Byliny Kwitnące na Różowo - Ogród pełen Różowych Kwiatów

Byliny Kwitnące na Różowo - Ogród pełen Różowych Kwiatów
Autor Aneta Woźniak
Aneta Woźniak24.12.2023 | 6 min.

Byliny Kwitnące na Różowo to piękne rośliny, które z powodzeniem można uprawiać w domowym ogrodzie. Ich różowe, pełne kwiaty prezentują się niezwykle efektownie i dodają ogrodowi uroku. W artykule przybliżę Wam kilka gatunków bylin o różowych kwiatach, które świetnie sprawdzą się zarówno na rabatach, jak i w donicach na balkonie.

Kluczowe wnioski:
 • Byliny kwitnące na różowo to łatwe w uprawie rośliny ozdobne.
 • Warto sadzić je zarówno w ogrodzie, jak i w donicach na balkonie.
 • Ich różowe kwiaty dodają ogrodowi uroku i koloru.
 • Kilka gatunków bylin o różowych kwiatach przybliżę w artykule.
 • Ogrody z bylinami kwitnącymi na różowo prezentują się niezwykle efektownie.

Różowe byliny do ogrodu

Decydując się na założenie ogrodu, warto pomyśleć o posadzeniu w nim ozdobnych bylin kwitnących na różowo. Ich widok cieszy oko, a pielęgnacja nie nastręcza większych trudności. Byliny takie jak floksy, dzwonki, ostróżki czy przywrotniki nadają się zarówno do ogrodów przydomowych, jak i na balkon w donicach.

Spośród wielu gatunków bylin o różowych kwiatach na szczególną uwagę zasługują m.in. byliny kwitnące na różowo takie jak:

 • floksy (Phlox)
 • dzwonki ogrodowe (Campanula)
 • ostróżki (Delphinium)
 • przywrotniki (Alchemilla)

Wszystkie wymienione byliny cechują się długim okresem kwitnienia. Ich różowe kwiaty pojawiają się już wczesną wiosną i utrzymują się nierzadko do późnej jesieni.

Kiedy sadzić różowe byliny

Najlepszym okresem na sadzenie ozdobnych bylin, w tym odmian o różowych kwiatach, jest wczesna wiosna lub jesień. Wówczas szanse ich przyjęcia są największe.

Byliny kwitnące na różowo cały rok

Istnieją gatunki bylin, których różowe kwiaty można podziwiać przez niemal cały sezon wegetacyjny – od wiosny po jesień. Sprawdzą się zatem znakomicie w różowych rabatach, zapewniając im intensywną barwę przez wiele miesięcy w roku.

Do takich wytrwałych bylin zalicza się m.in. ostróżkę ogrodową, dzwonek brzoskwiniolistny, przywrotnik alpejski i floks Douglasa. Ich okres kwitnienia wynosi nawet 5-6 miesięcy.

Gatunek Okres kwitnienia
Ostróżka Maj - Wrzesień
Dzwonek brzoskwiniolistny Maj - Październik

Jak pielęgnować byliny kwitnące na różowo

Aby różowe byliny obficie i długo kwitły, wymagają niewielkiej pielęgnacji. Należy je nawozić 2-3 razy w sezonie specjalnym nawozem do bylin. Po przekwitnięciu warto usuwać z nich stare, zeschłe pędy.

Różowy ogród pełen bylin i kwiatów

Byliny o różowych kwiatach można łączyć w rabatach z innymi roślinami ogrodowymi – takimi jak róże, hortensje, lawendy czy wrzosy. Pozwoli to uzyskać spektakularny efekt różowego ogrodu.

Byliny doskonale komponują się zarówno z jednorocznymi, jak i wieloletnimi roślinami ozdobnymi.

Warto eksperymentować i łączyć ze sobą różne faktury, wysokości i odcienie różu. Można tworzyć zarówno monochromatyczne rabaty, jak i miksować kilka kolorów.

5 wskazówek na różowy ogród

Oto kilka praktycznych wskazówek, jak założyć efektowny różowy ogród z bylinami i innymi roślinami:

 • Miksuj byliny różnej wysokości i faktury liści
 • Sadź gęsto, by uzyskać pełny efekt
 • Stosuj różne odcienie różu
 • Dodaj białe akcenty (np. białe róże)
 • Pamiętaj o nawożeniu i przycinaniu roślin

Byliny na różowe rabaty w ogrodzie

Byliny Kwitnące na Różowo - Ogród pełen Różowych Kwiatów

Różowe rabaty można założyć zarówno na słońcu, jak i w półcieniu. Należy tylko dobrać odpowiednie gatunki bylin pod względem wymagań.

Do rabat słonecznych polecane są m.in. żurawki, leniwce, przywrotniki i dzwonki. Z kolei w miejscach zacienionych sprawdzą się paprocie, funkie, tojeście i niezapominajki.

5 bylin na różową rabatę

Oto 5 wybranych gatunków bylin, które świetnie komponują się w różowej rabacie:

 • przywrotnik Alchemilla mollis
 • dzwonek brzoskwiniolistny Campanula persicifolia
 • ostróżka ogrodowa Delphinium elatum
 • floks Douglasa Phlox douglasii
 • fiołek trójbarwny Viola tricolor hortensis

Różowe rośliny bylinowe do sadzenia

Decydując się na zakup różowych bylin do ogrodu lub na balkon, warto zwrócić uwagę, by były zdrowe i nieuszkodzone. Powinny mieć zwarty, gęsty pokrój i jędrne, soczyste liście lub pędy.

Najlepiej kupować gotowe sadzonki bylin w doniczkach, a nie gołe korzenie. Ułatwi to późniejsze zakożenie. Sadzonki warto kupić wczesną wiosną lub jesienią.

Gatunek Cena za doniczkę [zł]
Floks 15-20
Przywrotnik 10-15

Ceny różowych bylin w doniczkach wahają się zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od gatunku i wielkości.

Ozdobne byliny o różowych kwiatach

Wybierając różowe byliny do ogrodu, można postawić zarówno na gatunki kwitnące przez cały sezon, jak i takie, które mają krótszy, ale intensywny okres kwitnienia. Wszystkie jednak dodają ogrodowi uroku.

Do bylin długo kwitnących należą m.in. wymienione wcześniej ostróżki, dzwonki brzoskwiniolistne i floksy. Z kolei krócej, ale za to obficie i efektownie kwitną leniwe i żurawki.

Niezależnie od wyboru, różowe byliny zawsze radują oko i stanowią ozdobę ogrodu. Ich pielęgnacja nie sprawia problemu, a efekty można podziwiać przez lata.

Podsumowanie

Byliny kwitnące na różowo to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu. Ich widok cieszy oko przez większość sezonu wegetacyjnego. Warto więc znaleźć dla nich miejsce zarówno na rabatach, jak i w donicach na balkonie.

Spośród wielu gatunków różowych bylin szczególnie godne polecenia są te kwitnące niemal bez przerwy od wiosny do jesieni. Sprawdzą się np. ostróżki, dzwonki brzoskwiniolistne czy floksy. Łatwa pielęgnacja rekompensuje trud sadzenia.

Niezwykle efektownie prezentują się byliny o różowych kwiatach posadzone wspólnie z innymi roślinami ogrodowymi. Można tworzyć zarówno monochromatyczne rabaty, jak i miksować kolory. Różnorodność faktur i wysokości to klucz do sukcesu.

Mając na uwadze powyższe wskazówki, z pewnością z powodzeniem założyć można w swoim ogrodzie wyjątkowo urodziwą rabatę w odcieniach różu. Nie pozostaje nic innego, jak pielęgnować byliny kwitnące na różowo i cieszyć się ich widokiem.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ukryte Zawiasy w Oknach - Opinie, Ceny, Montaż
 2. Folia Termoizolacyjna na Okna - Skuteczna Ochrona Przed Zimnem
 3. Mata Aerożelowa - Najlepsza Izolacja dla Twojego Domu
 4. Szybkozłączka do Szamba - Przyłącze do Opróżniania Szamba
 5. Rozdzielacz z Pompą CO - Skuteczny System Rozdzielania ciepła
tagTagi
shareUdostępnij
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły