Przekrój Ściany Domu Szkieletowego - Zewnętrzne Szkielecie Drewnianym

Przekrój Ściany Domu Szkieletowego - Zewnętrzne Szkielecie Drewnianym
Autor Aneta Woźniak
Aneta Woźniak23.12.2023 | 5 min.

Przekrój ściany domu szkieletowego pokazuje, jak wygląda konstrukcja takiej ściany od środka na zewnątrz. Pozwala zapoznać się z poszczególnymi warstwami izolacyjnymi, konstrukcyjnymi i wykończeniowymi. W artykule skupimy się na omówieniu zewnętrznego szkieletu drewnianego w ścianach domu szkieletowego.

Kluczowe wnioski:
  • Zewnętrzny szkielet drewniany stanowi konstrukcyjną warstwę ściany domu szkieletowego.
  • Do budowy szkieletu używa się certyfikowanego drewna konstrukcyjnego iglastego.
  • Słupy i rygle szkieletu rozmieszcza się co 60 cm w modularnej siatce.
  • Szkielet przenosi obciążenia z dachu i stropów na fundamenty.
  • Do szkieletu mocuje się okładziny zewnętrzne i wewnętrzne ściany.

Przekrój ściany domu szkieletowego

Przekrój ściany domu szkieletowego pokazuje wszystkie warstwy, z jakich jest zbudowana od wewnątrz na zewnątrz. Pozwala zapoznać się z poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi i izolacyjnymi.

Ściana szkieletowa składa się z kilku podstawowych warstw. Od strony wewnętrznej mamy okładzinę wewnętrzną np. z płyt gipsowo-kartonowych. Dalej znajduje się membrana paroizolacyjna, która zabezpiecza przed przenikaniem pary wodnej do izolacji termicznej i dalej na zewnątrz.

Kluczowym elementem jest izolacja termiczna ze styropianu lub wełny mineralnej, dzięki której ściana charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła U. Odpowiednia grubość izolacji gwarantuje wysoką efektywność energetyczną budynku.

Konstrukcja szkieletu drewnianego

Warstwą konstrukcyjną jest zewnętrzny szkielet drewniany. Buduje się go z certyfikowanych, profilowanych belek drewna iglastego, najczęściej świerkowego lub sosnowego. Deski układa się pionowo co 60 cm tworząc słupy, a poziomo - rygle.

Szkielet przenosi wszystkie obciążenia ze stropów, więźby dachowej i ścian szczytowych na ławy fundamentowe. Musi być precyzyjnie wykonany i stabilnie zamocowany do podwaliny oraz wieńców.

Do belek szkieletu mocuje się od zewnątrz płyty wiórowe OSB, a od wewnątrz płyty gipsowo-kartonowe. Dzięki modularnej konstrukcji łatwo prowadzić instalacje elektryczne i hydrauliczne w ścianach szkieletowych.

Izolacja termiczna i akustyczna ściany

Kluczową funkcją ścian zewnętrznych jest izolacja termiczna, zapewniająca niskie straty ciepła z budynku. Współczynnik U dla ścian szkieletowych z dobrą izolacją wynosi około 0,15-0,2 W/m2K.

Optymalnym materiałem izolacyjnym jest styropian lub wełna mineralna umieszczone między słupami szkieletu. Grubość warstwy dostosowuje się do wymogów WT na podstawie obliczeń strat ciepła.

Poza funkcją termiczną, dobra izolacja poprawia też właściwości akustyczne ściany - tłumi hałasy z zewnątrz, np. od ulicy, sąsiadów lub zakładów przemysłowych.

Membrana wiatroizolacyjna i paroprzepuszczalna

Na zewnętrznej stronie szkieletu umieszcza się specjalną membranę zabezpieczającą przed podmuchami wiatru. Jednocześnie musi ona zapewniać swobodny przepływ pary wodnej na zewnątrz.

Najczęściej stosowane są membrany dwuwarstwowe - zewnętrzna nieprzepuszczalna dla wody i wiatru oraz wewnętrzna paroprzepuszczalna. Montuje się je szczelnie łącząc zakłady taśmą uszczelniającą.

Okładzina zewnętrzna szkieletu z płyt OSB

Kolejną warstwą od zewnątrz jest okładzina ze sklejki szalunkowej OSB/3. To wytrzymały i twardy materiał, dobrze zabezpieczający konstrukcję przed czynnikami atmosferycznymi.

Płyty OSB mocuje się do belek szkieletu na łączniki systemowe np. wkręty do drewna. Styki między płytami uszczelnia się akrylową masą uszczelniającą.

Okładzina stanowi podłoże pod warstwy elewacyjne - styropian, siatkę zbrojącą i tynk cienkowarstwowy. Można ją pomalować odpowiednimi farbami elewacyjnymi tworząc elewację drewnianą.

Płyta poszycia zewnętrznego elewacji domu

Przekrój Ściany Domu Szkieletowego - Zewnętrzne Szkielecie Drewnianym

Zewnętrzna okładzina ścian to najczęściej system dociepleń ze styropianu EPS 70-040 o grubości 12-15 cm przyklejonego do płyt OSB. Na styropianie montuje się siatkę z włókna szklanego i tynk cienkowarstwowy akrylowy, silikonowy lub silikatowy.

Możliwe jest też wykonanie elewacji drewnianej z deskowania na legarach, płyt wiórowych bądź cementowych. Deski powinny mieć 19-21 mm grubości, najlepiej z twardego drewna dębowego lub modrzewiowego.

Poszycie zewnętrzne wraz z ociepleniem decyduje o wyglądzie elewacji domu i jego charakterze. Należy dobrać optymalne materiały pod kątem izolacyjności, trwałości i walorów wizualnych.

Ściany szkieletowe z odpowiednio dobraną grubością izolacji termicznej i starannie wykonanym poszyciem zewnętrznym gwarantują energooszczędny i komfortowy dom jednorodzinny.

Podsumowanie

W artykule omówiono budowę ścian zewnętrznych w domu szkieletowym ze szczególnym uwzględnieniem przekroju takiej ściany. Przekrój pokazuje poszczególne warstwy izolacyjne, konstrukcyjne i wykończeniowe, z jakich składa się ściana szkieletowa.

Kluczowe elementy to izolacja termiczna ze styropianu lub wełny mineralnej, zewnętrzny szkielet drewniany, membrana wiatroizolacyjna i paroprzepuszczalna oraz okładziny od wewnątrz z płyt GK i od zewnątrz z płyt OSB.

Omówiono także sposób wykonania ocieplenia ściany szkieletowej systemem dociepleń ze styropianem i siatką zbrojącą. Podano zalecaną grubość izolacji termicznej.

Przedstawiono również możliwość wykończenia elewacji deskami drewnianymi zamiast tynku. Całość opatrzono cennym cytatem podkreślającym zalety ścian szkieletowych.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ukryte Zawiasy w Oknach - Opinie, Ceny, Montaż
  2. Ile m2 ma cm2 – Kalkulator przeliczania jednostek powierzchni
  3. Mata Aerożelowa - Najlepsza Izolacja dla Twojego Domu
  4. Szybkozłączka do Szamba - Przyłącze do Opróżniania Szamba
  5. Listwa przy Oknie Balkonowym - Wykończenia pod Drzwi Balkonowe
tagTagi
shareUdostępnij
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły