budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Termomodernizacja przeprowadzana w dwóch etapach, czyli jak przygotować elewację na nadejście zimy

Informacja prasowa / Data: 2014-11-26

Przeprowadzenie termomodernizacji wiąże się nie tylko ze zgromadzeniem odpowiedniego budżetu na zakup materiałów oraz wynagrodzenie dla wykonawcy, ale także z opracowaniem planu robót. Wielu inwestorów decyduje się na przeprowadzenie tych prac w dwóch sezonach budowlanych – jesienią przyklejany jest styropian, a wiosną następuje wykończenie elewacji tynkiem dekoracyjnym czy farbą. Maciej Iwaniec - ekspert z firmy Baumit, renomowanego producenta kompletnych systemów ociepleń, wyjaśnia, czy takie rozwiązanie jest korzystne i czy ma wpływ na poprawność termorenowacji.

Fot. Baumit

Podejmując decyzję o remoncie domu, myślimy przede wszystkim o aspekcie, który poprawi efektywność energetyczną budynku, czyli pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, a tym samym ograniczyć wydatki związane z wysokimi rachunkami za ciepło.

Budżet przeznaczony na termorenowację budynku powinien zwrócić się w okresie kilku lat. Aby jednak wykonane roboty spełniły oczekiwania inwestorów muszą być przeprowadzone zgodnie ze sztuką budowlaną.

Czy dopuszczalne jest podzielenie termomodernizacji na dwa etapy i dwa sezony budowlane?

Brak zabezpieczenia styropianu na zimę - konsekwencje

„Wielu właścicieli nieruchomości decyduje się na przyklejenie styropianu jesienią i pozostawienie tej warstwy aż do wiosny, kiedy to będzie nakładana wierzchnia wyprawa. Warto podkreślić, że styropian pod wpływem promieni UV, zmiennych temperatur i działania kwaśnych deszczy zżółknie i straci swoją sprężystość, a przez to stanie się bardziej kruchy i podatny na uszkodzenia.

Niezabezpieczony styropian może zostać zdewastowany również przez ptaki lub gryzonie, które szczególnie w przypadku srogiej zimy mogą poszukiwać w tej warstwie schronienia" mówi Maciej Iwaniec - ekspert z firmy Baumit.

Jak zabezpieczyć styropian na ścianie

"Należy zatem odpowiednio zabezpieczyć go siatką zatopioną w zaprawie klejowo-szpachlowej.

Warto pamiętać, że klejowa powłoka jest niezwykle chłonna i w jej głąb będzie przedostawać się woda spływająca po ścianach. Sporym zagrożeniem są też niskie temperatury, które mogą rozsadzać zawilgocone płyty. Aby temu zapobiec warto zagruntować powłokę i tym samym zmniejszyć chłonność podłoża.

Można również pomyśleć o zastosowaniu podkładu w kolorze zbliżonym do odcienia tynku dekoracyjnego lub farby elewacyjnej. W ten sposób wyeliminujemy problem nieestetycznych zacieków, które w przypadku zastosowania jasnej warstwy dekoracyjnej mogą pozostać widoczne.

Jeśli rozpoczynamy termorenowację domu i wiemy, że będzie ona prowadzona w dwóch etapach, można ustawić rusztowania osłonięte siatką, która będzie chronić ściany budynku przed nadmiernym zawilgoceniem, przegrzaniem czy przemrożeniem. Dużą rolę odgrywa tutaj aspekt finansowy, ale czasami warto zwiększyć budżet na termorenowację niż za kilka lat przystępować do naprawy elewacji.” – wyjaśnia ekspert z firmy Baumit.

Prace do wykonania przed drugim etapem termomodernizacji

Warstwa płyt styropianowych jest odpowiedzialna za poprawne wykonanie termomodernizacji oraz oczekiwane zmniejszenie strat ciepła. Brak odpowiedniego zabezpieczenia na zimę tej warstwy może spowodować, że izolacja nie spełni oczekiwań inwestora i nie pozwoli na mniejsze zużycie energii.

„Wykonanie termorenowacji budynku w dwóch etapach nie będzie wiązało się z żadnymi konsekwencjami w przypadku, kiedy przerwa pomiędzy klejeniem styropianu, a wykonaniem warstwy wierzchniej nie będzie dłuższa niż kilka miesięcy. Przy planowaniu należy wziąć pod uwagę to, że wiosną, gdy wzrosną temperatury, trzeba będzie kontynuować prace. Bardzo ważne jest wtedy odpowiednie sprawdzenie stanu elewacji po zimie. Ewentualne uszkodzenia należy naprawić, a ubytki wypełnić tak, aby w przyszłości te miejsca nie były widoczne nie miały wpływu na efekt końcowy. Warto także pamiętać, że po zimie ściany muszą wyschnąć, aby warstwa wykończeniowa dobrze przylegała do podłoża. Wilgoć to idealne środowisko do rozwoju glonów i mikroorganizmów, które będą atakować fasadę. Odparowanie nadmiaru wody ze ścian pozwoli wyeliminować problem nieestetycznych wykwitów.” – podkreśla ekspert.

Przysłowie głosi, że „co się odwlecze to nie uciecze”. W przypadku termorenowacji jest nieco inaczej.

Warto wszelkie prace związane z poprawieniem izolacyjności przegród wykonać w jednym cyklu budowlanym.

Jeśli roboty dzielimy na dwa etapy, należy zaplanować je tak, by w przeciągu kilku miesięcy zakończyć inwestycję. Wszystko po to, aby nakłady poniesione na renowację zwróciły się w postaci mniejszego zużycia energii, a właściciel nieruchomości mógł cieszyć się z oszczędności.

Baumit jest wspólną marką dwóch austriackich, rodzinnych koncernów z branży budowlanej – Schmid Industrieholding oraz Wietersdorfer Gruppe. Łączy je ponad 110-letnia tradycja i bogate doświadczenia w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych. Już teraz przedstawicielstwa handlowe, filie lub zakłady produkcyjne Baumit znajdują się w 30 krajach Europy oraz w Chinach. Firma obecna jest w Polsce od 20 lat, gdzie posiada trzy zakłady produkcyjne: w  Pobiedziskach k. Poznania, Łowiczu oraz Bełchatowie. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, Baumit zdobył w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych, (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych (linia Baumacol) materiały do renowacji zabytków (Linia Sanova), a także jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie

Żródło: www.baumit.com  

Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Jak przygotować system nawadniania do zimy

Jak przygotować system nawadniania do zimy

W sezonie wiosenno-letnim nowoczesne zraszacze i systemy ... » ...więcej
Jak przygotować oczko wodne do zimy

Jak przygotować oczko wodne do zimy

Bardzo ważne jest, by oczko wodne przygotować do zimy jes... » ...więcej
Jak prawidłowo przygotować sprzęt ogrodniczy do zimy?

Jak prawidłowo przygotować sprzęt ogrodniczy do zimy?

Do nadchodzącej zimy musimy przygotować nie tylko nasz og... » ...więcej
Przygotowujemy system nawadniania ogrodu do zimy

Przygotowujemy system nawadniania ogrodu do zimy

Zima zbliża się do naszych ogrodów dużymi krokami –... » ...więcej
Jak usprawnić przygotowanie ogrodu do zimy

Jak usprawnić przygotowanie ogrodu do zimy

Gdy kończy się lato i z drzew zaczynają spadać kolorowe l... » ...więcej

Termomodernizacja z Purmo

Ostra i długotrwała tegoroczna zima jest już tylko wspomnieniem. Pozostawiła jednak w pamięci obr... » ...więcej
Jak przygotować ogród do zimowego snu?

Jak przygotować ogród do zimowego snu?

Jesień to czas przycinania żywopłotów i krzewów, walki z ... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery