Płyta Fundamentowa pod Garaż - Wylewanie, Szalunek i Wylewka

Płyta Fundamentowa pod Garaż - Wylewanie, Szalunek i Wylewka
Autor Aneta Woźniak
Aneta Woźniak24.12.2023 | 6 min.

Płyta fundamentowa pod garaż murowany to podstawa dobrze i stabilnie posadowionego budynku. W tym poradniku przeprowadzę Cię przez cały proces przygotowania, wykonania i pielęgnacji płyty fundamentowej pod garaż.

Kluczowe wnioski:
 • Płyta fundamentowa chroni garaż przed działaniem wody gruntowej i mrozu.
 • Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich proporcji składników do betonu na płytę.
 • Szalunek musi być szczelny, stabilny i wypoziomowany.
 • Mieszankę betonową trzeba starannie zagęścić przy pomocy wibratora.
 • Świeży beton wymaga odpowiedniej pielęgnacji przez minimum 7 dni.

Jak przygotować teren pod płytę fundamentową

Przygotowanie terenu pod fundamenty jest kluczowe dla prawidłowego i stabilnego posadowienia całego garażu. Najpierw należy dokładnie oczyścić i wyrównać działkę - usunąć roślinność, ściąć i wykarczować korzenie, zniwelować nierówności.

Kolejny krok to wykopanie i umocnienie wykopu na głębokość przemarzania gruntu w danej strefie klimatycznej. Następnie wsypujemy 10-15 cm warstwę tłucznia lub żwiru i zagęszczamy ubijakami ręcznymi lub mechanicznym zagęszczarką wibracyjnym.

Na wyrównanej warstwie kruszywa układamy izolację przeciwwilgociową z folii budowlanej. Folie układamy z zakładem i łączymy taśmą klejącą, zachowując szczelność izolacji.

Spadek posadzki

Aby woda opadowa mogła bez przeszkód odpływać z posadzki garażu, pod szalunek płyty fundamentowej nadajemy lekki spadek około 1%.

Jak zrobić szalunek na płytę fundamentową

Szalunek wyznacza ostateczny kształt i wielkość płyty fundamentowej, musi być więc wykonany bardzo dokładnie i stabilnie. Dobrym materiałem jest sklejka szalunkowa. Elementy szalunku łączymy wkrętami i śrubami, uszczelniamy pianką poliuretanową.

Wewnątrz szalunku na folii układamy zbrojenie z prętów stalowych tworząc siatkę przenoszącą obciążenia. Gotowy szalunek po obwodzie opieramy o grunt rodzimy lub o deskowanie wykopu i dokładnie sprawdzamy poziom posadowienia niwelatorem laserowym.

Przed zalaniem betonem szalunek smarujemy środkiem antyadhezyjnym ułatwiającym późniejsze rozszalowanie i nadającym gładką fakturę płyty.

Wytrzymały i stabilny szalunek jest kluczem do sukcesu na tym etapie prac.

Zbrojenie sztywne i rozproszone

Płyta powinna mieć co najmniej dwa zbrojenia: sztywne z prętów Ø 12 co 15 cm i siatkę zbrojeniową z drutu Ø 4-5 mm co 10 cm. Więcej prętów rozproszonych daje lepszą wytrzymałość płyty.

Jak przygotować zbrojenie do płyty fundamentowej

Zbrojenie przenosi obciążenia budynku na grunt i zabezpiecza beton przed pęknięciami. Na planie płyty markujemy linie zbrojenia głównego. Cięte i gięte pręty łączymy drutem wiązałkowym na zakładkach min. 40x średnicy pręta.

Gotowe szkielety układamy we wcześniej wyznaczonych liniach w szalunku na podkładkach dystansowych zachowując otulinę 3-5 cm od spodu i boków płyty. Dbamy, aby górna powierzchnia prętów stanowiła jedną płaszczyznę - ułatwi zagęszczenie betonu.

Średnica pręta głównego Otulina betonowa
12 mm min 3 cm

Jakie zachować proporcje składników do betonu

Płyta Fundamentowa pod Garaż - Wylewanie, Szalunek i Wylewka

Beton na płytę powinien być klasy C20/25 - wytrzymały i wodoszczelny. Do pojedynczego zarobu na taczkę o pojemności 0,09m3 potrzebujemy: 70 kg cementu, 0,1m3 żwiru frakcji 16-31mm, 70 litrów wody. Stosunek wody do cementu 0,7-1. Lepiej więcej żwiru niż piasku.

Przy zalewaniu fundamentów na mokro można użyć plastyfikatora, dzięki czemu beton lepiej otuli zbrojenie i wypełni szalunek. Płynny beton sam się zagęści pod wpływem siły ciężkości.

Ilość cementu i wody

Cement jest najważniejszy, bo to on nadaje wytrzymałość betonu. Im więcej tym lepiej, ale trzeba pilnować odpowiedniej ilości wody zarobowej.

 • Minimalna dawka cementu to 300 kg/ 1m3 betonu
 • Maksymalne zużycie wody to 170 l / 1 m3 zarobu

Jak wylać i zagęścić mieszankę betonową

Przygotowując mieszankę betonową dobrze jest użyć betoniarki lub domieszarki do zapraw. Składniki miesza się w niej na jednolitą, plastyczną masę bez grudek. Tak przygotowany beton wylewamy i rozprowadzamy po całej objętości szalunku.

Bezwzględnie trzeba zagęścić wylany beton z zatopionym zbrojeniem wibratorami wgłębnymi aby usunąć pustki powietrzne. Wibrujemy do momentu ustania opadania mieszanki i wypływania na powierzchnię zaczynu cementowego.

Poziom wierzchu betonu powinien być wyżej krawędzi szalunku o ok. 2 cm - ułatwi zacieranie i wygładzanie powierzchni. Po wygładzeniu i wstępnym utwardzeniu betonu szalunek zwilżamy i przykrywamy folią chroniąc przed szybkim odparowaniem wody.

Jak pielęgnować świeży beton płyty fundamentowej

Świeżo wylany, nieutwardzony beton należy skrupulatnie pielęgnować polewając wodą przez minimum 7 dni. Codzienne zwilżanie ogranicza odparowanie wody niezbędnej do prawidłowego związania cementu i uzyskania projektowanych parametrów wytrzymałościowych.

Przykrywając beton na kilka dni folią budowlaną skutecznie utrzymamy wilgotność konieczną do bezpęknięciowego i równomiernego dojrzewania „młodego” betonu. Po tygodniu można przystąpić do dalszych prac wykończeniowych - wymurowania ścian i izolacji przeciwwilgociowej posadzki.

Podsumowanie

Płyta fundamentowa jest niezbędnym elementem dobrze zaprojektowanego i wykonanego garażu. W artykule prześledziliśmy cały proces przygotowania i wylewania płyty fundamentowej pod garaż. Rozpoczynając od przygotowania terenu i wykonania wykopów, poprzez budowę szalunku, ułożenie zbrojenia aż do momentu zalania betonem i pielęgnacji świeżego betonu.

Kluczowe zagadnienie to solidne wykonanie szalunku pod wylewkę. Powinien być on szczelny, stabilny i dokładnie wypoziomowany. Pozwoli to uzyskać równą, gładką powierzchnię płyty po rozszalowaniu. Równie istotna jest staranność przy układaniu zbrojenia zachowując wymaganą grubość otuliny betonowej.

Na parametry wytrzymałościowe betonu i trwałość płyty fundamentowej największy wpływ ma skrupulatna pielęgnacja świeżo ułożonej mieszanki betonowej. Codzienne zraszanie wodą przez tydzień znacząco podnosi parametry wytrzymałościowe stwardniałego betonu.

Mamy nadzieję, że przedstawione wskazówki ułatwią Państwu samodzielne wykonanie solidnych fundamentów pod garaż. W razie pytań, służymy pomocą w komentarzach.

Najczęstsze pytania

Zalecana grubość płyty fundamentowej pod garaż to 15-20 cm. Im grubsza płyta tym większa jej sztywność i nośność. Wystarczająca jest grubość 15 cm, jeśli grunt rodzimy jest nośny a posadzka garażu nie będzie intensywnie eksploatowana.

Świeżo wylana płyta fundamentowa osiąga pełną wytrzymałość po 28 dniach. Jednak już po 7 dniach beton jest na tyle mocny, że można rozpocząć murowanie ścian z cegły. Nie zaleca się jednak wcześniejszego obciążania mechanicznego płyty.

Nie. Do wykonania fundamentów można stosować wyłącznie cement portlandzki, najlepiej klasy 32,5. Tylko on gwarantuje odpowiednią wytrzymałość i wodoszczelność betonu na płytę fundamentową. Domieszka wapna jest niedopuszczalna.

Po związaniu betonu, przed ułożeniem izolacji i posadzki, płytę należy zagruntować środkiem głęboko penetrującym. Zabezpieczy to przed podciąganiem wilgoci z gruntu do wnętrza garażu i chroni przed przemarzaniem.

Do posadowienia fundamentów zaleca się stosować beton klasy C20/25. Oznacza to wytrzymałość na ściskanie na poziomie 20 MPa i mrozoodporność F150, czyli możliwość zamarzania w 150 cyklach.

5 Podobnych Artykułów

 1. Ukryte Zawiasy w Oknach - Opinie, Ceny, Montaż
 2. Kiedy zamarzają rury? 7 sprawdzonych sposobów na ich ochronę
 3. Jak określić prawidłowe kierunki otwierania drzwi w domu? Poradnik
 4. Sprawne bramy przemysłowe Hormann: Kompleksowy poradnik konserwacji i serwisu
 5. Jak ogrzewać wodę w domu? 5 skutecznych i najtańszych metod
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Aneta Woźniak
Aneta Woźniak

Specjalizuje się w szeroko pojętych zagadnieniach związanych z projektowaniem, budową i remontami. Na swoim blogu dzieli się praktycznymi poradami dotyczącymi wyboru materiałów budowlanych, nowoczesnych technologii oraz ekologicznych rozwiązań w budownictwie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły