Schemat rozprowadzenia ciepła z kominka - Turbina i ogrzewanie kominkowe

Schemat rozprowadzenia ciepła z kominka - Turbina i ogrzewanie kominkowe
Autor Aneta Woźniak
Aneta Woźniak23.12.2023 | 6 min.

Rozprowadzenie Ciepła z Kominka Schemat jest kluczowym elementem efektywnego wykorzystania energii z kominka. W artykule przyjrzymy się różnym sposobom na rozprowadzanie ciepła z kominka po całym domu. Omówimy zalety różnych systemów grzewczych zasilanych z kominka, takich jak ogrzewanie wodne, powietrzne oraz turbiny. Przedstawimy praktyczne wskazówki, jak zaprojektować optymalny schemat na potrzeby konkretnego domu.

Kluczowe wnioski:
 • Ogrzewanie wodne z kominka pozwala magazynować ciepło i rozprowadzać je po całym domu
 • Turbiny wytwarzają prąd z gorącego powietrza, zasilając dodatkowe grzejniki
 • Schemat instalacji zależy od wielkości i układu pomieszczeń w domu
 • Należy dobrać optymalny system do potrzeb i możliwości konkretnego gospodarstwa
 • Fachowe zaprojektowanie schematu to podstawa bezpiecznej i efektywnej instalacji

Rozprowadź Ciepło z Kominka

Posiadanie kominka w domu to nie tylko przyjemność podziwiania tańczących płomieni. To również źródło ciepła, które można wykorzystać do ogrzewania całego budynku. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba odpowiednio zaprojektować schemat rozprowadzenia ciepła z kominka.

Podstawowym sposobem jest zastosowanie systemu ogrzewania wodnego. Polega on na zamontowaniu wymiennika ciepła wewnątrz lub na zewnątrz kominka. Nagrzewa on wodę, która następnie krąży w rurach i ogrzewa kolejne pomieszczenia. Taki system wymaga jednak sporej inwestycji i dlatego warto rozważyć tańsze alternatywy.

Ogrzewanie powietrzne

Prostszym i tańszym rozwiązaniem jest system oparty na gorącym powietrzu. Polega on na poprowadzeniu kanałów wentylacyjnych od kominka do wybranych pomieszczeń. Ciepłe powietrze unoszone z paleniska swobodnie krąży po domu, ogrzewając kolejne pokoje.

Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości akumulowania ciepła. Ogrzewanie działa tylko wtedy, gdy pali się w kominku. Co więcej, rozprowadzenie ciepłego powietrza bywa dość kłopotliwe w starszych budynkach.

Efektywne Wykorzystanie Ciepła

Niezależnie od wybranego schematu, kluczowe jest maksymalne wykorzystanie wytwarzanego przez kominek ciepła. Im lepiej ogrzejemy dom, tym mniej drewna lub pelletu trzeba spalić w sezonie grzewczym. A to oznacza realne oszczędności.

Dlatego oprócz rozprowadzenia gorącego powietrza, warto zamontować dodatkowe urządzenia. Przykładem jest turbina lub generator prądu, zasilane gorącymi gazami z kominka. Wytworzona energia może zasilić ogrzewanie elektryczne lub po prostu zmniejszyć rachunki za prąd.

Magazynowanie ciepła

Ogromną zaletą systemów wodnych jest możliwość gromadzenia ciepła. Dzięki zbiornikom buforowym, energię można „zatankować” nawet na kilka dni z wyprzedzeniem. To duża wygoda i oszczędność paliwa.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem są powiązane układy solarne z wspomaganiem kominkowym. Kolektory na dachu nagrzewają wodę, którą dodatkowo dogrzewa się w razie potrzeby przez palenie w kominku.

Ogrzewanie Wodne Sposób na Ciepło

Mimo większych kosztów inwestycyjnych, system wodny jest najlepszym i najwydajniejszym sposobem na wykorzystanie energii z kominka. Potrafi on ogrzać nawet duży dom, a przy okazji pozwala zaoszczędzić na innych źródłach ciepła.

 • Możliwość precyzyjnej kontroli temperatury w każdym pomieszczeniu
 • Łatwość montażu dodatkowych urządzeń, jak ogrzewanie podłogowe

Minusem są dość wysokie koszty montażu - od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku dużych domów. Ale z biegiem lat inwestycja się zwraca.

Jak działa ogrzewanie wodne?

Sercem układu jest wymiennik ciepła, umieszczony wewnątrz lub obok kominka z płaszczem wodnym. Służy on do nagrzewania wody, która następnie krąży w systemie rur do kaloryferów lub ogrzewania podłogowego.

Im lepszy wymiennik, tym więcej energii cieplnej odebrze z dymu. Najefektywniejsze potrafią przekazać nawet 80-90% ciepła do wody.

Turbina Kominkowa Rozwiązanie Proste

Schemat rozprowadzenia ciepła z kominka - Turbina i ogrzewanie kominkowe

Turbina to proste urządzenie, które montuje się w kominie odprowadzającym spaliny. Składa się z wiatraka poruszanego strumieniem gorącego powietrza. Mechaniczny ruch jest następnie zamieniany na energię elektryczną.

Zastosowanie turbiny wspomaga ogrzewanie domu i obniża rachunki za prąd nawet o kilkaset złotych rocznie.

Wbudowany generator ładuje akumulator, zasilający na przykład ogrzewanie elektryczne lub po prostu gniazdka. Nadmiar energii można oddać do sieci energetycznej.

Jak działa turbina kominkowa?

Sercem turbiny jest wiatrak z łopatkami, poruszany strumieniem gorących gazów wylotowych. Mechaniczny ruch jest przekazywany na wał połączony z generatorem prądu.

Rodzaj turbiny Moc
Mała turbina 100-300 W
Duża turbina 500-5000 W

Im większa turbina i nowocześniejszy generator, tym więcej energii elektrycznej można wyprodukować. Duże, sprawne urządzenia potrafią wspomóc nawet konwencjonalny piec CO.

Kominek a Ogrzewanie Domu

Coraz więcej domów w Polsce ogrzewanych jest kominkiem z płaszczem wodnym. Nie bez powodu - to najtańsze źródło ciepła, a przy tym przyjemne i ekologiczne. Jednak aby maksymalnie wykorzystać potencjał takiego systemu, trzeba zaprojektować optymalny schemat rozprowadzenia ciepła z kominka.

Najprostszym rozwiązaniem jest poprowadzenie gorącego powietrza kanałami wentylacyjnymi. Sprawdza się to w mniejszych domach. Lepszym pomysłem jest ogrzewanie wodne, a zwłaszcza hybrydowe - z akumulacją ciepła w zbiornikach.

Warto też pomyśleć o dodatkowym wsparciu w postaci turbiny kominkowej. To nieduży wydatek, który z biegiem lat zwraca się w oszczędnościach na rachunkach za ogrzewanie i prąd.

Rozwiązania na Rozprowadzenie Ciepła

Podsumowując, mamy wiele możliwości, by w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnych kominków. Od prostych systemów z gorącym powietrzem, przez ogrzewanie wodne, aż po hybrydowe instalacje ze wsparciem paneli solarnych.

Niezależnie od wybranej opcji, kluczowe jest zaprojektowanie optymalnego schematu rozprowadzenia ciepła po całym domu. Im lepiej rozplanujemy układ rur i kanałów wentylacyjnych, tym efektywniej wykorzystamy ciepło z kominka.

Na szczęście na rynku nie brakuje gotowych zestawów instalacyjnych, więc montaż nie musi być skomplikowany. A z czasem zainwestowane pieniądze zwracają się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Podsumowanie

Posiadanie kominka z płaszczem wodnym to duży potencjał na tanie i ekologiczne ogrzewanie domu. Kluczowe jest jednak odpowiednie rozprowadzenie ciepła z kominka po wszystkich pomieszczeniach. Można to zrobić na kilka sposobów, z czego najpopularniejsze to systemy powietrzne lub wodne.

Ogrzewanie powietrzem z dystrybucją przez kanały wentylacyjne jest proste i tanie. Wadą jest brak możliwości magazynowania ciepła. O wiele lepszym rozwiązaniem są systemy wodne, choć koszt inwestycji jest wyższy. Zwrot następuje jednak po kilku latach w postaci realnych oszczędności na ogrzewaniu.

Niezależnie od schematu, warto zamontować turbinę kominkową. To niedrogi dodatek, który pozwala zamienić powstające ciepło na ekologiczną energię elektryczną. Wspomoże to nie tylko ogrzewanie, ale i zmniejszy rachunki za prąd nawet o kilkaset złotych rocznie.

Podsumowując, nowoczesny kominek to nie tylko przyjemny ogień i miły klimat wnętrza. To także realna alternatywa dla drogich konwencjonalnych źródeł ciepła. Wystarczy go odpowiednio wykorzystać.

5 Podobnych Artykułów

 1. Ukryte Zawiasy w Oknach - Opinie, Ceny, Montaż
 2. Kiedy zamarzają rury? 7 sprawdzonych sposobów na ich ochronę
 3. Jak określić prawidłowe kierunki otwierania drzwi w domu? Poradnik
 4. Sprawne bramy przemysłowe Hormann: Kompleksowy poradnik konserwacji i serwisu
 5. Jak ogrzewać wodę w domu? 5 skutecznych i najtańszych metod
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Aneta Woźniak
Aneta Woźniak

Specjalizuje się w szeroko pojętych zagadnieniach związanych z projektowaniem, budową i remontami. Na swoim blogu dzieli się praktycznymi poradami dotyczącymi wyboru materiałów budowlanych, nowoczesnych technologii oraz ekologicznych rozwiązań w budownictwie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły