Budynek Gospodarczy z Dachem Jednospadowym - Projekty Garaży Dwustanowiskowych

Budynek Gospodarczy z Dachem Jednospadowym - Projekty Garaży Dwustanowiskowych
Autor Aneta Woźniak
Aneta Woźniak24.12.2023 | 8 min.

Budynek gospodarczy z dachem jednospadowym to popularne rozwiązanie na garaż dwustanowiskowy. Pozwala ono zaoszczędzić miejsce i pieniądze, a jednocześnie zapewnia wygodę oraz funkcjonalność. W artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak zaplanować i zbudować solidny garaż z dachem skośnym mieszczący dwa samochody.

Kluczowe wnioski:
 • Dach jednospadowy to oszczędne rozwiązanie na nieduży garaż dwustanowiskowy.
 • Projekt powinien uwzględniać wymiary i typ samochodów, które będą się w nim mieścić.
 • Ważny jest właściwy dobór materiałów, zwłaszcza na pokrycie dachu.
 • Konstrukcja garażu z dachem skośnym nie jest skomplikowana, ale wymaga precyzji.
 • Docieplenie i odpowiednia wentylacja zapewnią komfort użytkowania.

Jednospadowy dach garażu dwustanowiskowego

Decydując się na garaż dwustanowiskowy z dachem jednospadowym, warto najpierw przemyśleć jego funkcję i przeznaczenie. Jeśli zależy nam na jak największej przestrzeni do przechowywania nie tylko samochodów, ale również innych przedmiotów lub narzędzi, to dach jednospadowy będzie dobrym wyborem.

Dach skośny umożliwia bowiem wykorzystanie powstałej w ten sposób poddaszowej przestrzeni magazynowej. Z drugiej strony, budynek z dachem płaskim daje nieco więcej swobody jeśli chodzi o wewnętrzny układ pomieszczenia i np. podział na strefy garażową i warsztatową.

Zalety dachu jednospadowego

Najważniejsze zalety garażu dwustanowiskowego z dachem skośnym to:

 • Lepsze wykorzystanie kubatury budynku - powstaje poddasze magazynowe
 • Niższe koszty budowy w porównaniu z dachem dwuspadowym
 • Łatwiejsze odprowadzanie wód opadowych w jedną stronę

Wadami są natomiast:

 • Mniej przestrzeni w centralnej części obiektu ze względu na skosy dachu
 • Konieczność ocieplenia i odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią powstałego poddasza

Budowa garażu z dachem jednospadowym

Budowa garażu dwustanowiskowego z dachem skośnym nie różni się zasadniczo od wznoszenia budynku z dachem płaskim. Pewne różnice występują na etapie wykonywania konstrukcji dachu.

Kluczowe elementy to odpowiednio wytrzymałe i sztywne wiązary dachowe, które muszą utrzymać cały ciężar pokrycia w postaci blachy, dachówek lub gontu. Wiązary składają się z krokwi, zastrzałów, ewentualnie stolic i podwaliny. Zazwyczaj wykonuje się je z drewna, choć możliwe są też wiązary stalowe.

Najważniejsze to odpowiednio rozplanować konstrukcję dachu i dobrze ją zabezpieczyć przed działaniem warunków atmosferycznych. W przeciwnym razie narażamy się na przedwczesne zniszczenie pokrycia oraz zawilgocenie wnętrza obiektu.

Materiały do budowy garażu jednospadowego

Oprócz wspomnianych wcześniej elementów drewnianej więźby dachowej, do budowy garażu jednospadowego potrzebne będą:

Fundamenty Lane bloczki betonowe lub cegła
Ściany Cegła, pustaki żelbetowe lub keramzytobetonowe, ewentualnie szkielet drewniany
Dach Blachodachówka, gont bitumiczny, dachówka ceramiczna

W zależności od potrzeb i możliwości finansowych można ocieplić ściany styropianem bądź wełną mineralną i zastosować orynnowanie do odprowadzania deszczówki.

Projekty garaży z dachem skośnym

Projektując garaż dwustanowiskowy z dachem jednospadowym, należy najpierw określić optymalne wymiary budynku.

Kluczowe parametry to:

 • Minimalna szerokość: ok. 5-5,5 m (uwzględniając odstępy między i przed samochodami)
 • Minimalna długość: ok. 6 m (lub dłuższa, jeśli mają się zmieścić dłuższe samochody typu kombi)
 • Wysokość wnętrza: ok. 2,5 m przy standardowym dachu o nachyleniu ok. 25 stopni

Mając te dane, łatwiej dobrać układ konstrukcji wraz z rozstawem słupów, krokwi i zastrzałów. Można przy tym skorzystać z gotowych projektów garaży z katalogów domów lub też zlecić indywidualny projekt architektowi.

Przykładowe projekty garaży dwustanowiskowych

Poniżej prezentujemy kilka ciekawych projektów niewielkich garaży na dwa samochody z dachem jednospadowym:

Nazwa projektu "Optima 6x6" "Duo" "Wygoda"
Powierzchnia [m2] 36 30 42
Wysokość [m] 3 3,2 2,7

Wszystkie prezentowane projekty gwarantują wygodne i funkcjonalne wnętrze mieszczące dwa samochody osobowe. Różnią się kształtem bryły, rozkładem pomieszczeń oraz powierzchnią dodatkowej przestrzeni magazynowej na poddaszu.

Dwustanowiskowe garaże z dachem spadzistym

Budynek Gospodarczy z Dachem Jednospadowym - Projekty Garaży Dwustanowiskowych

Garaże dwustanowiskowe z dachem jednospadowym, czyli spadzistym, cieszą się dużą popularnością ze względu na prostą konstrukcję i korzystną cenę budowy.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest garaż ze ścianami z bloczków betonowych, niewielkimi oknami pod samym dachem i więźbą dachową opartą na drewnianych słupach.

Dach pokryty jest zazwyczaj blachą trapezową lub łatwą w montażu blachodachówką. Obróbki blacharskie w postaci rynien i rur spustowych ułatwiają odprowadzanie deszczówki.

Koszt budowy garażu dwustanowiskowego

Przybliżony koszt budowy niewielkiego 30-40 metrowego garażu dwustanowiskowego z dachem jednospadowym to ok. 40-60 tys. zł.

Cena oczywiście zależy od zastosowanych materiałów, ich jakości i wykończenia. W zasięgu budżetu 40 tys. zł można wybudować funkcjonalny, ale dość podstawowy garaż. Wydając 60 tys. zł otrzymamy obiekt o wyższym standardzie i lepszym wyposażeniu dodatkowym (brama automatyczna, instalacje itp.).

Dobrze jest na etapie projektowania dokładnie skalkulować koszty wszystkich etapów budowy i materiałów, by uniknąć późniejszych, niemiłych niespodzianek.

Garaż dwustanowiskowy z pokryciem spadzistym

Planując budowę garażu dwustanowiskowego z dachem jednospadowym, jedną z najważniejszych decyzji jest wybór odpowiedniego pokrycia dachu.

Najlepiej sprawdza się pokrycie z blachy lub blachodachówki, choć możliwe jest też tradycyjne pokrycie dachówką ceramiczną. Ważne, aby materiał był trwały, odporny na warunki atmosferyczne, łatwy w konserwacji i możliwie tani.

Poza parametrami technicznymi, warto też wziąć pod uwagę kwestie wizualne. Pokrycie dachu stanowi przecież widoczną część elewacji. Dobrze jest więc, by kolorystycznie komponowało się z całym budynkiem i otoczeniem.

Blachodachówka i gont - dobre rozwiązania na garaż

Sprawdzonymi materiałami na dachy spadziste domów i budynków gospodarczych są:

 • Blachodachówka - lekka, trwała, w wielu wariantach kolorystycznych
 • Gont bitumiczny - tani i łatwy w montażu, choć nieco mniej trwały

Obydwa te materiały dobrze znoszą trudne warunki atmosferyczne, zapewniają szczelność pokrycia i odpowiednio chronią wnętrze garażu przed wilgocią. Są też tańsze niż dachówka ceramiczna, więc pozwalają nieco zaoszczędzić na budowie.

Najważniejsze to odpowiednio dobrać parametry techniczne materiałów do rodzaju i wielkości dachu, aby zapewnić mu stabilność i trwałość na wiele lat.

Budynek gospodarczy na dwa samochody

Budowa budynku gospodarczego z przeznaczeniem na garaż dwustanowiskowy nie różni się specjalnie od postawienia zwykłego garażu.

Zasadnicza różnica polega na nieco szerszym zakresie funkcji i przeznaczeniu budynku. Oprócz części garażowej może on bowiem dodatkowo pełnić rolę małego magazynu, warsztatu lub składu narzędzi ogrodniczych.

Projektując budynek gospodarczo-garażowy, warto więc odpowiednio dobrać jego wymiary i rozkład pomieszczeń tak, by zaspokoić wszystkie planowane potrzeby użytkowe.

Budynek z poddaszem magazynowym

Dobrym i popularnym rozwiązaniem na niewielki budynek łączący funkcje garażu i magazynu jest obiekt z dachem jednospadowym i poddaszem magazynowym.

W części parterowej mieści się wówczas garaż na 2 samochody, natomiast powstała pod dachem przestrzeń wykorzystywana jest do składowania sezonowych przedmiotów, mebli ogrodowych, narzędzi itp.

Taki układ funkcjonalny pozwala zaoszczędzić miejsce i pieniądze, zapewniając jednocześnie wygodny dostęp zarówno do pojazdów, jak i sprzętów magazynowanych na poddaszu.

Podsumowanie

Budowa garażu dwustanowiskowego z dachem jednospadowym to ciekawe rozwiązanie łączące funkcjonalność z oszczędnością miejsca i pieniędzy. Dzięki pozyskaniu dodatkowej powierzchni magazynowej na poddaszu, można wygospodarować przestrzeń zarówno na samochody, jak i inne przedmioty oraz narzędzia.

Najważniejsze przy projektowaniu i budowie takiego garażu jest odpowiednie dobranie jego wymiarów, rozkładu pomieszczeń i parametrów technicznych, zwłaszcza konstrukcji dachu. Kluczowa jest też staranność wykonania i wybór trwałych oraz szczelnych materiałów.

Inwestując rozsądnie w solidny projekt, dobre materiały i fachową ekipę budowlaną, można względnie niewielkim kosztem wybudować funkcjonalny i reprezentacyjny garaż na dwa samochody z poddaszem magazynowym, który będzie służył przez długie lata.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w niniejszym artykule okażą się pomocne dla osób planujących budowę garażu dwustanowiskowego z dachem jednospadowym i pozwolą uniknąć typowych błędów na etapie projektowania i realizacji inwestycji.

Najczęściej zadawane pytania

Optymalne wymiary garażu dwustanowiskowego to: szerokość 5-5,5 m, długość min. 6 m (lub więcej, zależnie od długości samochodów) i wysokość ok. 2,5 m przy standardowym dachu jednospadowym o nachyleniu ok. 25 stopni.

Orientacyjny koszt budowy garażu dwustanowiskowego z dachem jednospadowym o powierzchni ok. 30-40 m2 to ok. 40-60 tys. zł w zależności od zastosowanych materiałów i wykończenia. Im wyższy standard, tym koszt będzie oczywiście wyższy.

Najlepiej sprawdzą się blachodachówka lub gont bitumiczny - są to materiały tanie, trwałe, łatwe w montażu i konserwacji. Możliwe jest też tradycyjne pokrycie dachówką ceramiczną, które jednak wiąże się z wyższymi kosztami.

Zdecydowanie tak. Dzięki dachowi jednospadowemu zyskujemy dodatkową powierzchnię magazynową na przedmioty, narzędzia itp. Pozwala to lepiej wykorzystać kubaturę budynku przy niewielkim wzroście kosztów.

Najczęściej do budowy ścian garażu dwustanowiskowego wykorzystuje się bloczki betonowe lub cegły. Na konstrukcję dachu najlepsze są wiązary drewniane. Fundamenty buduje się z betonu lub cegieł. Dobór materiałów zależy od budżetu i wymagań projektowych.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ukryte Zawiasy w Oknach - Opinie, Ceny, Montaż
 2. Folia Termoizolacyjna na Okna - Skuteczna Ochrona Przed Zimnem
 3. Mata Aerożelowa - Najlepsza Izolacja dla Twojego Domu
 4. Szybkozłączka do Szamba - Przyłącze do Opróżniania Szamba
 5. Listwa przy Oknie Balkonowym - Wykończenia pod Drzwi Balkonowe
tagTagi
shareUdostępnij
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły