Parapety do białych okien - kolory parapetów wewnętrznych, drewniany parapet

Parapety do białych okien - kolory parapetów wewnętrznych, drewniany parapet
Autor Aneta Woźniak
Aneta Woźniak24 grudnia 2023 | 6 min

Parapety do Białych Okien są kluczowym elementem wystroju wnętrz. Dobrze dobrany kolor i faktura parapetu wewnętrznego może optycznie powiększyć pomieszczenie, rozjaśnić je lub nawet podkreślić styl całego wystroju. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej najpopularniejszym rozwiązaniom - kolorom, kształtom i fakturom parapetów do nowoczesnych wnętrz.

Kluczowe wnioski:
  • Parapety drewniane świetnie komponują się z białymi oknami i rozjaśniają wnętrza.
  • Warto wybrać parapet w kolorze ścian, by optycznie powiększyć pomieszczenie.
  • Masywne kamienne parapety podkreślą styl loftu lub glamu.
  • Nowoczesne wzory parapetów z płytek czy konglomeratów ożywią aranżację.
  • Przy wyborze parapetu należy wziąć pod uwagę jego parametry techniczne.

Jakie kolory parapetów wewnętrznych

Kolor parapetu wewnętrznego jest niezwykle istotnym elementem aranżacji wnętrz. Powinien on komponować się z kolorem ścian, podłóg oraz stolarki okiennej. Najpopularniejsze kolory parapetów to odcienie bieli, szarości, czerni oraz beżu.

Białe parapety są uniwersalnym i ponadczasowym rozwiązaniem, które świetnie komponuje się praktycznie z każdą aranżacją. Rozjaśniają wnętrze i optycznie je powiększają. Bardzo dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z białymi oknami.

Ciemne odcienie szarości lub czerń to z kolei rozwiązanie, które świetnie komponuje się nowoczesnymi aranżacjami utrzymanymi w chłodnej tonacji. Ciemny parapet może stać się swoistym kontrapunktem dla jasnych ścian i stolarki okiennej.

Beżowe i piaskowe parapety doskonale wpasowują się w wnętrza urządzone w stylu prowansalskim lub boho. Dodają przytulności i ciepła.

Drewniane parapety

Drewniane parapety cieszą się niesłabnącą popularnością i są dobrym rozwiązaniem zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Komponują się praktycznie z każdym stylem - od prowansalskiego po loft czy skandynawski.

W szczególności drewniane parapety do białych okien tworzą bardzo elegancki i stylowy duet. Rozjaśniają i ocieplają wnętrze. Świetnie sprawdzają się więc w małych, ciemnych pomieszczeniach.

Kształty parapetów do nowoczesnych wnętrz

Wybierając parapet do nowoczesnego mieszkania warto zwrócić uwagę nie tylko na kolor, ale także kształt i fakturę. Obecnie w modzie są przede wszystkim proste, geometryczne formy bez zbędnych zdobień.

Bardzo popularne są parapety wykonane z płytek gresowych lub kamieni sztucznych imitujących marmur, granit czy onyx. Tego typu parapety świetnie komponują się z betonowymi ścianami, podkreślając industrialny charakter wnętrz.

Ciekawą alternatywą mogą być też parapety wykonane z litego konglomeratu kwarcowego lub granitogresu, które wnoszą do aranżacji nowoczesny, a zarazem luksusowy akcent.

  • Parapety gresowe podkreślą industrialny charakter wnętrza
  • Konglomeraty i granitogresy dodać luksusowego akcentu

Montaż i pielęgnacja parapetów wewnętrznych

Aby parapet służył nam przez długie lata i dobrze prezentował się w aranżacji wnętrza, należy zadbać zarówno o prawidłowy montaż, jak i właściwą pielęgnację.

Kluczowe znaczenie ma tutaj fachowe osadzenie parapetu na wspornikach, zapewniające stabilne i bezpieczne mocowanie. Ważne, aby podczas montażu zachować dylatację pomiędzy parapetem a ościeżnicą. Pozwoli to uniknąć pękania i odspojeń spowodowanych ruchami konstrukcji budynku.

Niewłaściwy montaż może doprowadzić do niestabilności parapetu lub przecieków wody na ścianę pod nim.

Jeśli chodzi o pielęgnację, to w przypadku parapetów wykonanych z płytek wystarczy regularnie przecierać je lekko wilgotną ściereczką, ewentualnie z dodatkiem łagodnych środków czyszczących. Parapety drewniane lub kamienne wymagają z kolei impregnacji, zapobiegającej wnikaniu brudu i wilgoci.

Nowoczesne wzory i faktury parapetów

Parapety do białych okien - kolory parapetów wewnętrznych, drewniany parapet

Projektując nowoczesne wnętrza warto postawić na nietuzinkowe wzory i faktury parapetów. Oryginalny parapet może stać się dominantą aranżacji i nadać jej wyjątkowego charakteru.

Ciekawym pomysłem są na przykład parapety betonowe z licznymi wżerami, pęknięciami i odsłoniętym kruszywem. Tego typu parapety nawiązują do surowych, industrialnych wnętrz.

Równie efektownie prezentują się też szklane parapety, np. hartowane lub laminowane, które z powodzeniem zastępują typowe parapety kamienne. Dzięki specjalnej obróbce termicznej są one niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.

Rodzaj parapetu Zalety
Beton architektoniczny Industrialny charakter
Szkło hartowane Nowoczesny design, wytrzymałość

Parametry techniczne doboru parapetu

Wybierając odpowiedni parapet, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów technicznych.

Pierwszym z nich jest szerokość parapetu, która zgodnie z obecnym Prawem Budowlanym powinna wynosić co najmniej 30 cm (w przypadku parapetu przy dachu spadzistym - 35 cm). Zbyt wąski parapet nie zapewni komfortowego i bezpiecznego podparcia łokci.

Niezwykle istotna jest też wytrzymałość na obciążenie - parapet powinien być w stanie bez problemu utrzymać ciężar przeciętnego dorosłego człowieka. Dla bezpieczeństwa wytrzymałość nie powinna być mniejsza niż 300 kg/m2.

W przypadku parapetów przy oknie dachowym, ważny parametr to również odpowiednia długość. Musi być ona dostosowana do rzeczywistej głębokości wnęki na poddaszu, aby skutecznie ochronić przed zawilgoceniem.

Podsumowanie

Dobór odpowiednich kolorów i faktur parapetów wewnętrznych to ważny element projektowania nowoczesnych wnętrz. Uniwersalne, białe parapety świetnie komponują się zarówno z jasnymi, jak i ciemniejszymi ścianami oraz stolarką okienną. W połączeniu z białymi oknami tworzą one elegancki i ponadczasowy duet. Z kolei ciemne odcienie szarości czy czerń to rozwiązanie pasujące do modernistycznych aranżacji utrzymanych w chłodnej kolorystyce.

Drewniane parapety z powodzeniem sprawdzają się w klasycznych oraz nowoczesnych wnętrzach. Nadają przytulności, ciepła i doskonale rozświetlają pomieszczenie. Bardzo efektownie prezentują się w połączeniu z białymi oknami. Nowoczesnym akcentem mogą być natomiast parapety wykonane z płytek, konglomeratów, a nawet hartowanego szkła. Ważny jest także fachowy montaż oraz późniejsza pielęgnacja, zapewniające stabilność i bezpieczne użytkowanie parapetu.

Przy doborze parapetu warto też zwrócić uwagę na jego szerokość (nie mniejszą niż 30 cm), wytrzymałość (min. 300 kg/m2) czy odpowiednią długość. Pozwoli to cieszyć się funkcjonalnym i bezpiecznym parapetem przez długie lata.

Uniwersalność, funkcjonalność i nowoczesny design sprawiają, że parapety wewnętrzne stanowią dziś nieodłączny element aranżacji naszych domów i mieszkań. Pomogą one stworzyć stylowe i spójne wnętrze. A dobrze dobrany kolor, kształt oraz faktura parapetu z pewnością doda też charakteru i wyrazu całej aranżacji.

banner

5 Podobnych Artykułów

  1. Ukryte Zawiasy w Oknach - Opinie, Ceny, Montaż
  2. Pompa gruntowa czy powietrzna? Oto 7 ważnych kryteriów wyboru
  3. Co musisz wiedzieć o wspólnym kanale wentylacyjnym w bloku? Fakty
  4. Czym właściwie jest płyta fundamentowa? – WatraDom
  5. Jakie ogrodzenie z kamienia wybrać? Top 5 najlepszych rozwiązań!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Aneta Woźniak
Aneta Woźniak

Specjalizuje się w szeroko pojętych zagadnieniach związanych z projektowaniem, budową i remontami. Na swoim blogu dzieli się praktycznymi poradami dotyczącymi wyboru materiałów budowlanych, nowoczesnych technologii oraz ekologicznych rozwiązań w budownictwie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły