Berberys Miniaturowy: Odmiany, Czerwony, Zielony, Płożący Niski

Berberys Miniaturowy: Odmiany, Czerwony, Zielony, Płożący Niski
Autor Aneta Woźniak
Aneta Woźniak23.12.2023 | 6 min.

Berberys Miniaturowy Odmiany to niskie, zwarte krzewinki, które świetnie sprawdzą się jako dekoracyjne elementy ogrodu, a także jako niewysokie, gęste żywopłoty. Wyróżniają się oryginalnym, ciemnoczerwonym lub jasnozielonym zabarwieniem liści. Niektóre odmiany karłowatych berberysów dodatkowo zdobią ozdobne, czerwone jagody.

Kluczowe wnioski:
 • Berberysy miniaturowe to niskorosnące krzewy ozdobne o ciekawych liściach w kolorach od ciemnej czerwieni po jasny zielony
 • Świetnie nadają się na niskie, gęste żywopłoty ograniczające przestrzeń w ogrodzie
 • Wymagają stanowiska słonecznego lub półcienistego i przepuszczalnej gleby
 • Najlepiej rosną na glebie kwaśnej o pH 5-6
 • Są łatwe w uprawie, odporne na mróz i suszę

Berberys Miniaturowy Odmiany Czerwone i Zielone

Berberys miniaturowy, inaczej karłowaty, to niezwykle dekoracyjny krzew ozdobny, który może stanowić prawdziwą ozdobę każdego ogrodu. Jego największą zaletą jest niski, zwarty pokrój - te krzewinki osiągają zaledwie 30-60 cm wysokości przy podobnej szerokości. Dzięki temu świetnie sprawdzą się jako niskie żywopłoty czy obsadzenie rabat kwiatowych.

Karłowate odmiany berberysu wyróżniają się przede wszystkim barwą i kształtem liści. Możemy wybierać pomiędzy gatunkami o ciemnoczerwonych, niemal purpurowych liściach lub jaskrawo zielonych, w odcieniach od żółtawego po soczystą zieleń. Niektóre odmiany zachwycają także drobnymi czerwonymi owocami.

Najpopularniejsze odmiany

Wśród najchętniej sadzonych karłowatych berberysów wymienić warto:

 • Berberys Thunbergii Mini Red - o ciemnoczerwonych liściach i czerwonych owocach
 • Berberys Thunbergii Atropurpurea Nana - ciemnopurpurowe liście, bez owoców
 • Berberys Thunbergii Golden Torch - żółtozielone liście

Te niskie krzewy z powodzeniem zastąpią trawnik w cienistych miejscach ogrodu. Świetnie komponują się z bylinami lub roślinami okrywowymi.

Odmiany Nisko Rosnące Płożące Nadające się na Żywopłoty

Ze względu na niewielkie rozmiary karłowate berberysy doskonale sprawdzą się jako niskie, gęste żywopłoty. Mogą oddzielać poszczególne strefy ogrodu, obsadzać rabaty kwiatowe lub otaczać dom. Nadają się także na żywopłot wzdłuż ogrodzenia lub izolować posesję od ulicy.

Berberys Thunbergii Atropurpurea Nana 30-50 cm wysokości, bardzo zwarty i gęsty
Berberys Thunbergii Golden Torch do 50 cm wysokości, regularny pokrój

Oba gatunki charakteryzują się gęstym ulistnieniem i regularnym, zwartym pokrojem, przez co idealnie sprawdzają się na niskie żywopłoty.

Wymagania Glebowe i Nawożenie Berberysu Miniaturowego

Berberysy karłowate nie są wybredne jeśli chodzi o rodzaj podłoża. Najlepiej jednak rosną na przepuszczalnej, próchnicznej glebie o pH od 5 do 6,5. Jeśli ogrodowa ziemia jest zbyt żyzna i ciężka, przed posadzeniem krzewów warto wymieszać ją z piaskiem lub torfem ogrodniczym. Najważniejsze to zapewnić im stanowisko słoneczne lub lekko zacienione.

Karłowate berberysy nie są zbyt wymagające pod względem nawożenia. Należy im jednak co roku zapewnić nawóz do roślin iglastych w marcu oraz nawóz dolistny do krzewów liściastych od maja do sierpnia.

Dzięki regularnemu nawożeniu krzewy będą lepiej i bujniej kwitnąć oraz obficiej owocować

Jak Sadzić Berberys Karłowy w Ogrodzie Przydomowym

Berberys Miniaturowy: Odmiany, Czerwony, Zielony, Płożący Niski

Najlepszym terminem na sadzenie berberysów miniaturowych jest wczesna wiosna (koniec marca, kwiecień) oraz jesień (wrzesień, październik). Krzewy sadzimy w rozstawie 40-50 cm, zachowując podobne odległości między rzędami. Dołki powinny mieć wymiary 30x30x30 cm i zostać wypełnione ziemią ogrodową wymieszaną z kompostem lub torfem.

Karłowate berberysy są dość wrażliwe na suszę, dlatego po posadzeniu obficie je podlewamy. W kolejnych tygodniach podlewamy umiarkowanie, nie dopuszczając jednak do przesuszenia podłoża.

Szczegółowa instrukcja sadzenia:

 1. Wykopujemy dołki o wymiarach 30x30x30 cm
 2. Wsypujemy do nich ziemię ogrodową z torfem lub kompostem
 3. Sadzimy krzewy tak, by szyjka korzeniowa znajdowała się na poziomie gruntu
 4. Podlewamy obficie
 5. Uzupełniamy próchnicę lub korę sosnową wokół posadzonych krzewów

Pielęgnacja Karłowatego Berberysu Odmian Ozdobnych

Choć berberysy niskie są dosyć odporne i mało wymagające, to warto o nie odpowiednio zadbać. Karłowate berberysy dobrze jest corocznie przycinać (najlepiej na początku wiosny), co poprawi ich zwartość i gęstość. Cięcie formujące ogranicza się do skracania zbyt długich pędów oraz usuwania pędów wewnętrznych i chorych.

Czynności pielęgnacyjne dla berberysów karłowatych obejmują także nawożenie, podlewanie w okresach suszy, usuwanie chwastów i odchwaszczanie gruntu, zwalczanie szkodników i chorób, a także okrywanie na zimę.

Choroby i Szkodniki Atakujące Karłowate Berberysy

Mimo dużej odporności, berberysy karłowate nie są w pełni odporne na choroby i szkodniki. Źle znoszą długotrwałą suszę, co skutkuje żółknięciem i opadaniem liści. Do typowych chorób tych krzewów należy także rdza berberysowa oraz plamistość liści berberysu. Z kolei szkodniki, które atakują te rośliny, to głównie: mszyce, wełnowce i pryszczarki.

Aby zapobiec infekcjom grzybowym, co roku na przełomie marca i kwietnia wykonuje się opryski fungicydami. Z kolei w okresie wegetacyjnym stosuje się preparaty owadobójcze, by pozbyć się szkodliwych owadów żerujących na tych krzewach.

Podsumowanie

Berberys niski, zwany również berberysem miniaturowym lub karłowatym, to niezwykle dekoracyjny krzew ozdobny, który świetnie sprawdzi się w każdym ogrodzie. Jego największą zaletą jest zwarty, kulisty pokrój osiągający zaledwie 30-60 cm wysokości. Dzięki niewielkim rozmiarom, te ozdobne krzewy można wykorzystać na niskie, gęste żywopłoty, do obsadzania rabat lub po prostu jako soliter w ogrodzie.

Karłowate berberysy występują w odmianach o ciemnoczerwonych, niemal purpurowych liściach lub jaskrawo zielonych, w kolorach od żółtego po soczystą zieleń. Niektóre berberysy miniaturowe dodatkowo zdobią drobne, czerwone owoce. Te rośliny nie są wybredne, jeśli chodzi o stanowisko i podłoże. Najlepiej jednak rosną w pełnym słońcu lub półcieniu, na przepuszczalnej ziemi ogrodowej o lekko kwaśnym odczynie.

Berberysy karłowate są dość odporne na mróz, suszę i choroby. Ich uprawa nie nastręcza trudności. Wystarczy posadzić je zgodnie z zasadami na wiosnę lub jesienią, regularnie podlewać (zwłaszcza w okresie suszy), corocznie przycinać i okrywać na zimę. Przy odrobinie pielęgnacji, te wyjątkowe, dekoracyjne krzewinki mogą cieszyć oko przez wiele sezonów.

Czy to na żywopłot, rabatę kwiatową, czy obsadzenie domu - berberys miniaturowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ważny jest niewielki rozmiar i powściągliwy wygląd. Zatem jeśli szukasz krzewu do małego, kameralnego ogrodu - to roślina idealnie dla Ciebie.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ukryte Zawiasy w Oknach - Opinie, Ceny, Montaż
 2. Ile m2 ma cm2 – Kalkulator przeliczania jednostek powierzchni
 3. Miskant Chiński Żywopłot - Porady i Informacje o Roślinie
 4. Szybkozłączka do Szamba - Przyłącze do Opróżniania Szamba
 5. Listwa przy Oknie Balkonowym - Wykończenia pod Drzwi Balkonowe
tagTagi
shareUdostępnij
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły