budownictwo
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Ogrzewanie Klimatyzacja Ogrody Kuchnia
Strona główna Poradnik Poradnik - Ogrzewanie Poradnik - Klimatyzacja Poradnik - Ogrody Poradnik - Kuchnia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Fundament to podstawa - jak wykonać go prawidłowo w domu jednorodzinnym

Informacja prasowa / Data: 2011-06-15

Na fundamentach spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji całego domu. To prawda znana nie od dziś. Podobnie jak fakt, że po ukończeniu inwestycji wprowadzenie jakichkolwiek poprawek jest niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, by wylać je prawidłowo. Samozagęszczalny beton Lafarge Agilia™ Fundamenty pozwala zrobić to dużo prościej, niż przy użyciu betonu tradycyjnego. Obniża też koszty robocizny i minimalizuje ryzyko popełnienia błędów.

Fundamenty - ważny element konstrukcji budowli.

Dobre fundamenty to gwarancja trwałości budynku  Fot. Lafarge

Przede wszystkim opiera się na nich konstrukcja, ale chronią także budynek przed przenikaniem wód gruntowych, zwłaszcza na terenie, gdzie ich poziom jest wysoki lub niestabilny.

Ich wykonanie jest kluczowe dla całego budynku, gdyż ciężko jest wykonać naprawy ewentualnych usterek.

Gdy fundamenty są wykonane i pokryte izolacją, nie jest możliwe usuniecie błędów popełnionych na etapie ich wznoszenia.

Ważne są, więc precyzja na etapie posadowienia budynku i przemyślany dobór materiałów fundamentowych.

Pozawala to zaoszczędzić czas oraz pieniądze, a po latach także nerwy, związane z pękającymi ścianami oraz przeciekającą do piwnicy wodą gruntową.

Techniki wykonania fundamentów

Prace fundamentowe uchodzą za czasochłonne i drogie na tle całego procesu wznoszenia budynku.

Rozpoczyna się je od zdjęcia wierzchniej warstwy gruntu i wykonania wykopu na odpowiednią głębokość. Do wykopów często wynajmuje się koparkę, ale ziemię pod ławy wybiera się ręcznie.

Głębokość, na jakiej powinien znaleźć się spód fundamentu, zależy od głębokości przemarzania gruntu i wynosi 0,8 - 1,4 m, w zależności od regionu Polski.

Tylko lekkie budynki na tzw. gruntach niewysadzinowych, czyli nie zwiększających swojej objętości pod wpływem mrozu (głównie piaskach) można ustawiać płycej - na głębokości 50-60 cm.

Budowa fundamentu

Najbardziej typowy fundament domu jednorodzinnego składa się z dwóch części –

  • spodu w postaci ławy fundamentowej oraz
  • ścian fundamentowych, które w domach podpiwniczonych stanowią jednocześnie ściany piwnic.

Najbardziej popularne są ławy betonowe, wylewane bezpośrednio do gruntu. Dodatkowo zbroi się je, aby były bardziej odporne na nierównomierne osiadanie gruntu.

Projekt, a warunki rzeczywiste

Projekt każdego domu określa sposób posadowienia budynku, dostosowując go do obciążeń, jakie budynek będzie przekazywać na fundament oraz do nośności gruntu.

Warto jednak pamiętać, że w katalogowych projektach domów, oba te parametry zakłada się na przeciętnym poziomie.

Tymczasem rzeczywiste warunki gruntowe na działce mogą odbiegać od przyjętych w projekcie. Jeśli warunki okażą się znacznie gorsze, konieczne będzie dostosowanie do nich fundamentowania budynku.

Są grunty, na których budowa domu jest szczególnie utrudniona, np. działki z przewagą gliny lub torfu.

Niebezpieczne są także tzw. grunty nasypowe, powstałe w wyniku działalności człowieka, takie jak hałdy.

Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej działki, warto zlecić badania geotechniczne i sprawdzić, co kryje się pod warstwą humusu.

Dobrze jest też porozmawiać z sąsiadami, dowiedzieć się, jakie oni zaobserwowali problemy z posadowieniem budynku, jak wysoko w okolicznych studniach sięga woda, a także czy zdarzają się podtopienia lub zalania piwnic w okolicy.

Uwaga na błędy

Niezależnie od tego czy przy budowie domu mamy do czynienia z łatwym podłożem czy gruntem wymagającym specjalnych materiałów przydatne będą uniwersalne rozwiązania konstrukcyjne i izolacyjne, które łatwo można zastosować przy różnych warunkach terenu.

Samozagęszczalny beton Lafarge łatwo wypełnia ławy fundamentowe Fot. Lafarge

Beton Agilia™ Fundamenty jest właśnie takim innowacyjnym rozwiązaniem technologicznym, które ma - w porównaniu do tradycyjnego betonu – podniesione parametry, m.in. dzięki dużo lepszej przyczepności do zbrojenia i zwiększonej wodoszczelności.

Właściwości Agilia™ Fundamenty gwarantują też szczelne wypełnienie nawet trudno dostępnych miejsc. Jak to możliwe?

Dzięki zastosowaniu nowej generacji domieszek polimerowych samozagęszczalny beton Lafarge uzyskuje optymalną płynność.

Ma to szczególne znaczenie, gdyż jednym z błędów popełnianych na budowach jest dodawanie wody do mieszanki, by stała się bardziej płynna i łatwiejsza w aplikacji.

Beton z tak rozrzedzonej mieszanki będzie miał obniżone kluczowe parametry: wytrzymałość na ściskanie, wodoszczelność, nasiąkliwość.

Bardzo częstszym błędem podczas fundamentowania jest też niedokładne wypełnienie deskowania oraz nieprecyzyjne wyrównanie powierzchni.

Po takich błędach warstwa izolacyjna źle przylega do powierzchni wylanego betonu i niewystarczająco zabezpiecza ławę przed wodami gruntowymi.

Przy zastosowaniu betonu Agilia™ nie ma potrzeby wyrównywania jego powierzchni listwami, co z reguły jest uciążliwe i czasochłonne dla ekip wykonawczych.

Czas to pieniądz

Innowacyjność najnowszego produktu Lafarge powoduje, że jego zastosowanie na budowie przeczy stereotypowi wylewania fundamentów - zdecydowanie skraca czas i upraszcza prace budowlane.

Produkt jest dostarczany na budowę w betonomieszarce, wylanie może odbyć się bez użycia pompy, bezpośrednio do ław fundamentowych.

Płynna mieszanka wypełnia ławy, a zasięg jej swobodnego rozpływu wynosi do 7 m w każdą stronę, czyli szybko i sprawnie możemy wypełnić fundament o długości aż 14 m!

Do rozładunku betonomieszarki wystarczy jedna osoba. Podczas gdy w przypadku tradycyjnego betonu, koniecznych jest trzech pracowników.

Przy zastosowaniu klasycznych betonów konieczne jest też tzw. wibrowanie, czyli odpowietrzanie mieszanki – pozbycie się z jej masy pęcherzyków powietrza, które mogą osłabiać strukturę betonu.

Mieszanka betonowa Agilia™ Fundamenty uzyskuje właściwe parametry bez konieczności wibrowania.

Świeżo zabetonowana ława powinna być zabezpieczona przed zbyt szybkim wysychaniem: w tym celu przykrywa się ją folią albo systematycznie polewa wodą, przez co najmniej 7 dni.

Fundamenty domu będą spełniały wszystkie wymagania, gdy będą wykonane dokładnie, a przede wszystkim zgodnie z zaleceniami geotechnika i projektanta.

Pamiętajmy też, że na fundamentach nie wolno oszczędzać. Jeśli nie mamy doświadczenia, lepiej nie podejmować się wykonywania ich samodzielnie i zlecić prace fundamentowe wykwalifikowanej ekipie, która będzie na bieżąco z nowoczesnymi, optymalnymi kosztowo technologiami, dostępnymi na rynku.

Wypowiedź eksperta:

Agilia™ Fundamenty to rozwiązanie przygotowane do budowy domów jednorodzinnych. Beton jest łatwy w użyciu i ma wysokie paramenty wytrzymałościowe. Dzięki płynnej konsystencji o wiele szczelniej, w porównaniu do tradycyjnego betonu, wypełnia ławy fundamentowe. Jego zastosowanie skraca czas wykonania fundamentów, a technologiczne zaplecze Lafarge gwarantuje najwyższą jakość materiału - mówi Krzysztof Gielnik, Główny Technolog Betonu w Lafarge Kruszywa i Beton.

 

Film instruktażowy

Jak praktyczne wygląda proces wylewania fundamentów można zobaczyć na tym krótkim filmie:

http://www.lafarge.pl/wps/portal/pl/7_5_4_1-Photos_Videos_Detail?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/wps/wcm/connectlib_pl/Site_pl/AllPV/Video+Site+Area_1294240540720/ViEn

Dostępność Betonu Agilia™

Fundamenty dostępny jest w wybranych rejonach Polski:

okolice Warszawy, Góry Kalwarii, Poznania i Świętochłowic.

Więcej informacji – na stronie www.lafarge.pl

Lafarge to światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, zajmujący czołowe pozycje we wszystkich branżach swojej działalności: cementu, kruszyw i betonu oraz gipsu. Lafarge zatrudnia na świecie 76.000 pracowników w 78 krajach. W Polsce Lafarge działa od 1995 roku w branży produkcji: cementu, betonu, kruszyw i płyt kartonowo-gipsowych.

W 2011 r. już po raz siódmy z rzędu Grupa Lafarge została umieszczona na „Liście 100 globalnych korporacji najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój”. Firma oferuje klientom innowacyjne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo, komfort i jakość codziennego życia.

Źródło: www.globalbrand.pl
 

Artykuły sponsorowane
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Jak prawidłowo wykonać balkony i tarasy?

Jak prawidłowo wykonać balkony i tarasy?

Balkony i tarasy to istotne elementy architektury domu. N... » ...więcej
Jak wykonać fundamenty z betonu samozagęszczalnego?

Jak wykonać fundamenty z betonu samozagęszczalnego?

Beton samozagęszczalny to nowoczesne rozwiązanie, które r... » ...więcej
Jak prawidłowo montować podłogi winylowe?

Jak prawidłowo montować podłogi winylowe?

Podłogi winylowe coraz częściej pojawiają się w projektac... » ...więcej
Jak wykonać ogrodzenie aby służyło nam latami?

Jak wykonać ogrodzenie aby służyło nam latami?

Oszczędne i skromne, czy może ozdobne? Drewniane, murowan... » ...więcej
Jak wykonać beton mrozoodporny?

Jak wykonać beton mrozoodporny?

W polskich warunkach atmosferycznych powszechnym oddziały... » ...więcej
Jak dobrze wykonać posadzkę na balkonie lub tarasie?

Jak dobrze wykonać posadzkę na balkonie lub tarasie?

Taras lub balkon jest miejscem wypoczynku i relaksu. Wart... » ...więcej
Sauna w domu: czy warto, i jak ją urządzić?

Sauna w domu: czy warto, i jak ją urządzić?

Sauny parowe, suche, czy te na podczerwień, cieszą się ni... » ...więcej
Strona główna - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery