykładzin, decydującym o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Tylko zastosowanie wysokiej jakości materiałów w połączeniu z fachowym wykonawstwem gwarantuje długoletnią i bezproblemową eksploatację podłogi.

Uzin Utz AG z siedzibą w Ulm (Niemcy) to firma założona w 1911 roku, specjalizująca się w produkcji wysokiej jakości chemii budowlanej do instalacji i eksploatacji podłóg. Od tego czasu przedsiębiorstwo rozwinęło się do działającej na skalę międzynarodową grupy przedsiębiorstw, w skład której wchodzi 11 fabryk i 30 spółek handlowych, zaopatrujących klientów na całym świecie. Kleje i materiały do wykonania podłoży sygnowane są marką Uzin. Marka Pallmann to najwyższej jakości lakiery i oleje do zabezpieczania podłóg drewnianych. Natomiast narzędzia i maszyny dla instalatorów podłóg produkowane i sprzedawane są pod znakiem Wolff oraz Frank. Do montażu płytek ceramicznych i kamienia naturalnego wykorzystywane są kleje oferowane pod marką codex. Obiekty przemysłowe, garaże podziemne czy trybuny stadionów sportowych, to miejsca gdzie z powodzeniem eksploatowane są posadzki na bazie żywic epoksydowych i poliuretanów pod marką Arturo Flooring. Pod marką RZ koncern oferuje środki do profesjonalnego czyszczenia, pielęgnacji i zabezpieczania wszystkich rodzajów podłóg. Uzin Polska należy do najlepszych spółek w koncernie i ze swojego zakładu produkcyjnego w Legnicy obsługuje także  rynki Europy Środkowej i Wschodniej.

Źródło: www.uzin.pl

Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Grunt to dobrze zagruntowane podłoże

Grunt to dobrze zagruntowane podłoże

Odpowiednie przygotowanie podłoża przed malowaniem, wyrów... » ...więcej
Nowe oblicze starej wykładziny

Nowe oblicze starej wykładziny

Podłoga – bez względu na rodzaj jej wykończenia – to wizytówka każdego wnętrza. Jedna... » ...więcej
Masa samopoziomująca wyrówna i wygładzi każde podłoże

Masa samopoziomująca wyrówna i wygładzi każde podłoże

Układanie paneli, płytek ceramicznych czy wykładziny dywa... » ...więcej
Jakie parametry cementu brać pod uwagę przy jego zakupie

Jakie parametry cementu brać pod uwagę przy jego zakupie

Cement – podstawowy składnik betonu – ma kluc... » ...więcej
Garnki – trudny wybór

Garnki – trudny wybór

Czy można wyobrazić sobie kuchnię bez garnków - chyba nie. W garnkach odbywa się gotowanie, piecz... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery