budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę

Informacja prasowa / Data: 2014-11-07

Jak podaje Raport Doing Business 2014  uzyskanie warunków technicznych przyłączy mediów - wody i ścieków, złożenie wniosku i uzyskanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego oraz złożenie wniosku i otrzymanie pozwolenia na jego użytkowanie trwa w Polsce 161 dni. Rada Ministrów, która od kilku miesięcy pracuje nad uproszczeniem i przyspieszeniem procedur, przyjęła projekt ustawy o zmianie Prawa Budowlanego w tym zakresie. Czy proponowana nowelizacja przepisów faktycznie usprawni realizację inwestycji budowlanych i czy w przyszłym sezonie budowlanym obowiązywać będzie jedynie zgłoszenie zamiast dotychczasowego pozwolenia? 

Inwestorzy, którzy myślą o budowie domu jednorodzinnego często stają przed dylematem, czy podejmować się  realizacji projektu ze względu na skomplikowane i długotrwałe procedury, uzyskiwanie odpowiednich zaświadczeń, a przez to także namnażające się koszty związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. 

Z problemem tym od kilku lat zmagają się także odpowiednie jednostki administracyjne, które są odpowiedzialne za wydawanie stosownych dokumentów. Ustawowy okres, w którym gmina lub też starostwo powiatowe powinno wydać pozwolenie na budowę to 2 miesiące. Rzeczywisty czas oczekiwania jest niestety dłuższy.

Fot. Baumit

Projekt nowelizacji Prawa Budowlanego przedstawiony przez Ministerstwo Infrastruktury zakłada przede wszystkim uproszczenie procedur i gromadzenia dokumentacji.

Inwestor będzie bowiem zobowiązany do dostarczenia jedynie zgłoszenia budowy wraz z projektem architektonicznym. Zgodnie z tym założeniem nie są wymagane dokumenty o połączeniu działki budowlanej z drogą publiczną czy zaświadczenie o podłączeniu wody, prądu czy gazu. Spełnienie odpowiednich podłączeń do mediów będzie sprawdzane już na etapie rozpoczęcia robót budowlanych.

Organ wydający pozwolenie w terminie do 30 dni może zatem wnieść ewentualny sprzeciw co do zgłoszenia inwestora. Jeśli w tym czasie nie zgłosi żadnych nieprawidłowości czy braków formalnych, zostanie wydana tzw. „milcząca zgoda” na realizację projektu. Wówczas będą mogły zostać również rozpoczęte pierwsze roboty budowlane. Nowe przepisy likwidują bowiem obowiązek zgłoszenia zamierzonego początku prac na placu budowy.

Fot. Baumit

„Uzyskanie wszystkich pozwoleń na budowę domu jednorodzinnego trwa niemal pół roku. Nie dziwi zatem fakt, że te skomplikowane procedury zniechęcają właścicieli działek budowlanych do rozpoczęcia inwestycji. Proponowane zmiany z pewnością skrócą czas między podjęciem decyzji o budowie domu, a wbiciem pierwszej łopaty na placu budowy.

Zmniejszenie biurokracji podczas całego procesu zdobycia pozwolenia może przyczynić się do większej ilości nowo budowanych domów jednorodzinnych. Sytuacja ta może mieć zatem wpływ na kondycję sektora budowlanego, ale także całej gospodarki narodowej. W proces budowlany zaangażowane są bowiem nie tylko ekipy wykonawcze, ale także architekci, projektanci oraz producenci materiałów budowlanych. Ożywienie w budownictwie może spowodować także obniżenie stopy bezrobocia. Warto zatem z uwagą śledzić postęp prac nad usprawnieniem procedur związanych z wydawaniem pozwoleń i realizacją inwestycji budowlanych.” – wyjaśnia Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu w firmie Baumit.

Baumit jest wspólną marką dwóch austriackich, rodzinnych koncernów z branży budowlanej – Schmid Industrieholding oraz Wietersdorfer Gruppe. Łączy je ponad 110-letnia tradycja i bogate doświadczenia w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych. Już teraz przedstawicielstwa handlowe, filie lub zakłady produkcyjne Baumit znajdują się w 30 krajach Europy oraz w Chinach. Firma obecna jest w Polsce od 20 lat, gdzie posiada trzy zakłady produkcyjne: w  Pobiedziskach k. Poznania, Łowiczu oraz Bełchatowie. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, Baumit zdobył w zakresie produkcji i sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych, (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje także m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych, materiały do renowacji zabytków, a także jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. 

Źródło: www.baumit.com 

Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Czy pozwolenie na budowę przestanie obowiązywać?

Czy pozwolenie na budowę przestanie obowiązywać?

Decyzja o budowie domu oznacza podjęcie wszelkich procedu... » ...więcej
Czy warto rozpoczynać budowę domu jesienią?

Czy warto rozpoczynać budowę domu jesienią?

Decyzja o budowie domu powoduje, że każdy inwestor chce j... » ...więcej
Suszarka zamiast strychu i balkonu

Suszarka zamiast strychu i balkonu

Na rynku jest już dostępna nowa suszarka DYC 9913 AX mark... » ...więcej
Cement odpowiedni na każdą budowę

Cement odpowiedni na każdą budowę

Dla wszystkich, którzy oczekują uniwersalnych rozwiązań n... » ...więcej
Sposób na szybką budowę siedziby firmy

Sposób na szybką budowę siedziby firmy

Każdy przedsiębiorca wie, że znalezienie odpowiedniego mi... » ...więcej
Nie daj się zaskoczyć, zabezpiecz budowę przed zimą!

Nie daj się zaskoczyć, zabezpiecz budowę przed zimą!

Warto zastanowić się nad przygotowaniem budowy na nadejśc... » ...więcej
Ruszyła strona internetowa Domu Zeroenergetycznego GREEN POWER – porównaj budowę domu pasywnego i zeroenergetycznego

Ruszyła strona internetowa Domu Zeroenergetycznego GREEN POWER – porównaj budowę domu pasywnego i zeroenergetycznego

Budowa Domu Zeroenergetycznego Green Power to duże wyzwanie, zarówno dla projektantów, architektów, jak i firm oferujących produkty dedykowane dla budownictwa energooszczędnego. Jak z ogromnej oferty rynkowej produktów i technologii wyłuskać te, które się sprawdzą i te, które warto zastosować? Co należy wykonać i jak zaprojektować konstrukcję domu, aby zapewniała w jego wnętrzu ciepło. Jakie systemy grzewcze i urządzenia będą pracowały dłużej niż 8-10 lat bez konieczności wymiany na nowe i czy jest to w ogóle możliwe? Czy fak... » ...więcej
Porównujemy płyty cementowo-celulozowe i gipsowo-kartonowe, czyli o wyższości cementu nad gipsem

Porównujemy płyty cementowo-celulozowe i gipsowo-kartonowe, czyli o wyższości cementu nad gipsem

Jednym z najbardziej popularnych materiałów służących do wykończenia ścian są płyty gipsowo-kartonowe. Alternatywę dla tego rozwiązania stanowią płyty kompozytowe c-c (cementowo-celulozowe). Oba produkty porównuje Remigiusz Zabolski, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu firmy Quartec, który wyjaśnia, dlaczego warto stosować innowacyjn... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery